Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-29| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Dron DJI Mavic 2 okiem geodety

Firma DJI – jeden z najpopularniejszych producentów dronów, zaprezentowała nowe modele wirnikowców Mavic 2 Pro i Mavic 2 Zoom. Co ciekawego oferują one dla branży geodezyjnej?


Dron DJI Mavic 2 okiem geodety

W polu zainteresowania geodetów jest oczywiście kamera. Producent postawił w tym przypadku na wysokiej klasy sprzęt marki Hasselblad oferujący rozmaite tryby obrazowania.

W przypadku modelu Pro kamera wyposażona jest w matrycę 20 Mpx i zmienną przysłonę (f/2,8 – f/11). Sensor pozwala kręcić firmy 4K z prędkością 100 Mb/s. W wersji Zoom matryca jest mniejsza (12 Mpx), kamera posiada za to czterokrotny zoom optyczny. Model ten oferuje ponadto tryby dolly zoom oraz super resolution. Pierwszy pozwala osiągnąć specyficzny efekt wizualny poprzez synchronizację ruchu w przód lub w tył ze zmianą ogniskowej. Druga funkcja składa natomiast 9 zdjęć w jeden obraz o wielkości 48 Mpx.

Ponadto zarówno model Pro, jak i Zoom posiadają opcję Hyperlapse, która pozwala kręcić filmy poklatkowe w ruchu. Wirnikowce mogą również wykonywać fotografie w trybie HDR w szerokim zakresie 14 EV.

Ciekawostką jest tryb ActiveTrack – na podstawie generowanego w locie modelu 3D otoczenia pozwala on podążać za poruszającym się obiektem, omijając jednocześnie pojawiające się na trasie przeszkody.

W zastosowaniach do celów geodezyjnych nie bez znaczenia jest również czas lotu – im dłuższy, tym w ciągu jednego nalotu można zobrazować większą powierzchnię. W przypadku modeli Mavic 2 wydłużono go z 27 do 31 minut. Wrażenie robi również prędkość – wirnikowiec potrafi osiągnąć nawet 72 km/h (wcześniej 65 km/h).

Model Pro kosztuje niecałe 1,5 tys. euro, a Zoom – blisko 1,3 tys. euro.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS