Pierwsze ze szkoleń „Wprowadzenie do GIS i teledetekcji w oprogramowaniu QGIS” umożliwia zdobycie podstawowej wiedzy z zakresu systemów informacji geograficznej oraz teledetekcji, umożliwiającej samodzielną pracę z danymi przestrzennymi. Dużą zaleta szkolenia jest przygotowanie go na podstawie oprogramowania typu OpenSource, dzięki czemu uczestnik bez dodatkowych kosztów natychmiast po szkoleniu będzie mógł zacząć pracę w programie. Czas trwania: 3 dni.
Pozostałe dwa szkolenia: „Pozyskiwanie i przetwarzanie danych z naziemnego skanowania laserowego (TLS)” oraz „Przetwarzanie danych pochodzących z lotniczego skanowania laserowego (ALS)”, jak same nazwy wskazują, dotyczą przetwarzania chmur punktów. Pierwsze rozpocznie się pracami terenowymi z użyciem skanera marki FARO.
Jego uczestnicy poznają, w jaki sposób przebiega proces pozyskania danych, począwszy od przygotowania sprzętu poprzez skanowanie, oraz ich przetworzenia aż do uzyskania ostatecznego produktu w postaci sklasyfikowanej chmury punktów. Uczestnicy trzeciego kursu będą pracować na surowej chmurze punktów lotniczego skanowania laserowego. W efekcie szkolenia będą umieli dobrać odpowiednią aplikację pozwalającą na przetwarzanie danych LiDAR do zakresu swoich zainteresowań, a dzięki zaprezentowaniu różnych możliwości przetwarzania danych – wykorzystać dane pochodzące z lotniczego skanowania laserowego w codziennej pracy na najwyższym poziomie. Czas trwania szkolenia w obu przypadkach to 2 dni.