wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Jak skanowano największy atlas świata
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-09-07| Geodezja, Ludzie

Pożegnanie Profesora Zdzisława Adamczewskiego

Salwą honorową i dźwiękami Marsza pogrzebowego Chopina pożegnaliśmy wczoraj (6 września) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach profesora Zdzisława Adamczewskiego. Były prezes GUGiK, prorektor Politechniki Warszawskiej i dziekan Wydziału Geodezji i Kartografii został pochowany z pełnym ceremoniałem wojskowym.


Pożegnanie Profesora Zdzisława Adamczewskiego <br />
fot. Jerzy Przywara
fot. Jerzy Przywara

Rodzina, przyjaciele, współpracownicy, wychowankowie i znajomi Profesora przybyli na uroczystość tak licznie, że nie mogli pomieścić się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Ceremonii towarzyszyła asysta wojskowa. Uroczystość prowadził mistrz ceremonii, który przedstawił krótko dokonania zmarłego i odczytał pożegnanie w imieniu żony Profesora Justyny Adamczewskiej.

Wyznaniem wiary starego geodety nazywał Profesor te słowa: Geodezja jest moją miłością, jest sumieniem przestrzeni, bez niej rządzący nie widzą przestrzeni, w której żyją obywatele, są ślepi jak nowo narodzone kociaki. Jestem zażartym geodetą i będę walczył do końca dni moich, by juryści, informatycy i wszyscy, którym geodezja przeszkadza w machlojkach przestrzennych, by jej nie zamordowali.

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, wychowanek i dyplomant Profesora, a także po 30 latach następca na stanowisku szefa GUGiK, powiedział, że z głębokim żalem żegnamy dzisiaj profesora Zdzisława Adamczewskiego, człowieka licznych talentów i pasji. Naukowca o szerokich zainteresowaniach i przenikliwym umyśle, wieloletniego nauczyciela akademickiego, wychowawcę wielu pokoleń geodetów. Działacza społecznego, wybitnego erudytę, także człowieka oddanego rodzinie, męża, ojca i dziadka.

Przemawiali też prorektor Politechniki Warszawskiej i prezes SGP Janusz Walo, prodziekan Wydziału Geodezji i Kartografii Andrzej Pachuta, były główny geodeta kraju i prezes Europejskiego Instytutu Geodezji i Kartografii Jerzy Albin, redaktor naczelna „Przeglądu Geodezyjnego” Ludmiła Pietrzak oraz Wiesław Kosiński z Wyższej Szkoły Gospodarki Krajowej w Kutnie, gdzie Profesor przepracował ostatnie 11 lat.Wszystkie wystąpienia miały wzruszający, osobisty charakter. Podkreślano życzliwość Profesora Adamczewskiego, jego wszechstronne zainteresowania, a także wielkie zaangażowanie w sprawy geodezji i walkę o prestiż zawodu. Chichotem historii nazwał Andrzej Pachuta to, że kiedy chowamy Profesora, razem z nim chowana jest jego ukochana dyscyplina (nawiązał tym do rządowego projektu likwidacji geodezji i kartografii jako dyscypliny naukowej). Zadeklarował jednocześnie, że jeszcze będziemy o nią walczyli.

Z Profesorem pożegnała się także córka Luiza Larsen, czemu towarzyszył pokaz zdjęć Profesora spędzającego aktywnie czas z wnukami. Jako że Profesor był zapalonym akordeonistą, wnuczek Daniel zagrał na tym instrumencie walca Straussa, a kolejne dwa utwory wykonał Iwo Jedynecki, jeden z najbardziej obiecujących akordeonistów młodego pokolenia w Polsce.

Po zakończeniu ceremonii w Domu Pogrzebowym kondukt wyruszył na miejsce spoczynku na terenie Kwatery K, gdzie odbyło się złożenie trumny do grobu przy ceremoniale wojskowym.

Więcej zdjęć w Galerii

Więcej o Profesorze Adamczewskim w wiadomości z 16 sierpnia.

We wrześniowym wydaniu GEODETY publikujemy wspomnienia o Profesorze oraz wywiad z Profesorem z albumu „Poczet Profesorów” wydanego przez GEODETĘ z okazji 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt