Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-07-26| Geodezja, Edukacja, Instytucje

Geodezja nadal popularna, ale nie tak jak dawniej

Jeszcze kilka lat temu geodezja i kartografia była hitem rekrutacji na wielu krajowych uczelniach technicznych. Wstępne wyniki tegorocznego naboru wskazują, że zainteresowanie tym kierunkiem kształcenia systematycznie maleje.


Geodezja nadal popularna, ale nie tak jak dawniej

Przypomnijmy, że w zeszłym roku GiK okazała się najbardziej obleganym kierunkiem tylko na jednej uczelni (tj. Politechnice Wrocławskiej). W tym roku, z wynikiem 5,5 kandydata na miejsce, zajęła III miejsce, ustępując informatyce (6 lub 7 kandydatów/miejsce w zależności od wydziału).

8 kandydatów na miejsce zgłosiło się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest to tym samym trzeci najpopularniejszy kierunek na tej uczelni. Więcej chętnych zapisało się tylko na filologię duńską i filologię norweską. Podobnym zainteresowaniem GiK cieszyła się na Politechnice Gdańskiej – tu o 100 przygotowanych miejsc walczyło 820 maturzystów.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie geodezja i kartografia również okazała się III najpopularniejszym kierunkiem. O jedno miejsce walczyło tu 4 kandydatów. Na pozostałych uczelniach GiK znalazła się poza podium.

Skąd ten mniejszy popyt? Jak można przeczytać w „Gazecie Wyborczej”, w tym roku bardzo dużym zainteresowaniem maturzystów cieszył się internetowy system monitoringu Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA), w którym można łatwo sprawdzić zarobki absolwentów po poszczególnych kierunkach i uczelniach. Kierując się tymi danymi, abiturienci coraz częściej decydują się na kierunki dające szanse na najwyższe zarobki.

Oczywiście warto pamiętać, że niski wskaźnik liczby kandydatów na miejsce wynika również z wysokiej liczby miejsc przygotowanych przez poszczególne uczelnie. Jak pisaliśmy w czerwcowym GEODECIE, w nadchodzącym roku akademickim kształcenie na kierunku geodezja i kartografia chcą uruchomić 23 uczelnie (w tym 14 publicznych), które przygotowały aż 3,6 tys. miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia. To o 5% mniej niż rok wcześniej.

Bezwzględne liczby chętnych do studiowania tego kierunku również są wysokie. Na przykład na Akademii Górniczo-Hutniczej GiK chciały studiować 402 osoby (na 180 przygotowanych miejsc), na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie zgłosiło się 273 chętnych (na 150 miejsc), a na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie – 224 (na 120 miejsc).

Wspomnijmy jeszcze, że jednym z ubiegłorocznych hitów rekrutacji okazała się za to geoinformatyka na Politechnice Warszawskiej (o 30 miejsc starało się wówczas aż 610 kandydatów). W tym roku kierunek ten znalazł się poza podium, a największym zainteresowaniem cieszyła się inżynieria i analiza danych (30 kandydatów na miejsce). Geoinformatyka i tak na brak chętnych nie może narzekać – w tym roku zgłosiło się tu aż 16 osób/miejsce.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama