Tematyka zajęć obejmuje m.in.: Podstawowe zasady zarządzania kryzysowego. Wspomaganie podejmowania decyzji przy wykorzystaniu platform GIS. Wykorzystanie GIS w planowaniu przestrzennym i ochronie środowiska. Zasady wykonywania i opracowania zdjęć lotniczych powstałych z nowoczesnych cyfrowych kamer lotniczych, w tym opracowania z bezzałogowych statków latających. Opracowanie danych z wysokorozdzielczych satelitów komercyjnych. Zdalne wykrywanie zanieczyszczeń. Monitoring klęsk żywiołowych. Cyfrowe przetwarzanie obrazów. Zobrazowania wielo- i hiperspektralne. Metody klasyfikacji zobrazowań. Naziemny skaning laserowy. Nowoczesne systemy graficzno-opisowych baz danych, bezpieczeństwo danych w sieci.
Celem studiów jest wykształcenie kadry inżynierskiej w zakresie wykorzystania nowoczesnych metod w fotogrametrii, teledetekcji i GIS do realizacji zadań związanych z zabezpieczeniem geoinformatycznym w wybranych dziedzinach działalności państwa. Przewiduje się, że absolwenci studium będą samodzielnie wykonywać analizy geoinformatyczne, opracowania fotogrametryczne i teledetekcyjne z współczesnych zobrazowań lotniczych i satelitarnych. Będą posiadali umiejętność przeprowadzenia analiz związanych z zarządzaniem kryzysowym w środowisku GIS.
Studia podyplomowe realizowane są w cyklu 12 dwudniowych (sobotnio-niedzielnych) zjazdów obejmujących 202 godziny wykładów i laboratoriów. Studia ruszają 21 października 2017 r. i potrwają do 24 czerwca 2018 r. Kierownikiem studiów jest dr inż. Anna Fryśkowska.
Koszt uczestnictwa wynosi: 4800 zł (czesne za całe studia) + 85 zł (opłata rekrutacyjna). Przewidywana liczba uczestników: 30 osób (minimum 20).
Uwaga: Istnieje możliwość dofinansowania studiów podyplomowych. Powiatowy Urząd Pracy może sfinansować osobie bezrobotnej koszty studiów podyplomowych w systemie wieczorowym lub zaocznym. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie przez bezrobotnego uzasadnienia, że ukończenie danych studiów zapewni mu uzyskanie odpowiedniej pracy.
Tylko w cyfrowym wydaniu miesięcznika GEODETA 8/2017 prezentujemy ofertę studiów podyplomowych 2017/2018. W 15-stronicowym dodatku Czytelnicy znajdą 30 propozycji z zakresu: geodezji i kartografii, systemów informacji geograficznej, wyceny nieruchomości i gospodarki przestrzennej.