wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2018-04-19| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Instytucje

Warszawa: zdjęcia już są, czas na fotoplany

Pozyskano już wszystkie zdjęcia do nowych stołecznych fotoplanów. Samoloty latały nad Warszawą od 6 do 15 kwietnia. W tym czasie pokonały dystans 3,5 tys. km i zrobiły 70 tys. zdjęć pionowych i ukośnych – wylicza stołeczny ratusz.


Warszawa: zdjęcia już są, czas na fotoplany <br />
fot. OPEGIEKA Elbląg
fot. OPEGIEKA Elbląg

Tegoroczne zdjęcia cechuje wysoka rozdzielczość (rozmiar terenowy piksela to 8 cm), dokładność ze względu na dodatkowe przeloty nad gęsto zabudowanym centrum stolicy oraz czytelność – wykonano je w krótkim czasie i w zbliżonych warunkach oświetleniowych, jeszcze przed rozwojem liści.

Pozyskane zdjęcia oraz opracowane na ich podstawie fotoplany wzbogacą zasoby Centralnej Bazy Danych Przestrzennych m.st. Warszawy. Nowy fotoplan ze zdjęć pionowych powstanie pod koniec br. i będzie go można zobaczyć na stronie serwisu mapowego www.mapa.um.warszawa.pl. Z kolei pierwsze stołeczne fotoplany wykonane w technologii zdjęć ukośnych będą gotowe w I kwartale 2019 r. i zostaną udostępnione na specjalnej, dedykowanej stronie.

Umowę na wykonanie ukośnych zdjęć lotniczych stolicy podpisano z firmą MGGP Aero z Tarnowa. Wartość kontraktu to nieco ponad milion złotych.

Za pozyskanie pionowych zdjęć i opracowanie na ich podstawie fotoplanu odpowiedzialne jest z kolei konsorcjum firm OPEGIEKA Elbląg i MGGP Aero. Wartość podpisanej z nim umowy to 824 tys. zł, przy czym kontrakt obejmuje również wykonanie fotoplanu w przyszłym roku.

Zdjęcie ukośne Warszawy, fot. MGGP Aero

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Miasto będzie musiało udostępnić na wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej. Jak nie jest w zasobie to każdy powinien dostać za darmo na żądanie.

dysponowanie fotoplanami leży w gestii zamawiającego. Jeśli miasto będzie chciało komuś udostępnić zdjęcia to zrobi to bez haraczu dla gugik

@ojojoj I ma to swoje uzasadnienie :) Fotoplany nie są ujęte w obowiązku przekazywania CODGiK. Warszawa nie chce przekazywać ortofotomap za które zapłaciła za darmo. Pozatym, jest to mniej kłopotu dla wykonawców, którzy nie muszą spełniać wymagań CODGiK. I w pełni ich rozumiem.

Fotoplany... Boja sie slowa ortofotomapy...

Tegoroczne zdjęcia (...) wykonano (...) w zbliżonych warunkach oświetleniowych, jeszcze przed rozwojem liści. Ale ... jak to ... nie będzie ładnych zielonych map Warszawy do powieszenia na ścianie ???

Gratulacje dla MGGP Areo Informowali na fejsbuczku ze zdjęcia udało sie zrobić w świetnych warunkach.

6 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt