Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-07-19 | Geodezja, Firma

WPG wchodzi na budowę metra

W zeszłym tygodniu Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne rozpoczęło pomiary na budowie warszawskiego metra.


Ilustracja: WPG wchodzi na budowę metra <br />
fot. Metro Warszawskie
fot. Metro Warszawskie

Pierwszym obowiązkiem firmy będzie zaprojektowanie, założenie, pomiar i wyrównanie osnowy sytuacyjnej i wysokościowej II rzędu w tunelach, na stacjach, w komorach rozjazdów, na torach odstawczych oraz w wentylatorniach szlakowych. Prace obejmą zarówno odcinek wschodni (Dworzec Wileński – Trocka), jak i zachodni (Rondo Daszyńskiego – Księcia Janusza).

Osnowa ma składać się łącznie z 244 punktów. Na stacjach będą zakładane bardzo rzadko stosowane tzw. punkty skrzypcowe. Natomiast w tunelach i także częściowo na stacjach punkty będą zastabilizowane na wspornikach, co dzięki zainstalowanej na nich śrubie, do której można przykręcić spodarkę, zapewni wymuszone centrowanie.

Dodajmy, że na budowie II linii metra WPG było odpowiedzialne również za założenie osnowy naziemnej – zarówno na gotowym już odcinku centralnym (Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński), jak i na budowanym odcinku zachodnim.

Drugim obowiązkiem tej warszawskiej spółki będzie wykonanie inwentaryzacji powykonawczej tuneli metra metodą skanowania laserowego z wykorzystaniem osnowy II rzędu. Pomiar ma zostać przeprowadzony z dokładnością nie gorszą niż 5 mm i firma wykorzysta do tego celu swój skaner Z+F Imager 5010C. Oprócz samego pozyskania chmury dla wszystkich tuneli geodeci z WPG wyznaczą również faktyczne odchyłki odległości powłoki tuneli od ich projektowanej osi.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Nie wiesz jakie robię mapki W całek karierze nie zrobiłem ani jednego "wtórnika" bez nowego pomiaru sytuacji i analizy granic. Projektanci zgłaszali się do mnie nieraz o ulepszenie map od innych geodetów pomiarem lub obróbką numeryczną. Ale te mapy to już żaden biznes od dawna. Rękodzieło przegrało z tandetą z taśmy. Ale nie rozumiem, co tak projektantów boli w tych mapach, przecież płaci za nie inwestor. Identycznie, jak za nasze mapy i opłaty w PZGiK. Rozumiem, ze teraz będzie płacił mniej? Jeśli chodzi o tempo dostarczania map, to my również apelujemy o zmianę sytemu. Niestety, my nie mamy izby, która by nas reprezentowała, jak architektów, którzy walczą o ograniczenie możliwości projektowania przez osoby z uprawnieniami budowlanymi. Jak by to przyśpieszyło budowanie, gdyby wiążące decyzje o odstąpieniu od spartaczonego projektu mógł podejmować inżynier budowy na budowie, a proste PZT w oparciu o gotowy projekt domu i mapę inwestor robił sam do zgłoszenia budowy domu i przyłączy? Przecież i tak ZUDP rządzi.
  
ciesz się że i to dostajesz za te wątpliwej jakości mapki. Jak nie będzie wymogu żeby je produkować bo to znienawidzone państwo każe to nie zarobisz. I nie oddasz niczego państwu bo nie będziesz miał klienta.
    2 
 1 
nie wiesz nie rozumiesz nic wolny rynek polega na tym, że kupujesz buty w sklepie po cenie rynkowej, jaką ustalił sklep z dostawcą. Kupujesz tanio, bo te buty produkują dzieci w Tajlandii w fabrykach bez okien. A za mapy, które ktoś wyprodukował za czyjeś pieniądze i został zmuszony przekazać państwu, nie płacisz ceny rynkowej, czyli choćby zbliżonej do tego, ile byś musiał zapłacić w innym sklepie za podobny towar. Bo mamy tylko jeden sklep z mapami zasadniczymi, wywodzący się wprost z PRL-u. Jak ci się tak ten system podoba, to co cię tu trzyma? Są kraje, które wciąż mają ustrój komunistyczny, wyjedź tam i korzystaj ze wszystkiego "z darmo". Co najwyżej zabronią ci pisać, co myślisz, na jakimś forum.
    2 
 1 
podziwiam szewców za ich robotę. Ale droga jest. Buty i tak kupuję w sklepie.
    2 
 3 
wow i to jest geodezja, a nie jakieś mapki "popierdolki" dla takich robót warto byłoby wrócić do geodezji, ale chyba tylko ze względu ciekawy, nieszablonowy projekt...
    2 
 3 
Pytanie Ciekawe ilu studentów będzie tam zasuwać ?
    3 
 6 
i dobrze W końcu jakaś normalna, ciekawa robota dla geodety.
    6 
 8 



zobacz też:

Wyzwań od metra

O tym, jak technologie geodezyjne pozwalają bezpiecznie drążyć II linię warszawskiego metra, w najnowszym wydaniu miesięcznika...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Studenci inwentaryzują budynek AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1602 roku przez Warszawę przetoczył się orkan, w 1603 most na Wiśle zniszczyła kra, a w 1607 spora część miasta spłonęła?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Juliusz Kolberg (1776-1831)
Urodził się 7 lipca 1776 roku w Woldegk w Meklemburgii w rodzinie sędziego Juliusa Friedriecha Colberga. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum praktykował kilka lat u geometry. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie, po czym przeniósł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1957

1957
Powstało Polskie Towarzystwo Fotogrametryczne (jako sekcja Stowarzyszenia Geodetów Polskich); pierwszym przewodniczącym organizacji został prof. Marian Brunon Piasecki.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama