wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-19| Geodezja, Firma

WPG wchodzi na budowę metra

W zeszłym tygodniu Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne rozpoczęło pomiary na budowie warszawskiego metra.


WPG wchodzi na budowę metra <br />
fot. Metro Warszawskie
fot. Metro Warszawskie

Pierwszym obowiązkiem firmy będzie zaprojektowanie, założenie, pomiar i wyrównanie osnowy sytuacyjnej i wysokościowej II rzędu w tunelach, na stacjach, w komorach rozjazdów, na torach odstawczych oraz w wentylatorniach szlakowych. Prace obejmą zarówno odcinek wschodni (Dworzec Wileński – Trocka), jak i zachodni (Rondo Daszyńskiego – Księcia Janusza).

Osnowa ma składać się łącznie z 244 punktów. Na stacjach będą zakładane bardzo rzadko stosowane tzw. punkty skrzypcowe. Natomiast w tunelach i także częściowo na stacjach punkty będą zastabilizowane na wspornikach, co dzięki zainstalowanej na nich śrubie, do której można przykręcić spodarkę, zapewni wymuszone centrowanie.

Dodajmy, że na budowie II linii metra WPG było odpowiedzialne również za założenie osnowy naziemnej – zarówno na gotowym już odcinku centralnym (Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński), jak i na budowanym odcinku zachodnim.

Drugim obowiązkiem tej warszawskiej spółki będzie wykonanie inwentaryzacji powykonawczej tuneli metra metodą skanowania laserowego z wykorzystaniem osnowy II rzędu. Pomiar ma zostać przeprowadzony z dokładnością nie gorszą niż 5 mm i firma wykorzysta do tego celu swój skaner Z+F Imager 5010C. Oprócz samego pozyskania chmury dla wszystkich tuneli geodeci z WPG wyznaczą również faktyczne odchyłki odległości powłoki tuneli od ich projektowanej osi.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS