Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-08-02 | GIS, Mapy

Dekomunizacja na mapie

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną samorządy mają jeszcze tylko miesiąc (tj. do 2 września) na dekomunizację nazw ulic, placów i innych obiektów publicznych. Ile z nich wymaga takiej zmiany? Skalę zjawiska pokazuje mapa uruchomiona przez jedno z kół studenckich wspólnie ze Stowarzyszeniem KoLiber i Instytutem Pamięci Narodowej.


Ilustracja: Dekomunizacja na mapie

Mapa dostępna jest na stronie ZmianyNazwUlic.pl. W mniejszych skalach gminy i miejscowości oznaczono na niej kolorami: zielonym, żółtym i czerwonym. Ten pierwszy informuje, że w danym miejscu dokonano już wszelkich niezbędnych zmian. Żółty świadczy o tym, że zmiany są tylko częściowe lub też budzą wątpliwości. Na czerwono oznaczono natomiast miejscowości, w których nie dokonano jeszcze żadnych modyfikacji.

Po odpowiednim powiększeniu skali, możemy szczegółowo sprawdzić, które obiekty wymagają jeszcze zmiany nazwy, a także które przeszły już dekomunizację. Obecnie mapa prezentuje stan z 3 lipca br. W jej bazie zgromadzono dane o 1673 obiektach, z czego 527 dotyczy miejsc, które przeszły dekomunizację.

Dane te pokazują, że w ciągu najbliższych tygodni na planach wielu polskich miejscowości zajdzie sporo zmian, a to oznacza spore wyzwanie dla branży kartograficznej. Już teraz lokalna prasa donosi, że dekomunizacja gdzieniegdzie powoduje spore zamieszanie – utrudnia np. dotarcie pod wskazany adres kurierom czy taksówkarzom. Z pewnością mapa dostępna na ZmianyNazwUlic.pl może być dla dostawców cyfrowych map i aplikacji nawigacyjnych istotną pomocą.

Autorami tego opracowania są: Jakub Łuczak – przewodniczący Koła Naukowo-Badawczego GIS Politechniki Wrocławskiej (student specjalności geoinformatyka studiów magisterskich II stopnia na kierunku górnictwo i geologia), a także Mateusz Walczak – student prawa na Uniwersytecie Wrocławskim, członek Stowarzyszenia KoLiber, radny Rady Miejskiej Gminy Opatówek.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

od UMP Omawiana mapa jest niekompletna! Na przykład w Wałbrzychu zdekomunizowano plac Wery Kostrzewy, który tutaj w ogóle nie był uwzględniony. A czemu nie był? Wydaje mi się, że mapa obejmuje tylko te nazwiska, które _przykładowo_ wymienił IPN. A Wery Kostrzewy nie wymieniono przykładowo. No i mapa leży.
  
Zazwy z datami Szanowny Panie, rzeczywiście kwestia ulic upamiętniających daty tzw. wyzwolenia jest sprawą problematyczną. Bo o ile 'globalnie' można uznać ich zmianę za nieuzasadnioną, tak dla społeczności lokalnej często tego typu upamiętnienie wkroczenia Armii Czerwonej do miasta bywa datą wstydliwą. Osobiście uważam, że warto te nazwy zmieniać, ale rozsądnie.
    1 
komu to potrzebne Komu przeszkadzało 12-go Stycznia, 18-go Stycznia, 10-go Lutego .... i kolejne nazwy wywodzące się od dat (co by te daty nie oznaczały) Może za trochę znajdzie się następny oszołom, który uzna że jak już zlikwidowano nazwy ulic wywodzące się ze złych dat to przyszła pora na likwidacje urodzonych pod tymi datami. Pocieszam się tylko tym ze ja się nie urodziłem pod żadną z tych trefnych dat
  
 2 
Szacunek dla autorów - napracowaliście się, bardzo przydatna baza, szczególnie w połączeniu z witryną IPNu.
    1 
 3 



zobacz też:

IPN będzie szukać mogił na zdjęciach lotniczych

Instytut Pamięci Narodowej chce wykorzystać zdjęcia lotnicze i satelitarne w poszukiwaniach mogił...

Wulgaryzmy czy historyczne nazwy na Google Maps?

Na mapach Krakowa w serwisie Google’a internauci dostrzegli nazwy „Cipowy Dołek”...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Neptun potrzebuje prawie 165 lat na obiegnięcie Słońca, a Merkury niespełna 88 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Waldemar Klocek (1949-2019)

Waldemar Klocek (1949-2019)
Wieloletni prezes Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Kartograficznego w Olsztynie oraz Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych Polska Geodezja Komercyjna. Urodził się 7 stycznia 1949 roku. W 1972 r. ukończył Wydział...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007
Na bazie danych z satelity Mars Express powstaje najbardziej szczegółowa mapa Czerwonej Planety (w skali od 1:200 000 do 1:50 000).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2