Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-21| Mapy

XXXII Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna


Dziś (21 września) kończy się trzydniowa Ogólnopolska Konferencja Kartograficzna odbywająca się w malowniczym Nałęczowie. Jej hasło: „Współczesne trendy w metodyce kartograficznej” znalazło pełne odbicie w poruszanej tematyce.

Już po raz szósty gospodarzem jest ośrodek lubelski. Przypomnijmy, że zapoczątkowana w 1968 r. impreza najpierw odbywała się corocznie, a od 1993 r. – w cyklu dwuletnim. Tegoroczna konferencja zgromadziła blisko 100 uczestników reprezentujących większość naukowych ośrodków kartograficznych w Polsce, a także przedstawicieli Rosji, Ukrainy i Litwy. W tym gronie znaleźli się również, niestety nieliczni, przedstawiciele działających na naszym rynku firm kartograficznych. Konferencję otworzył szef Komitetu Organizacyjnego prof. Mieczysław Sirko, a rektor Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie Wiesław Kamiński, który uczestniczył w otwarciu jako jeden z patronów honorowych, przypomniał inicjatora pierwszej tego typu imprezy prof. Franciszka Uhorczaka. Głównego geodetę kraju reprezentował Jerzy Zieliński, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej.

Pierwszą sesję referatową zdominował podniesiony przez prof. Jacka Pasławskiego problem potrzeby stworzenia nowej klasyfikacji kartograficznych metod przedstawiania. O tym, że jest to temat żywy w środowisku, świadczyła również późniejsza dyskusja.
Interesująca była też sesja posterowa bardzo bogata tematycznie. W części poświęconej atlasom zaprezentowano m.in. „Zasady kształtowania nowego narodowego Atlasu Litwy”, „Rozwiązania metodyczne i graficzne zastosowane w Atlasie polskiego podziemia niepodległościowego w latach 1944-1956” czy „Próby metodycznych rozwiązań map tematycznych do Atlasu Mazowsza”. Swoje miejsce znalazły także prace polskich dzieci wyróżnione w konkursie Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej „Wiele narodów – jeden świat”.
Drugi dzień obrad poświęcony był głównie problematyce generalizacji kartograficznej, a w szczególności generalizacji automatycznej. Optymistyczne perspektywy w tym zakresie przedstawił dr Robert Olszewski w „Studium możliwości wykorzystania kompresji falkowej jako metody generalizacji numerycznego modelu rzeźby terenu”.
Łącznie na konferencję zgłoszono ponad 30 referatów o dość zróżnicowanej tematyce: od oceny formy graficznej polskich map topograficznych 1:50 000, kompleksowego podejścia do badań planów dawnych na przykładzie planu Lublina, metody wyznaczania nachylenia i ekspozycji na podstawie numerycznego modelu wysokości, współczesne trendy w metodyce kartografii biblijnej, zagadnienia związane z mapami w internecie, mapą sozologiczną czy mapami leśnymi po geokompozycję w satyrze i sztuce.
Przy okazji konferencji odbyło się zebranie Stowarzyszenia Kartografów Polskich, a także Oddziału Kartograficznego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Kartografowie z SKP dyskutowali głównie nad warunkami i możliwościami zmiany reprezentacji narodowej Polski w Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej. Natomiast kartografowie-geografowie – o sprawach organizacyjnych, ale także o efektach sierpniowego zjazdu PTG; od niedawna PTG ma status organizacji pożytku publicznego.

Więcej zdjęć w Fotogalerii

Szczegółowa relacja w październikowym numerze GEODETY

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS