Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-01-19| GNSS, Firma, Edukacja

Astri Polska podsumowuje udział w europejskim projekcie GNSS

16 stycznia w siedzibie Europejskiej Agencji GNSS (GSA) odbyło się spotkanie podsumowujące projekt E-Knot. Celem przedsięwzięcia było stworzenie silnej europejskiej współpracy pomiędzy przemysłem, nauką i edukacją w obszarze GNSS. Inicjatywa była finansowana przez GSA w ramach unijnego programu Horyzont 2020. Projekt realizowało konsorcjum europejskich ekspertów w dziedzinie nawigacji satelitarnej, w tym firma Astri Polska.


Astri Polska podsumowuje udział w europejskim projekcie GNSS

Głównym celem E-Knot jest pobudzenie współpracy w obszarze GNSS pomiędzy przemysłem, nauką i instytucjami badawczo-rozwojowymi w krajach Unii Europejskiej. W ramach projektu zrealizowano szereg aktywności, które pokazały, jak ważna jest współpraca poszczególnych sektorów. Nawiązanie takiej kooperacji polegało m.in. na: wsparciu firm przez ekspertów akademickich, możliwości odbycia praktyk przez studentów w dużych europejskich przedsiębiorstwach, przeprowadzeniu szkoleń z GNSS czy otrzymaniu stypendiów na studia z dziedziny nawigacji satelitarnej na wiodących europejskich uniwersytetach, takich jak: francuska politechnika ENAC, Politechnika w Turynie, uniwersytet w Barcelonie czy Uniwersytet Bundeswery w Monachium. Dodatkowo konsorcjum przeprowadziło obszerną kampanię promująca korzyści oferowane przez usługi GNSS skierowaną do krajów Europy centralnej i wschodniej, w tym Polski.

Spotkanie w GSA miało na celu podsumowanie głównych celów osiągniętych w ramach projektu. Konsorcjum zdecydowało o przedłużeniu części projektu do końca maja br. W tym okresie zorganizowane zostaną m.in.: dodatkowe szkolenia z zakresu GNSS. Po zrealizowaniu wszystkich założonych celów oraz ich pozytywnej ewaluacji przez przedstawicieli GSA, Astri Polska oficjalnie zakończyła swój udział w projekcie.

– Zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z wykorzystania GNSS w różnych gałęziach rynku można uznać za jeden z głównych sukcesów projektu E-Knot – powiedział Karol Brzostowski, kierownik Działu Aplikacji i Usług Satelitarnych Astri Polska. – Realizując ten projekt, zależało nam, by w jak największym stopniu podzielić się naszą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem, również ze strony krajowych firm i instytucji – podkreślił.

Konsorcjum projektu E-Knot z przedstawicielami GSA podczas podsumowania projektu. Od lewej przedstawiciele Astri Polska: Marcin Mykietyn, Tomasz Grzegory, Karol Brzostowski

Konsorcjum projektu E-Knot z przedstawicielami GSA podczas podsumowania projektu. Od lewej przedstawiciele Astri Polska: Marcin Mykietyn, Tomasz Grzegory, Karol Brzostowski

W ramach projektu E-Knot Astri Polska zorganizowała m.in.: cykl spotkań (Technology Road Shows), podczas których europejscy eksperci z dziedziny nawigacji satelitarnej (zarówno z przemysłu, jak i z nauki) prezentowali korzyści płynące z wykorzystania GNSS w przemyśle kosmicznym, lotnictwie, sektorze morskim czy rolnictwie precyzyjnym. Spotkania umożliwiały także nawiązanie współpracy między uczestnikami, zdefiniowane problemów, z którymi borykają się poszczególne sektory, oraz generowanie rozwiązań z wykorzystaniem GNSS. Dodatkowo firma była współorganizatorem serii szkoleń skierowanych do doktorantów oraz firm i instytucji zajmujących się wykorzystaniem nawigacji satelitarnej w swojej działalności. Ich zadaniem było m.in.: stymulowanie rozwoju nowych projektów opartych o GNSS.

GNSS jest jednym z głównych obszarów działalności Astri Polska. Firma specjalizuje się w testowaniu odbiorników nawigacji satelitarnej do zastosowań kosmicznych oraz działaniach związanych z konsultacjami i zwiększeniem świadomości wykorzystania GNSS w przemyśle. Obecnie realizuje 3 inne projekty z obszaru testowania odbiorników GNSS na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Są to: AGGA-4 polegający na zaprojektowaniu i dostarczeniu środowiska testowego dla potrzeb testów radiacyjnych zaawansowanego układu scalonego dla kosmicznych odbiorników satelitarnych, TEcHNO (Test Environment for Hybrid NavigatiOn) związany z rozwojem technologii nawigacji hybrydowej (GNSS + LTE) oraz FLIGhT, gdzie zadaniem firmy jest zaprojektowanie i stworzenie adaptacyjnego i elastycznego oprogramowania, które pozwoli na zintegrowanie różnego rodzaju aparatury w celu stworzenia kompleksowego środowiska testowego dla różnego rodzaju odbiorników GNSS, ze szczególnym nastawieniem na odbiorniki kosmiczne. Dodatkowo firma zaangażowana jest w prowadzenie zajęć z zakresu GNSS na międzyuczelnianym kierunku studiów „Technologie kosmiczne” realizowanym przez Politechnikę Gdańską, Akademię Marynarki Wojennej oraz Akademię Morską.

Projekt E-Knot rozpoczął się w 2015 roku i jest realizowany przez konsorcjum w składzie: Politechnika w Turynie (lider projektu), Politechnika ENAC (École Nationale de l'Aviation Civile) w Tuluzie, DL Consultant, Uniwersytet Bundeswery w Monachium, Politechnika Uniwersytecka Katalonii w Barcelonie oraz firmy Astri Polska i BavAIRia.

Źródło: Astri Polska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Apeks skanuje w Trójmieście
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama