Treść publikacji oparta jest na bardzo bogatych, wieloletnich doświadczeniach autora z wdrożeń technologii danych przestrzennych w jednostkach samorządowych szczebla powiatowego i gminnego. W najnowszym wydaniu podobnie jak w dwóch poprzednich edycjach znalazły się podstawy prawne i opis najlepszych rozwiązań dotyczących prowadzenia rejestrów publicznych, które zawierają dane przestrzenne, m.in.: powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, bazy pozwoleń na budowę, miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, numeracji adresowej, rejestru mienia komunalnego i wielu innych przydatnych rejestrów.
W publikacji przedstawiono w przystępny sposób przydatne treści natury ogólnej dotyczące funkcjonowania prowadzonego przez GUS rejestru TERYT, modeli danych przestrzennych, metadanych czy zasad działania płatności internetowych, które są podstawą wszelkich wpłat wymaganych w funkcjonowaniu jednostek samorządowych.
Choć głównym celem autora jest przedstawienie dobrych praktyk w zakresie prowadzenia gminnych i powiatowych rejestrów oraz zarządzania danymi przestrzennymi realizowanych w autorskiej technologii GEO-MAP od 25 lat wdrażanej i rozwijanej przez firmę Geo-System, w książce przytaczane są także technologie innych firm, a wiele z prezentowanych treści ma charakter uniwersalny.
Książka liczy teraz ponad 260 stron (w poprzednim wydaniu było ich 200). Uzupełniono w niej rozdziały i dodatki już istniejące, a także wprowadzono kilka nowych dodatków, jak np.:
• Numeracja adresowa – prowadzenie i wykorzystanie.
• Obsługa procesu koordynacji sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z wykorzystaniem technologii iGeoMap/ePODGiK.
• Księgi wieczyste.
Publikacja wydana w miękkiej oprawie dostępna jest w Księgarni Geoforum.pl w cenie 40 zł. Książka jest też dostępna bezpłatnie w wersji elektronicznej.
Dr hab. inż. Waldemar Izdebski od 28 lat jest pracownikiem naukowym Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, a także założycielem i niezmiennie od 28 lat prezesem Zarządu firmy Geo-System Sp. z o.o. Od stycznia 2017 roku jest również członkiem Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej, powołanym przez ministra cyfryzacji, gdzie aktywnie zajmuje się zagadnieniami funkcjonowania geodezji w infrastrukturze informacji przestrzennej kraju. W kwietniu br. wygrał konkurs na stanowisko głównego geodety kraju.