Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-04-13| GNSS, Geodezja, Sprzęt

Nowy odbiornik GNSS od Ruide: centymetry bez stacji bazowej

W trakcie trwającej właśnie konferencji w Chinach, gdzie spotkali się dystrybutorzy chińskiego sprzętu geodezyjnego z całego świata, grupa Ruide zaprezentowała nowy model odbiornika GNSS, który zmienia podejście do pomiarów z centymetrową dokładnością w czasie rzeczywistym.


Nowy odbiornik GNSS od Ruide: centymetry bez stacji bazowej

Przede wszystkim nowy model ma nową, trzyczęstotliwościową płytę główną Trimble’a, oznaczoną jako BD990. Jest ona wyposażona w technologię Maxwell i pozwala na odbiór sygnałów satelitarnych na aż 336 kanałach. BD990 to następca znanego od wielu lat i sprawdzonego na całym świecie modelu BD970. Jeszcze szybsze uzyskiwanie rozwiązania fixed i stabilność rozwiązania – to tylko niektóre z cech nowego modelu.

Co najciekawsze, nowy odbiornik Ruide wyposażony w tę płytę pozwala na korzystanie z systemu globalnych korekt OmniSTAR i jej usługi RTX. Dzięki niej użytkownik może w krótkim czasie osiągnąć centymetrowe dokładności (nawet < 4 cm) bez konieczności używania stacji bazowej oraz bez połączenia z siecią stacji referencyjnych (np. ASG-EUPOS). W OmniSTAR korekty dostarczane są drogą satelitarną bezpośrednio z satelity geostacjonarnego, co pozwala prowadzić precyzyjne pomiary nawet tam, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Oczywiście nowy odbiornik Ruide nadal umożliwia klasyczny pomiar metodą RTK/RTN.

Nowy sprzęt to również nowa obudowa i zmodyfikowane zasilanie. Odbiornik wyposażony został w dwie wymienne baterie działające w trybie hot-swap. Oznacza to, że po rozładowaniu się pierwszej następuje automatyczne przełączenie na drugą, bez przerywania pracy. Poza tym gdy użytkownik wyjmie jedną z baterii (np. do naładowania), również nie powoduje to przerwy w pracy. Oznacza to, że odbiornik wyposażony w dwie baterie może pracować bez przerwy nawet 12 godzin. Aby jeszcze bardziej wydłużyć czas pracy, Ruide przygotowało specjalną tyczkę z zamontowaną wewnątrz baterią, która pełni jednocześnie funkcje power banku.

Dzięki nowemu oprogramowaniu przekazywanie danych może odbywać się przez chmurę obliczeniową. Pozwala to na bezprzewodową wymianę danych z biurem (poprzez dedykowany serwer), bezpośrednio z terenu. Poza tym osoba nadzorująca pracę w biurze może cały czas na bieżąco śledzić postępy pracy terenowca i pobierać dane.

Oczywiście oprócz powyższych nowości nowy odbiornik oferuje również wszystkie pozostałe funkcje znane z popularnego już w Polsce modelu Nova R6i, m.in. obsługę wszystkich dostępnych konstelacji (GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou), elektroniczną libellę i sensor wychylenia, web serwer (czyli interfejs użytkownika do zarządzania sprzętem przez przeglądarkę internetową), komunikację Bluetooth/wi-fi/NFC/UHF, modem wewnętrzny w standardzie 4G/LTE bez konieczności używania zewnętrznej anteny oraz retransmisję korekt RTK do innych odbiorników.

Nowy sprzęt będzie dostępny dla polskich użytkowników za 2-3 miesiące. Obecnie trwają jego ostatnie testy.

Wyłącznym dystrybutorem marki Ruide w Polsce jest firma Art-Geo, posiadająca tytuł „Dealer Of The Year” w grupie Ruide za lata 2015 i 2017 oraz „Excellence Dealer” za rok 2016.

Źródło: Art-Geo


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS