wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Poczet Profesorów PW


„Poczet Profesorów Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej”
Wywiady przeprowadzili: Jerzy Przywara, Zbigniew Leszczewicz i Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Portrety wykonał Stanisław Nazalewicz
Całość zredagowała Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
Książka wydana drukiem w 2016 r. nakładem Wydawnictwa GEODETA

Słowo wstępne redaktora: Na samym początku historii powstawania tego niezwykłego albumu były zwykłe rozmowy. Ktoś powiedział, że chciałby wykonać portrety profesorów naszego Wydziału (czyli Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej). A ktoś inny, że gdyby do portretów dołączyć wywiady z profesorami, mogłaby powstać interesująca publikacja. – Każdy taki wywiad dobrze byłoby uzupełnić osiągnięciami zawodowymi i zilustrować zdjęciami z całego życia. No i jeszcze przydałby się jakiś element nie całkiem na serio, może coś na kształt kwestionariusza Prousta, bardzo popularnego na przełomie XIX i XX wieku? – dodał ktoś trzeci. A jeszcze ktoś zaproponował, że przeprowadzi wywiady z profesorami. Traf chciał, że wszystkie te rozmowy, choć odbywały się w różnym czasie i miejscu, zbiegły się w jednym punkcie – w redakcji miesięcznika GEODETA.

Jako redaktorzy nosiliśmy się z tym pomysłem przez dłuższy czas, ale pochłonięci bieżącymi sprawami nie mieliśmy chyba odwagi rozpoczynać tak dużego i kompleksowego projektu. Doświadczenie wskazywało, że staranne opracowanie i wydanie drukiem albumu będzie nas kosztowało wiele miesięcy mrówczej pracy, co zresztą sprawdziło się co do joty. Impulsem, który w końcu skłonił nas do działania, była śmierć prof. Andrzeja Makowskiego w październiku 2013 roku. Zrozumieliśmy, że możemy zrealizować nasze zamierzenie teraz albo nigdy. Lepszego czasu już nie będzie. Z naszym pomysłem zwróciliśmy się do dziekan prof. Aliny Maciejewskiej, której inicjatywa się spodobała i na tyle nam zaufała, że objęła projekt patronatem.

Prace nad „Pocztem Profesorów” ruszyły ponad dwa lata temu. Trzon ekipy stanowiło dwóch redaktorów miesięcznika GEODETA Jerzy Przywara i Zbigniew Leszczewicz, którzy przeprowadzali wywiady. Studyjne portrety profesorów wykonał Stanisław Nazalewicz, artysta fotografik, członek ZPAF. Ale pomagała cała redakcja GEODETY, a mnie przypadło w udziale mieć ogólne baczenie i tak organizować pracę, aby wszystko szło bezkolizyjnie.

Do projektu udało się zaprosić 14 profesorów związanych z Wydziałem Geodezji i Kartografii – zarówno obecnie na nim zatrudnionych, jak i emerytowanych. Inauguracyjny wywiad redaktorzy przeprowadzili w lutym 2014 roku i na pierwszy ogień poszedł prof. Zdzisław Adamczewski. Ostatnia rozmowa – z dziekan Aliną Maciejewską – odbyła się w sierpniu 2015 roku. Skróty wywiadów były na bieżąco publikowane na łamach miesięcznika GEODETA, poczynając od kwietnia 2014 roku. Pełna treść wywiadów jest jednak znacznie bardziej obszerna i z pewnością znajdą w nich Państwo wiele interesujących informacji, trafiając przy tym na niejedną niespodziankę. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe zdjęcia, których udało się zebrać ponad 200. Niektórzy z Państwa rozpoznają na nich samych siebie sprzed lat.

O terminie wydania albumu zdecydowała data uroczystych obchodów 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii wyznaczona na 20 maja 2016 r. Dzień ten nadszedł szybciej, niż nam się wydawało. I oto trzymacie Państwo w rękach dzieło końcowe. Naszym skromnym zdaniem „Poczet” nie tylko intrygująco zarysowuje sylwetki profesorów, ale też ukazuje obraz Wydziału jako całości, z którego my, absolwenci, możemy być dumni. Nie będzie też chyba przesady w stwierdzeniu, że w tym albumie odbija się Polska z całą swoją skomplikowaną historią XX wieku. Tylko tyle i aż tyle udało nam się osiągnąć w tej jubileuszowej publikacji wpisującej się także w obchody rocznicy 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej. Zresztą najlepiej oceńcie Państwo sami.
redaktor naczelny
Katarzyna Pakuła-Kwiecińska
kwiecień 2016 r.

Pobierz „Poczet Profesorów WGiK PW” lub przeglądaj go jako e-book


BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


Magazyn użytkowników oprogramowania Bentley Systems

więcej

NAWI

NAWI


Zestawienie precyzyjnych odbiorników GNSS - geodezyjnych, klasy GIS oraz dla stacji referencyjnych. Doroczny przegląd systemów GNSS. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

TACHIMETRY

TACHIMETRY


Zestawienie tachimetrów elektronicznych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE


Zestawienie naziemnych skanerów 3D dostępnych na polskim rynku (laserowych, mobilnych i optycznych), a także oprogramowania do obróbki chmury punktów. Prezentacja wybranych produktów LiDAR oraz projektów zrealizowanych w tej technologii.

więcej

DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY


Zestawienie bezzałogowych maszyn latających przeznaczonych do celów fotogrametrycznych i geodezyjnych. Kompletna oferta UAV na polskim rynku - zarówno wirnikowców, jak i płatowców. Przegląd oprogramowania do obróbki zdjęć z dronów.

więcej

NIWELATORY

NIWELATORY


Zestawienie niwelatorów optycznych i kodowych w ofercie polskich dystrybutorów. Prezentacje wybranych produktów.

więcej

6 rekordów


reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt