wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-16| Ludzie

Odszedł prof. Zdzisław Adamczewski (1931-2018)

Wczoraj (15 sierpnia) w wieku 86 lat zmarł w tragicznych okolicznościach prof. Zdzisław Adamczewski, były prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii, prorektor Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Stowarzyszenia Geodetów Polskich.


Odszedł prof. Zdzisław Adamczewski (1931-2018) <br />
fot. Stanisław Nazalewicz
fot. Stanisław Nazalewicz

Zdzisław Marian Adamczewski urodził się 29 listopada 1931 r. w Swędowie (woj. łódzkie). W latach 1951-56 studiował na Wydziale Geodezyjnym (później Geodezji i Kartografii) Politechniki Warszawskiej. W 1956 r. uzyskał dyplom magistra inżyniera geodety o specjalności geodezja rolna. Od 1 kwietnia 1954 r. był nauczycielem akademickim na Wydziale Geodezji i Kartografii PW (pracę rozpoczął na III roku studiów). Doktorat uzyskał w 1964 r., a habilitację w 1971 r. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1979 r.

Dziekan Wydziału GiK (1971-73) i prorektor Politechniki Warszawskiej (1973-80). W latach 1980-87 prezes Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w randze podsekretarza stanu.
Od 1957 r. członek Stowarzyszenia Geodetów Polskich (NOT), w tym jego wiceprzewodniczący (1974-80), a następnie przewodniczący (1980-83). Członek założyciel Towarzystwa Naukowego Nieruchomości i w 4 kadencjach przewodniczący Rady Programowej Towarzystwa. Przez kilka kadencji członek Komitetu Geodezji PAN.
W ostatnich latach był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Wyższej Szkole Gospodarki Krajowej w Kutnie.

Promotor 13 doktorów, z których 6 zostało profesorami. Autor ponad 500 publikacji naukowych, naukowo-technicznych, popularyzatorskich i publicystycznych z zakresu: geodezji, obliczeń geodezyjnych, opracowania obserwacji, geofizyki, podstaw matematycznych wyceny nieruchomości, systemów informacji przestrzennej, organizacji służby geodezyjnej i kartograficznej, funkcjonowania geodezji i kartografii w systemie informacyjnym państwa. Autor licznych ekspertyz, recenzji i opinii.
Przez ponad 30 lat redaktor działowy „Przeglądu Geodezyjnego”, a od 1992 r. także stały felietonista tego pisma. Geodeta uprawniony i rzeczoznawca majątkowy. Przewodniczył zespołom opracowującym i był współautorem geodezyjnych instrukcji (standardów) technicznych K-1 i G-7.

Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1980) oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2000).

„Najpewniej to czułem się wtedy, kiedy uczyłem studentów rysunku geodezyjnego. Wszystko inne to same wątpliwości. Jestem jednym kłębkiem wątpliwości (…) Wielokrotnie mówiłem, że naukowiec, który przestaje wątpić, staje się majstrem. Może będzie nawet i dobrym fachowcem, ale nie naukowcem. Na jakiejś naradzie w Instytucie Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej PW powiedziałem, że naukowcy są od tego, żeby wątpić. Na co Kazek Czarnecki, trawestując Kartezjusza, stwierdził: – Wątpię, więc jestem. Ja to często cytuję: – Wątpię, więc jestem (naukowcem)” – mówił o sobie prof. Zdzisław Adamczewski w wywiadzie udzielonym GEODECIE w 2014 r.
Pełną treść wywiadu można znaleźć w jubileuszowej publikacji pt. „Poczet Profesorów”.

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pogrzeb Pana Profesora odbędzie się 6 września o godz. 12.00 na Powązkach Wojskowych (informacja z nekrologu na stronie głównej Wydziału GiK PW)
 2 
odpowiedz zgłoś
R.I.P. ?Nie umiera ten, kto trwa w pamięci i sercach żywych? Karol Wojtyła
 2 
odpowiedz zgłoś
Żal... http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,23790 296,tragiczny-pozar-w-starej-milosnej-zginal-mezcz yzna.html
 3 
odpowiedz zgłoś
Z..Adamczewski Bardzo dobrze wspominany nauczyciel. Miałem zajęcia z rysunku ok. 1960
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Spoczywaj w pokoju A był wydawało się zawsze
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
pożegnanie: Miałam szczęście poznać Profesora, dużo sie od niego nauczyłam, nie tylko geodezji. Żegnaj profesorze, poznać pana to zaszczy.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Pożegnanie Żegnaj Panie Profesorze. Bóg też potrzebuje ludzi mądrych, prawych i szlachetnych dlatego nam ich odbiera.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Żal i smutek Trudno w to uwierzyć i pogodzić się z tak przewrotnym losem.Straciliśmy wspaniałego Kolegę,oddanego geodezji Profesora,najlepszego polonistę wśród geodetów,twórcę niezrównanych geofelietonów , wychowawcę wielu pokoleń geodetów,bezinteresownego działacza społecznego ,walczącego o rangę geodezji i kartografii Prezesa GUGiK-u.Można by jeszcze wiele zalet i zasług wymieniać bo był to człowiek niezwykły.Żegnaj Zdzisiu i od czasu do czasu zagraj nam, tam z góry, na swoim akordeonie,tak jak to robiłeś przy wielu okazjach.Pamiętam jak wiele lat temu graliście nam całą godzinę, z Tomkiem Wawrzyniakiem, w Katowicach na Barbórce.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Aż nie chce sie wierzyc Człowiek niezłomny, oddany sprawom geodezji. Komu z nas w wieku Profesora chciałoby się walczyć dalej o tą geodezję i kartografię? Aż trudno uwierzyć, że w takich okolicznościach odszedł tak zaslużony dla naszej branży i tak elokwentny człowiek. Żal...
 11 
odpowiedz zgłoś
@exStudent Wczoraj w nocy w Starej Miłosnej był pożar domu. Według informacji od straży, w pożarze zginął 86-letni mężczyzna, żonę zabrało pogotowie...
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Ktoś wie co sie stało? Taka strata dla PL geodezji. Duża energia i entuzjazm. Barwny język. Dziękuje
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Ciężko coś powiedzieć, wielki człowiek, ogromny dorobek naukowy, wychował tylu dobrych geodetów. Jak nikomu zależało mu na polskiej geodezji i jakości kształcenia. Jeszcze wiele pokoleń będzie korzystać z jego dorobku.
 8 
odpowiedz zgłoś
R.I.P. Wielka strata, też to od razu pomyślałem. Cześć Jego Pamięci! R.
 11 
odpowiedz zgłoś
Panie Profesorze dziękuje za książkę. Do zobaczenia na pomiarach mlecznej drogi.
 11 
odpowiedz zgłoś
Wieczny odpoczynek raczej mu dać Panie.
 2 
 18 
odpowiedz zgłoś
_ Wielka strata dla Geodezji przez duże G.
 12 
odpowiedz zgłoś
RIP wybitna postać polskiej geodezji, nietuzinkowa z ogromnym poczuciem humoru (czasem cierpkim). Żegnaj Profesorze!
 12 
odpowiedz zgłoś
RIP Spoczywaj w pokoju Profesorze. Zaszczytem dla mnie było Cię kiedyś poznać. Wielka strata.
 3 
 23 
odpowiedz zgłoś
18 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS