wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wypis lub wyrys przez ePUAP
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2017-07-05| Geodezja, Kataster

Uzbrojenie pod jednym adresem

W lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA Waldemar Izdebski i Jacek Łaguz prezentują opracowaną oraz uruchomioną zbiorczą usługę WMS do przeglądania danych o uzbrojeniu terenu integrującą kilkadziesiąt powiatowych usług WMS. Usługa jest gotowa do włączania kolejnych.


Uzbrojenie pod jednym adresem
Informacje o uzbrojeniu terenu są stałym i bardzo istotnym elementem mapy zasadniczej bez względu na formę jej prowadzenia – piszą autorzy artykułu. Przy czym mówiąc o informacjach związanych z uzbrojeniem, mamy na myśli jedynie podstawowy ich zakres dotyczący lokalizacji przewodów i urządzeń oraz ich podstawowych parametrów. Warto w tym miejscu podkreślić sformułowanie „podstawowych parametrów”, bo przez lata były podejmowane różne próby rozszerzania zakresu atrybutów i uczynienie z informacji o uzbrojeniu tzw. GESUT, czyli Geodezyjnej Ewidencji Uzbrojenia Terenu. Rozpoczęło się to już od rozporządzenia ministra gospodarki przestrzennej i budownictwa z 26 sierpnia 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zakładania i prowadzenia geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz uzgodnień i współdziałania w tym zakresie.

Dlaczego przez cały czas nie udaje się stworzyć baz GESUT? Odpowiedź jest bardzo prosta – bo chcemy mieć za dużo. Tak dużo, że nie możemy tego pozyskać, a nawet gdybyśmy jakimś cudem pozyskali, to nie będziemy mogli tego utrzymać w stanie aktualnoś­ci. Trzeba pamiętać, że geodeta mierzy (inwentaryzuje), ale nie może być specjalistą od niuansów takiej czy innej sieci uzbrojenia i zastępować specjalistów branżowych.

Powiaty pytane, czy mają tzw. GESUT, w zdecydowanej większości odpowiadają, że nie. Gdy zapytamy natomiast, czy mają uzbrojenie terenu, to odpowiedź będzie pozytywna: tak, uzbrojenie prowadzimy w ramach mapy zasadniczej! Mając świadomość takiej sytuacji i widząc problemy związane z GESUT i K-GESUT, autorzy dokonali analizy możliwoś­ci integracji dostępnych danych o uzbrojeniu terenu i opracowali zbiorczą (integrującą dostępne usługi powiatowe) usługę WMS do ich przeglądania. Usługa prezentuje obecnie dane z kilkudziesięciu powiatów i jest gotowa do włączenia kolejnych...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Piotr chodzi o to, że nic nie widać, bo wszystko jest wrzucone na jedną warstwę, więc to może się sprawdzać jako obrazek z pogranicza sztuki współczesnej, ale nie jako pomocne narzędzie (no chyba że ma się z tego tylko korzystać na jakichś wioseczkach, gdzie są dwa przewody na krzyż)

Do oglądania WMS się sprawdzi. Do analiz na większym obszarze już nie. Wspólna symbolika to niekoniecznie w 100% kompatybilne bazy. Zebranie tego w całość może być trudne. Pytanie czy i po co zbierać te dane razem ? Nikt nie wie jaki jest cel projektu np K-GESUT. Cel definiowany nie tym co się robi tylko po co się to robi.

Koncepcja to dobry kierunek Czy ktoś zatrzymał się na chwilę i zastanowił nad sensownością ta Koncepcja dostarczania danych za pomocą usług ze źródłowej jednostki jest słuszna z punktu widzenia a) oszczędności, b) aktualności dostępnych danych. Ma jedną zasadniczą wadę, jak w starostwie jest jakiś stary serwer to będzie co chwilę padała usługa (w dniu dzisiejszym nie działały 3 usługi wms powiatowe, z których praktycznie codziennie korzystam). Czy zatem rozwiązaniem problemu jest budowa centralnej kopi/repozytorium do dalszego udostępniania? Moim zdaniem niekoniecznie, bo nawet geoportal krajowy na który wydatkowano grubo ponad 100mln zł miewa zadyszki lub padnięcia, więc pieniądze tu nie pomogą.

ostatnie 10 lat działań marszałka cofnęło rozwój o kolejne 10 lat (razem 20). Powiaty mają związane ręce, nie mogą nic robić "bo jesteś w projekcie". Od czasu podpisania porozumienia Starosta się zmienił już 3 razy i do kogo teraz pójdziesz? Potem napisze Pan, że "Trwają prace nad automatyczną aktualizacją." - rozumiem, że na etapie konstruowania projektu zapomniano o tym drobnym szczególe? Ważne było zrobienie misia, który ma być duży

strach urzędnika o fakt, że ktoś zdąży zrealizować coś komercyjnie, zanim on zdąży się zastanowić co napisać w siwz zawsze mnie rozczula. Zwłaszcza, że wtedy musi część środków przeznaczyć na dobicie konkurencji i nie starcza mu już na właściwy projekt.

usługi Pokazany przykład przez "Jacek 2017-07-05 10:09:11" jest wyrwany z kontekstu. Prezentowane dane dla obszaru całego woj. świętokrzyskiego są jednolite. Jeżeli ma Pan sugestie co do poprawności i jakoś danych proszę o kontakt: piotr.czarnecki@sejmik.kielce.pl i przedstawić się Imieniem i Nazwiskiem. Bardzo chętnie wysłucham konstruktywnych uwag.

Tragedia ja bym natychmiast odebrał pieniądze na taką zabawę, to kompromitacja Panie Piotrze!

Panie Piotr goo.gl/tr3B2o - jeśli to są efekty i tak ma wyglądać mapa zasadnicza to ja się pytam na co idą te pieniądze podatnika? To obraża mnie jako geodetę. I na koniec: prace trwają? Naprawdę? od 3 lat? A są jakieś mierzalne efekty?

@geoanarchia Walczą z systemem - o dostęp...

usługi To nie są GML'e ale DXF'y. W usłudze trzeba wybrać: MZ_WEKTRO:MZ_WEKTOR. Trwają prace nad automatyczną aktualizacją.

Piotr a była choć raz aktualizowana od tego czasu? ;)

a czy w tym świętokrzyskiem to są aktualne dane z powiatów, czy jakaś jednorazowa wrzutka GMLi z 2014? Bo pachnie mi to autoreklamą...

Piotr a gdzie w tym jest uzbrojenie, bo nie widzę?

dane Polecam dla całego województwa świętokrzyskiego usługa działa od 2014 roku: http://usip.e-swietokrzyskie.pl/geoserver/gwc/serv ice/wmts

oświecony:D może i oświecony, ale świeczka małe światło widać daje. Zrobili coś co działa = walczą z systemem.

Brawo Bardzo dobra inicjatywa, usługa śmiga aż miło. Nie weim jaki w tym biznes widzisz Oświecony, jaką walkę?

~ No i wszystko jasne !!! To stąd taka walka z GUGiK i ideą K-GESUT, z projektem K-GESUT - analogicznie jak z adresami. Mamy własne rozwiązania i robimy biznes. Słusznie. Chwalebnie, Biznesowo właściwie. Tylko po co takimi metodami ?

17 komentarzy

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt