wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-07-27| Geodezja

Sille: nowa usługa satelitarnego monitoringu deformacji

Estońska firma Datel, uruchomiła usługę, która pozwala użytkownikom na zdalne monitorowanie zmian i osiadania infrastruktury na całym świecie, pomagając w ten sposób zapobiegać katastrofom.


Sille: nowa usługa satelitarnego monitoringu deformacji

Sille – bo tak się nazywa ten serwis – wykorzystuje dane z satelitów projektu Copernicus i na ich podstawie może wykrywać z dokładnością do jednego milimetra przesunięcia i osiadanie infrastruktury, takiej jak: mosty, rurociągi, porty, kopalnie i duże budynki. Usługa pomaga zapobiegać wypadkom spowodowanym przez uszkodzenia infrastruktury i przyczynia się do ogólnego bezpieczeństwa.

Platforma Sille wykorzystuję technologię satelitarnej interferometrii radarowej, a w szczególności tzw. Permanent Scatterer (PSI), która pozwala na pomiar bardzo niewielkich zmian, na poziomie 1 mm/rok. Całość procesu jest z punktu widzenia użytkownika w pełni zautomatyzowana. Usługa jest przeznaczona na rynek globalny i może być realizowana natychmiast w dowolnym miejscu na świecie.

W szczególny sposób platforma Sille predysponowana jest do monitoringu zmian na obszarach: prac górniczych (zarówno w przypadku górnictwa głębokiego, jak i robót tunelowych), eksploatacji wód podziemnych oraz podatnych na ruchy masowe.

W przypadku prac tunelowych możliwe jest obserwowanie trendów osiadania obiektów budowlanych położonych nad pracującą tarczą TBM czy w trakcie zgłębiania szybów startowych. Zapewniony przy tym jest równoczesny pomiar dla dużej powierzchni i równomierny cykl pomiarowy (6-12 dni). To wszystko powoduje, że Sille gwarantuje wysoką jakość monitoringu za niską cenę – wielokrotnie niższą niż pomiary geodezyjne dla obszaru tej samej wielkości i z tą samą częstotliwością. Dzięki temu można zapewnić optymalizację kosztów inwestycji.

Usługa satelitarnego monitoringu Sille

Wizualizacja danych z usługi Sille dla obszaru testowego w gminie Chełm Śląski (woj. śląskie) – kliknij, aby powiększyć

– Na początku kwietnia zawarliśmy pierwszą umowę użytkowania z amerykańskim stanem Maryland w celu monitorowania kilkudziesięciu dużych obiektów – powiedział Agu Leinfeld, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania i technologii w Datel. – Wielu innych właścicieli infrastruktury w Estonii, USA i Europie również wykazało duże zainteresowanie – dodaje. W czerwcu tego roku zawarto również umowę z hiszpańską firmą Tecnatom, która ma na celu rozwój technologii dla monitoringu infrastruktury krytycznej, takiej jak energetyka jądrowa, dystrybucja energii elektrycznej czy linie kolejowe.

Za pomocą satelity Sentinel-1 usługa może monitorować zdalnie dużą infrastrukturę w dowolnym miejscu na świecie. Datel podpisał umowę o współpracy badawczo-rozwojowej z Europejską Agencją Kosmiczną, co przyczyniło się do rozwoju usługi.

Na rynku polskim firma Datel zapewnia również wsparcie on-site, pomoc techniczną i merytoryczną w przygotowaniu obszaru do monitoringu, a także wsparcie posprzedażowe.

Tomasz Nycz


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt