Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-02-01| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Studenci geodezji i kartografii AGH z nagrodą ministra

Znamy już laureatów 45. edycji Konkursu o Nagrodę Ministra za prace dyplomowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz publikacje w dziedzinach architektury i budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.


Studenci geodezji i kartografii AGH z nagrodą ministra <br />
Robert Rudnicki i Szymon Stelmach
Robert Rudnicki i Szymon Stelmach

Nagrody wręczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2018 w Poznaniu (30 stycznia). W kategorii „prace inżynierskie” w gronie laureatów znaleźli się Robert Rudnicki i Szymon Stelmach z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie.

Celem ich pracy pt. „Zintegrowana wizualizacja przestrzenna Wzgórza Wawel i Smoczej Jamy w oparciu o dane archiwalne i pomiary skaningowe” było stworzenie:
• wysokiej jakości modelu 3D Smoczej Jamy z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych,
• wolnego od zabudowy modelu wzgórza wawelskiego na podstawie archiwalnych map sytuacyjno-wysokościowych,
a także integracja otrzymanych wyników.

– Realizacja tych zadań obfitowała w wiele wyzwań zarówno na etapie pomiaru, jak i opracowania danych. Z tego powodu nasza praca to swoisty zbiór informacji o praktycznym zastosowaniu niemal wszystkich poruszanych podczas studiów inżynierskich zagadnień: począwszy od rzadko wykonywanych pomiarów trilateracyjnych, poprzez typowo inżynierskie pomiary kątowo-liniowe, nowoczesne pomiary skanerami laserowymi, a na wizualizacji wyników i integracji danych kończąc – podkreśla Szymon Stelmach.
– Otrzymane przez nas wyniki to wartościowy materiał do wykorzystania w dalszych badaniach geodezyjnych, geologicznych czy geofizycznych wzgórza wawelskiego oraz Smoczej Jamy. Każdy z modeli osobno oraz ostateczna zintegrowana wizualizacja, dzięki swojej georeferencyjności oraz umiejscowieniu w państwowym układzie odniesień przestrzennych, mogą ponadto znaleźć zastosowanie w analizach przestrzennych i procesach planowania przestrzennego – dodaje Robert Rudnicki.

Dane skaningowe wykorzystane przez autorów zostały pozyskane w ramach jednego z projektów Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”. Dokumentacja archiwalna pochodziła z Muzeum Zamek Królewski na Wawelu.
Promotorem nagrodzonej pracy był dr inż. Przemysław Kuras.


Z lewej: przestrzenny model warstwicowy wzgórza wawelskiego (zrzut z programu AutoCAD); z prawej: fragment modelu Smoczej Jamy – oteksturowana siatka mesh

Prace dyplomowe zgłoszone do Konkursu oceniane były według następujących kryteriów:
• twórcze wartości opracowania,
• stopień trudności pracy,
• oryginalność i nowoczesność rozwiązania,
• jasność sformułowania celu pracy, sposób jego osiągnięcia oraz prawidłowość wniosków i formy prezentacji,
• walory praktyczne pracy.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS