Po przyjeździe na teren lwowskiego miasteczka akademickiego wzięliśmy udział w wykładach – relacjonują studenci. Profesorowie Kornyly Tretyak (specjalista w dziedzinie geodezji wyższej, satelitarnej i geodynamiki) oraz prof. Fiodor Zabłocki (pracownik WSGK w Kutnie oraz Instytutu Geodezji Politechniki Lwowskiej) opowiadali o historii i strukturze uczelni oraz kierunkach kształcenia.
Następnie mieliśmy możliwość zapoznania się z najważniejszymi geodezyjnymi obserwatoriami i laboratoriami uczelni:
• obserwatorium sieci stacji permanentnych, które zostało założone przez Politechnikę Lwowską dla całego obwodu lwowskiego na potrzeby badań naukowych;
• laboratorium fotogrametrii, gdzie oglądaliśmy m.in. dawny sprzęt do tworzenia fotomap.
• obserwatorium astronomiczne, w którym zapoznaliśmy się ze stosowanymi przed laty instrumentami geodezyjnymi.
Zostaliśmy też zaproszeni do głównego budynku uczelni, w którym znajduje się m.in. sala posiedzeń Senatu Politechniki.
Następnego dnia uczestniczyliśmy w ćwiczeniach terenowych poprowadzonych przez pracowników Politechniki Lwowskiej. Zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Pierwszym naszym zadaniem było wykonanie niwelacji precyzyjnej ciągu niwelacyjnego wokół głównego budynku uczelni. Drugim zaś wyznaczenie błędu systematycznego dla łaty kodowej. W tym celu porównaliśmy odległości do łaty uzyskane z pomiaru niwelatorem kodowym oraz otrzymane za pomocą interferometru.

Grupa studentów z WSGK: Adam Bajerski, Aleksandra Pawlak, Monika Michałek, Michał Pietrzak, Katarzyna Krysińska
Ukrainę opuszczaliśmy zmęczeni, ale szczęśliwi, będąc nadal pod wrażeniem lwowskiej uczelni, jej architektury oraz niezwykłej gościnności zarówno pracowników Politechniki, jak i samych mieszkańców Lwowa.
Więcej zdjęć w Galerii