wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-27| Geodezja

Sille: nowa usługa satelitarnego monitoringu deformacji

Estońska firma Datel, uruchomiła usługę, która pozwala użytkownikom na zdalne monitorowanie zmian i osiadania infrastruktury na całym świecie, pomagając w ten sposób zapobiegać katastrofom.


Sille: nowa usługa satelitarnego monitoringu deformacji

Sille – bo tak się nazywa ten serwis – wykorzystuje dane z satelitów projektu Copernicus i na ich podstawie może wykrywać z dokładnością do jednego milimetra przesunięcia i osiadanie infrastruktury, takiej jak: mosty, rurociągi, porty, kopalnie i duże budynki. Usługa pomaga zapobiegać wypadkom spowodowanym przez uszkodzenia infrastruktury i przyczynia się do ogólnego bezpieczeństwa.

Platforma Sille wykorzystuję technologię satelitarnej interferometrii radarowej, a w szczególności tzw. Permanent Scatterer (PSI), która pozwala na pomiar bardzo niewielkich zmian, na poziomie 1 mm/rok. Całość procesu jest z punktu widzenia użytkownika w pełni zautomatyzowana. Usługa jest przeznaczona na rynek globalny i może być realizowana natychmiast w dowolnym miejscu na świecie.

W szczególny sposób platforma Sille predysponowana jest do monitoringu zmian na obszarach: prac górniczych (zarówno w przypadku górnictwa głębokiego, jak i robót tunelowych), eksploatacji wód podziemnych oraz podatnych na ruchy masowe.

W przypadku prac tunelowych możliwe jest obserwowanie trendów osiadania obiektów budowlanych położonych nad pracującą tarczą TBM czy w trakcie zgłębiania szybów startowych. Zapewniony przy tym jest równoczesny pomiar dla dużej powierzchni i równomierny cykl pomiarowy (6-12 dni). To wszystko powoduje, że Sille gwarantuje wysoką jakość monitoringu za niską cenę – wielokrotnie niższą niż pomiary geodezyjne dla obszaru tej samej wielkości i z tą samą częstotliwością. Dzięki temu można zapewnić optymalizację kosztów inwestycji.

Usługa satelitarnego monitoringu Sille

Wizualizacja danych z usługi Sille dla obszaru testowego w gminie Chełm Śląski (woj. śląskie) – kliknij, aby powiększyć

– Na początku kwietnia zawarliśmy pierwszą umowę użytkowania z amerykańskim stanem Maryland w celu monitorowania kilkudziesięciu dużych obiektów – powiedział Agu Leinfeld, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania i technologii w Datel. – Wielu innych właścicieli infrastruktury w Estonii, USA i Europie również wykazało duże zainteresowanie – dodaje. W czerwcu tego roku zawarto również umowę z hiszpańską firmą Tecnatom, która ma na celu rozwój technologii dla monitoringu infrastruktury krytycznej, takiej jak energetyka jądrowa, dystrybucja energii elektrycznej czy linie kolejowe.

Za pomocą satelity Sentinel-1 usługa może monitorować zdalnie dużą infrastrukturę w dowolnym miejscu na świecie. Datel podpisał umowę o współpracy badawczo-rozwojowej z Europejską Agencją Kosmiczną, co przyczyniło się do rozwoju usługi.

Na rynku polskim firma Datel zapewnia również wsparcie on-site, pomoc techniczną i merytoryczną w przygotowaniu obszaru do monitoringu, a także wsparcie posprzedażowe.

Tomasz Nycz


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS