wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-07-19| Geodezja, Firma

WPG wchodzi na budowę metra

W zeszłym tygodniu Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne rozpoczęło pomiary na budowie warszawskiego metra.


WPG wchodzi na budowę metra <br />
fot. Metro Warszawskie
fot. Metro Warszawskie

Pierwszym obowiązkiem firmy będzie zaprojektowanie, założenie, pomiar i wyrównanie osnowy sytuacyjnej i wysokościowej II rzędu w tunelach, na stacjach, w komorach rozjazdów, na torach odstawczych oraz w wentylatorniach szlakowych. Prace obejmą zarówno odcinek wschodni (Dworzec Wileński – Trocka), jak i zachodni (Rondo Daszyńskiego – Księcia Janusza).

Osnowa ma składać się łącznie z 244 punktów. Na stacjach będą zakładane bardzo rzadko stosowane tzw. punkty skrzypcowe. Natomiast w tunelach i także częściowo na stacjach punkty będą zastabilizowane na wspornikach, co dzięki zainstalowanej na nich śrubie, do której można przykręcić spodarkę, zapewni wymuszone centrowanie.

Dodajmy, że na budowie II linii metra WPG było odpowiedzialne również za założenie osnowy naziemnej – zarówno na gotowym już odcinku centralnym (Rondo Daszyńskiego – Dworzec Wileński), jak i na budowanym odcinku zachodnim.

Drugim obowiązkiem tej warszawskiej spółki będzie wykonanie inwentaryzacji powykonawczej tuneli metra metodą skanowania laserowego z wykorzystaniem osnowy II rzędu. Pomiar ma zostać przeprowadzony z dokładnością nie gorszą niż 5 mm i firma wykorzysta do tego celu swój skaner Z+F Imager 5010C. Oprócz samego pozyskania chmury dla wszystkich tuneli geodeci z WPG wyznaczą również faktyczne odchyłki odległości powłoki tuneli od ich projektowanej osi.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Nie wiesz jakie robię mapki W całek karierze nie zrobiłem ani jednego "wtórnika" bez nowego pomiaru sytuacji i analizy granic. Projektanci zgłaszali się do mnie nieraz o ulepszenie map od innych geodetów pomiarem lub obróbką numeryczną. Ale te mapy to już żaden biznes od dawna. Rękodzieło przegrało z tandetą z taśmy. Ale nie rozumiem, co tak projektantów boli w tych mapach, przecież płaci za nie inwestor. Identycznie, jak za nasze mapy i opłaty w PZGiK. Rozumiem, ze teraz będzie płacił mniej? Jeśli chodzi o tempo dostarczania map, to my również apelujemy o zmianę sytemu. Niestety, my nie mamy izby, która by nas reprezentowała, jak architektów, którzy walczą o ograniczenie możliwości projektowania przez osoby z uprawnieniami budowlanymi. Jak by to przyśpieszyło budowanie, gdyby wiążące decyzje o odstąpieniu od spartaczonego projektu mógł podejmować inżynier budowy na budowie, a proste PZT w oparciu o gotowy projekt domu i mapę inwestor robił sam do zgłoszenia budowy domu i przyłączy? Przecież i tak ZUDP rządzi.

ciesz się że i to dostajesz za te wątpliwej jakości mapki. Jak nie będzie wymogu żeby je produkować bo to znienawidzone państwo każe to nie zarobisz. I nie oddasz niczego państwu bo nie będziesz miał klienta.

nie wiesz nie rozumiesz nic wolny rynek polega na tym, że kupujesz buty w sklepie po cenie rynkowej, jaką ustalił sklep z dostawcą. Kupujesz tanio, bo te buty produkują dzieci w Tajlandii w fabrykach bez okien. A za mapy, które ktoś wyprodukował za czyjeś pieniądze i został zmuszony przekazać państwu, nie płacisz ceny rynkowej, czyli choćby zbliżonej do tego, ile byś musiał zapłacić w innym sklepie za podobny towar. Bo mamy tylko jeden sklep z mapami zasadniczymi, wywodzący się wprost z PRL-u. Jak ci się tak ten system podoba, to co cię tu trzyma? Są kraje, które wciąż mają ustrój komunistyczny, wyjedź tam i korzystaj ze wszystkiego "z darmo". Co najwyżej zabronią ci pisać, co myślisz, na jakimś forum.

podziwiam szewców za ich robotę. Ale droga jest. Buty i tak kupuję w sklepie.

wow i to jest geodezja, a nie jakieś mapki "popierdolki" dla takich robót warto byłoby wrócić do geodezji, ale chyba tylko ze względu ciekawy, nieszablonowy projekt...

Pytanie Ciekawe ilu studentów będzie tam zasuwać ?

i dobrze W końcu jakaś normalna, ciekawa robota dla geodety.

7 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt