wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-28| Prawo, Kataster

Sąd Najwyższy o służebności przesyłu

Czy sąd może ustalić służebność przesyłu dla przebiegu infrastruktury przesyłowej innego niż istniejący? W tej sprawie wypowiedział się niedawno Sąd Najwyższy, podejmując stosowną uchwałę.


Sąd Najwyższy o służebności przesyłu <br />
fot. Wikipedia/Fiskusmati
fot. Wikipedia/Fiskusmati

Jest ona odpowiedzią na pytanie jednego z sądów okręgowych, w którym toczy się proces wytoczony Orange Polska przez jednego z właścicieli nieruchomości. Nie chciał się on zgodzić na ustanowienie służebności przesyłu, ponieważ uważał, że umieszczona na środku jego działki studnia kablowa utrudniała zabudowę wartościowej działki. Sąd rejonowy zdecydował się na polubowne rozwiązanie tego problemu i ustanowił służebność, ale jednocześnie nakazał przesunięcie kabli. Takie rozwiązanie nie zadowoliło żadnej ze stron, sprawą zajął się więc sąd okręgowy, który jednak powziął wątpliwości, czy organ niższej instancji mógł wydać taki wyrok.

Wątpliwości te potwierdził Sąd Najwyższy w uchwale III CZP 28/17 z 26 lipca, w której stwierdził, że nie można ustanowić służebności przesyłu dla przebiegu innego niż istniejący. Swoje stanowisko uzasadnia on tym, że jednoczesne ustanowienie służebności i przeniesienie instalacji byłoby połączeniem postępowania procesowego i nieprocesowego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
poziom !!! tak co jakiś czas zastanawiam się czy poziom intelektualny oraz kultura osobista takich osobników jak niejaki ajmi jest charakterystyczna dla tej grupy zawodowej czy też jest ewenementem. I niestety wnioski dla geodetów - wypowiadających się w tym miejscu - nie są wesołe - chamstwo i zero merytoryczne, IQ na poziomie ameby są zbyt częste jak na środowisko z definicji chyba osób z wyższym wykształceniem.
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
oj oj przecież ustawę dotyczące procedur prawnych z pewnością pisali prawnicy, nie politycy. Politycy ją uchwalili
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
misiu o małym rozumku pamiętaj,że prawo stanowi sejm czyli politycy a sędziowie SN starają się wytłumaczyć według prawideł obowiązujących w prawie to co popieprzyli politycy. Więc nie mogą załatwiać problemów jak Ci się kotłuję w twoim rozumku.
 6 
 8 
odpowiedz zgłoś
i jak tu nie kibicować rozwaleniu kasty ? i tak kolejny filozof z kasty zamiast po prostu załatwić problem wymyśla jakies idiotyzmy proceduralne których pewnie sam nie rozumie i jak tu nie kibicować rozgonieniu ich na cztery wiatry ?
 8 
 5 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS