Nagrody wręczył minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2018 w Poznaniu (30 stycznia). W kategorii „prace inżynierskie” w gronie laureatów znaleźli się Robert Rudnicki i Szymon Stelmach z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie.
Celem ich pracy pt. „Zintegrowana wizualizacja przestrzenna Wzgórza Wawel i Smoczej Jamy w oparciu o dane archiwalne i pomiary skaningowe” było stworzenie:
• wysokiej jakości modelu 3D Smoczej Jamy z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych,
• wolnego od zabudowy modelu wzgórza wawelskiego na podstawie archiwalnych map sytuacyjno-wysokościowych,
a także integracja otrzymanych wyników.
– Realizacja tych zadań obfitowała w wiele wyzwań zarówno na etapie pomiaru, jak i opracowania danych. Z tego powodu nasza praca to swoisty zbiór informacji o praktycznym zastosowaniu niemal wszystkich poruszanych podczas studiów inżynierskich zagadnień: począwszy od rzadko wykonywanych pomiarów trilateracyjnych, poprzez typowo inżynierskie pomiary kątowo-liniowe, nowoczesne pomiary skanerami laserowymi, a na wizualizacji wyników i integracji danych kończąc – podkreśla Szymon Stelmach.
– Otrzymane przez nas wyniki to wartościowy materiał do wykorzystania w dalszych badaniach geodezyjnych, geologicznych czy geofizycznych wzgórza wawelskiego oraz Smoczej Jamy. Każdy z modeli osobno oraz ostateczna zintegrowana wizualizacja, dzięki swojej georeferencyjności oraz umiejscowieniu w państwowym układzie odniesień przestrzennych, mogą ponadto znaleźć zastosowanie w analizach przestrzennych i procesach planowania przestrzennego – dodaje Robert Rudnicki.
Dane skaningowe wykorzystane przez autorów zostały pozyskane w ramach jednego z projektów Koła Naukowego Geodetów „Dahlta”. Dokumentacja archiwalna pochodziła z Muzeum Zamek Królewski na Wawelu.
Promotorem nagrodzonej pracy był dr inż. Przemysław Kuras.

Z lewej: przestrzenny model warstwicowy wzgórza wawelskiego (zrzut z programu AutoCAD); z prawej: fragment modelu Smoczej Jamy – oteksturowana siatka mesh
Prace dyplomowe zgłoszone do Konkursu oceniane były według następujących kryteriów:
• twórcze wartości opracowania,
• stopień trudności pracy,
• oryginalność i nowoczesność rozwiązania,
• jasność sformułowania celu pracy, sposób jego osiągnięcia oraz prawidłowość wniosków i formy prezentacji,
• walory praktyczne pracy.