|2017-11-20|
GIS, Edukacja, Imprezy
Jak obchodzono GIS DAY 2017 w Bydgoszczy?
Światowy dzień systemów informacji geograficznej GIS Day 2017 obchodzony był w Bydgoszczy w dniach 15-16 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz w Zespole Szkół Budowlanych.
Oficjalnego otwarcia wydarzenia dokonał dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystyki UKW prof. Zygmunt Babiński oraz wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych Dorota Czechowska. Następnie swoje wystąpienia mieli prelegenci, którzy na co dzień wykorzystują GIS w swojej pracy zawodowej. Dodatkowo uczestnicy wydarzenia mieli okazję dzięki oddziałowi firmy TPI z Poznania spróbować swoich umiejętności przy pracy ze skanerem laserowym Faro. Za jego pomocą podczas sesji stworzono wizualizacje budynku, w którym odbywała się konferencja. Kolejną atrakcję przygotował Główny Urząd Geodezji i Kartografii z Warszawy. Na stoisku można było stworzyć własny laserowy model terenu oraz zapoznać się ze sposobem korzystania z baz danych GUGiK.
Nieodłącznym elementem bydgoskiego GIS Day są warsztaty, które w tym roku były bardzo różnorodne, dostosowane do grup wiekowych. Osoby zainteresowane zgłębiały swoją wiedzę i rozszerzały umiejętności z zakresu wykorzystania m.in. oprogramowania QGIS oraz projektu mapowego OpenStreetMap.
W tym dniu można było również zapoznać się z działalnością firm: Esri Polska, Gemat, TPI, Yanosik, GISSupport, GISGraph oraz Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z Warszawy, a także Bydgoskiego Oddziału Kujawsko-Pomorskiego Biura Planowania Przestrzennego i Regionalnego we Włocławku.
Zwieńczeniem obchodów było ogłoszenie wyników konkursu internetowego dla uczniów i studentów pod hasłem „Obiekty dziwne i niezwykłe”, który w tym roku konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyli w nim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studenci z województwa kujawsko-pomorskiego, ale także z Kołobrzegu i Gdańska. Zwycięzcą konkursu został uczeń Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy Jakub Sucharski. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz atrakcyjne nagrody. Fundatorami nagród były firmy i instytucje z całego kraju m.in.: Softline, Gemat, GUGiK, TPI, Yanosik, Miesięcznik Geodeta, „Przegląd Geodezyjny”, Esri Polska.
Źródło: Organizatorzy
|