Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-07-27| Geodezja

Sille: nowa usługa satelitarnego monitoringu deformacji

Estońska firma Datel, uruchomiła usługę, która pozwala użytkownikom na zdalne monitorowanie zmian i osiadania infrastruktury na całym świecie, pomagając w ten sposób zapobiegać katastrofom.


Sille: nowa usługa satelitarnego monitoringu deformacji

Sille – bo tak się nazywa ten serwis – wykorzystuje dane z satelitów projektu Copernicus i na ich podstawie może wykrywać z dokładnością do jednego milimetra przesunięcia i osiadanie infrastruktury, takiej jak: mosty, rurociągi, porty, kopalnie i duże budynki. Usługa pomaga zapobiegać wypadkom spowodowanym przez uszkodzenia infrastruktury i przyczynia się do ogólnego bezpieczeństwa.

Platforma Sille wykorzystuję technologię satelitarnej interferometrii radarowej, a w szczególności tzw. Permanent Scatterer (PSI), która pozwala na pomiar bardzo niewielkich zmian, na poziomie 1 mm/rok. Całość procesu jest z punktu widzenia użytkownika w pełni zautomatyzowana. Usługa jest przeznaczona na rynek globalny i może być realizowana natychmiast w dowolnym miejscu na świecie.

W szczególny sposób platforma Sille predysponowana jest do monitoringu zmian na obszarach: prac górniczych (zarówno w przypadku górnictwa głębokiego, jak i robót tunelowych), eksploatacji wód podziemnych oraz podatnych na ruchy masowe.

W przypadku prac tunelowych możliwe jest obserwowanie trendów osiadania obiektów budowlanych położonych nad pracującą tarczą TBM czy w trakcie zgłębiania szybów startowych. Zapewniony przy tym jest równoczesny pomiar dla dużej powierzchni i równomierny cykl pomiarowy (6-12 dni). To wszystko powoduje, że Sille gwarantuje wysoką jakość monitoringu za niską cenę – wielokrotnie niższą niż pomiary geodezyjne dla obszaru tej samej wielkości i z tą samą częstotliwością. Dzięki temu można zapewnić optymalizację kosztów inwestycji.

Usługa satelitarnego monitoringu Sille

Wizualizacja danych z usługi Sille dla obszaru testowego w gminie Chełm Śląski (woj. śląskie) – kliknij, aby powiększyć

– Na początku kwietnia zawarliśmy pierwszą umowę użytkowania z amerykańskim stanem Maryland w celu monitorowania kilkudziesięciu dużych obiektów – powiedział Agu Leinfeld, dyrektor ds. rozwoju oprogramowania i technologii w Datel. – Wielu innych właścicieli infrastruktury w Estonii, USA i Europie również wykazało duże zainteresowanie – dodaje. W czerwcu tego roku zawarto również umowę z hiszpańską firmą Tecnatom, która ma na celu rozwój technologii dla monitoringu infrastruktury krytycznej, takiej jak energetyka jądrowa, dystrybucja energii elektrycznej czy linie kolejowe.

Za pomocą satelity Sentinel-1 usługa może monitorować zdalnie dużą infrastrukturę w dowolnym miejscu na świecie. Datel podpisał umowę o współpracy badawczo-rozwojowej z Europejską Agencją Kosmiczną, co przyczyniło się do rozwoju usługi.

Na rynku polskim firma Datel zapewnia również wsparcie on-site, pomoc techniczną i merytoryczną w przygotowaniu obszaru do monitoringu, a także wsparcie posprzedażowe.

Tomasz Nycz


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS