wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Jak skanowano największy atlas świata
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-12-29| Prawo

Geo-System podsumowuje wdrażanie nowoczesnych technologii w powiatach

W 2017 roku w powiatach korzystających z technologii ePODGiK firmy Geo-System zgłoszono i przetworzono automatycznie ponad 66 tys. prac geodezyjnych. Z kolei od 2008 r., czyli uruchomienia internetowego zgłaszania, łączna liczba przetworzonych w ten sposób prac przekroczyła 515 tys.


Geo-System podsumowuje wdrażanie nowoczesnych technologii w powiatach

System ePODGiK został uruchomiony 10 lat temu jako dopełnienie technologii iGeoMap realizującej publikację danych PODGiK. Obecnie usprawnia on pracę kilkunastu ośrodków dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Umożliwia wykonawcom geodezyjnym zgłoszenie pracy przez internet, a jednocześnie automatycznie generuje materiały niezbędne do realizacji tych prac. Materiały geodeci otrzymują już po kilku lub kilkunastu minutach od zgłoszenia i opłacenia pracy. Funkcjonalność dostępna jest 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. W systemie zarejestrowanych jest obecnie 2331 firm geodezyjnych i 2293 geodetów uprawnionych.

W technologii ePODGiK funkcjonuje również obsługa elektronicznego operatu. W najbardziej zaawansowanym w tej dziedzinie ośrodku dokumentacji, czyli w Mińsku Mazowieckim, operatów elektronicznych składanych jest ok. 50% (patrz wykres poniżej).

Liczba operatów elektronicznych zgłoszonych w PODGiK w Mińsku Mazowieckim

Liczba operatów elektronicznych zgłoszonych w PODGiK w Mińsku Mazowieckim

Poza obsługą wykonawców geodezyjnych ePODGiK automatyzuje również obsługę narad koordynacyjnych (tzw. ZUD-ów) za pomocą środków komunikacji elektronicznej, co z powodzeniem funkcjonuje w powiatach: mińskim, piaseczyńskim i pruszkowskim. W mijającym roku za pomocą systemu ePODGiK przeprowadzono łącznie 816 narad, które pozwalają wnioskodawcom i gestorom uczestniczyć w całym procesie bez konieczności przyjazdu do siedziby starostwa.

Ponadto w 2017r. wzrósł udział wykorzystania usługi związanej ze sprzedażą mapy zasadniczej, która jest dostępna w prawie wszystkich powiatach korzystających z technologii ePODGiK. Warto dodać, że na koniec grudnia łączna liczba zakupionych map zasadniczych przekroczyła już 10 tys.

Liczba map zasadniczych zakupionych w systemie ePODGiK od uruchomienia tej usługi

Liczba map zasadniczych zakupionych w systemie ePODGiK od uruchomienia tej usługi

Rok 2017 sprzyjał również wdrażaniu nowoczesnych metod udostępniania danych dla obywateli. Uruchomiono m.in. nową usługę związaną z zakupem wypisów z EGiB z wykorzystaniem Profilu Zaufanego do potwierdzania interesu prawnego. Taka funkcjonalność jest oferowana w powiatach: mińskim, pruszkowskim, wejherowskim, żyrardowskim i w mieście Chełm.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
geodeto sugerujesz że skoro coś jest nowoczesne to musi być niezgodne z przepisami ? Geo-System się chyba obrazi patrząc na tytuł artykułu.

wielbicielu ale cię pokręciło jeśli uważasz, że przepisy są nowoczesne, które?

A że czasem nowoczesna technologia nie radzi sobie z nowoczesnymi przepisami GUGiK-u to się zmienia przepisy. Na ile się da oczywiście. Nie zawsze się udaje ale od czego jest prawo powiatowe. No i oczywiście bez naruszania podstaw systemu bo, nie zapominajmy że, cała ta nowoczesność jest w służbie radzieckiej koncepcji geodezji. Ot.. taka azjatycka uroda naszej europejskiej państwowości.

Ness a możesz mi powiedzieć jakimi standardami informatycznymi posługuje się Geo-System ? Nie mówię o tym co sobie wymyśli tylko o tym co można bez problemu połączyć z czymś innym. Patrz wszystkie usługi wytwarzane i prezentowane na dane publiczne.

Do ness A co cie to obchodzi człowieku? Liczy się tylko to co robi GeoSystem i o reszcie nie myśl. Czytelnicy nie są zainteresowani tym co robią inne firmy !

inne pytanie Czy są jakieś zarzuty w stosunku do technologii Geo-Systemu? Jak to się ma do innych technologii: Geomatyki, Systhermu-Info, Geopolis (Ergo-Comarch), Geobidu, Intergraph, Esri ? Gdzie w Polsce jest ODGiK, który działa w zakresie udostępniania materiałów z pzgk oraz obsługi zgłoszeń w sposób zbliżony do Mińska Maz. ? Jak na razie nie spotkałem osoby, która powiedziałaby o PODGiK w Mińsku złe słowa i porównała ich system do innego. Czy jest taki? Czy to może Atlantyda? Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest...;-) Proszę o informację - chętnie zapoznam się :-)

Logika ale co Geomatyka Kraków ?

Skoro robiła to w 2008 roku to chyba tej technologii nie można nazwać nowoczesną. Geomatyka Kraków chociażby.

Szanowny czytelniku Zamiast złorzeczyć podaj wiarygodne dowody, która firma robiła takie rzeczy w 2008 roku i będzie po sprawie. Podaj, która firma ma obsługę operatu elektronicznego i elektroniczną obsługę narad koordynacyjnych.

REWELACJA ! To jedyna firma w Polsce, która ma tego typu rozwiązania !!! Jedyna, która informatyzuje Ośrodki i usprawnia ich prace oraz życie geodetom. Przepraszam za śmiałość ale czy to jest artykuł sponsorowany ?

10 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt