Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-08-17| Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Software

Cyfrowa rejestracja szkód


Tarnowska spółka MGGP Aero Sp. z o.o. na zlecenie Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie wykonała w powiecie częstochowskim zdjęcia lotnicze terenu, nad którym 20 lipca br. przeszła trąba powietrzna.

Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano technikę cyfrowych zdjęć lotniczych do oceny skutków katastrofy naturalnej. Zdjęcia zostały wykonane zaledwie kilka dni po katastrofie, co pozwala na szybką analizę strat, niezbędną do usuwania szkód. Do wykonania projektu MGGP wykorzystała kupioną niedawno kamerę cyfrową DMC firmy Intergraph.
Stanowisko klimatologów jest zgodne – gwałtowne zjawiska meteorologiczne na ograniczonych obszarach będą się nasilać. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej „90% klęsk żywiołowych jest związanych z pogodą, klimatem i wodą”. Nie można ich powstrzymać, natomiast konieczne jest zapobieganie ich skutkom. Należy podkreślić, że działania prewencyjne muszą mieć charakter kompleksowy, polegający na sprawnym systemie wczesnego ostrzegania (obserwacje meteorologiczne, analizy historyczne) oraz ocenie oddziaływania czynników naturalnych, np. wiatru na budynki i konstrukcje, w celu dobrego ich rozpoznania, co w konsekwencji pozwoli podjąć odpowiednie kroki minimalizujące straty ekonomiczne. W tym zakresie działań zastosowanie techniki zdjęć lotniczych jest nie do przecenienia.
W świetle nieuchronnych zmian klimatycznych zapotrzebowanie ze strony ośrodków badawczych na tego typu usługi będzie wzrastać. MGGP już w kilka dni po zdjęciach w powiecie częstochowskim wykonała podobne prace w Nadleśnictwie Przedbórz (woj. łódzkie).



Źródło: MGGP


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama