Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-07-03| GIS

Inteligentna Ruda Śląska

Ruda Śląska jako jedno z nielicznych miast w Polsce kompleksowo będzie rozwijać ideę inteligentnego miasta. W mieście rozpoczęły się właśnie prace nad koncepcją smart city. Ma ona być gotowa do końca września.


Inteligentna Ruda Śląska <br />
Fot. Wikipedia/Tomasz "Nemo5576" Górny
Fot. Wikipedia/Tomasz "Nemo5576" Górny

Ma być to swoista mapa drogowa, wyznaczająca kierunki rozwoju inteligentnych systemów w mieście. Dokument wskazywać będzie również źródła pozyskiwania środków na ich tworzenie. – Chcemy głównie skupić się na oświetleniu ulicznym, zarządzaniu ruchem ulicznym, monitoringu jakości powietrza i hałasu, a także rozwoju miejskiej sieci szerokopasmowej – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Jak podkreślają władze miasta, opracowanie koncepcji, a następnie jej wdrożenie, będzie miało niebagatelny wpływ na dalszy rozwój Rudy Śląskiej. – Nie ma już odwrotu od nowoczesnych technologii, które na dobre wkraczają także w przestrzeń miejską. Dlatego naszym celem jest skoncentrowanie się na działaniach, które przyniosą realne efekty usprawniające zarządzanie miastem – zastrzega wiceprezydent Michał Pierończyk, który koordynuje prace nad opracowaniem koncepcji smart city dla Rudy Śląskiej.

Zakładane efekty wdrożenia idei smart city w Rudzie Śląskiej to przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa, optymalizacja ruchu w mieście, ale także ograniczenie barier dla grup wykluczonych, czy kreowanie rozwoju gospodarczego i utworzenie nowych miejsc pracy. – Można powiedzieć, że wszystkie te cele sprowadzają się do jednego nadrzędnego, jakim jest wzrost jakości życia w mieście, wyrażający się m.in. wzrostem jakości oferowanych usług publicznych oraz zwiększeniem udziału mieszkańców w procesach zarządzania miastem i podejmowania decyzji z ich udziałem – podkreśla Michał Pierończyk. – Żeby wszystko to zrealizować wpierw musi być dobrze przygotowany plan działań oraz opracowany model zarządzania wraz ze źródłami finansowania przyszłych inwestycji. To właśnie ma stanowić opracowywana koncepcja – dodaje Arkadiusz Godlewski, doradca prezydent miasta ds. smart city.

Aktualnie prowadzone są prace nad diagnozą obejmującą zaawansowanie miasta w realizacji idei smart city. – Przygotowujemy inwentaryzację systemów automatyki, sterowania oraz technologii informatycznych i komunikacyjnych miasta aktualnie wykorzystywanych – wylicza Arkadiusz Godlewski.

Kolejnym etapem prac będzie już wskazanie konkretnych działań, które mają być realizowane przez miasto. Tu władze Rudy Śląskiej wskazują już teraz obszary, dla których koncepcja ma zawierać dokładne wytyczne. Przede wszystkim miasto chce rozwijać system oświetlenia ulicznego, monitoring wizyjny, zarządzanie ruchem ulicznym, miejską sieć szerokopasmową, a także tworzyć monitoring wraz z prognozowaniem stanu środowiska obejmujący powietrze, wodę i glebę, a także hałas. Jednym z priorytetów jest także utworzenie interaktywnej platformy komunikacji społecznej. Koncepcja rozwoju smart city ma być gotowa do końca września. Niezwykle ważnym jej elementem będzie wskazanie w niej źródeł finansowania poszczególnych zadań. – To na tej podstawie będziemy dobierać inwestycje, które mają być w pierwszej kolejności realizowane. Nie bez znaczenia będą tu miały terminy ogłoszenia konkursów unijnych na dofinansowanie takich zadań – informuje Michał Pierończyk. – Co ważne, główne założenia koncepcji smart city zostaną także ujęte w aktualizowanej strategii rozwoju miasta Ruda Śląska – dodaje.

Ruda Śląska już od pewnego czasu realizuje zadania mające znamiona smart city. W mieście od dwóch lat funkcjonuje Publiczny System Informacji Przestrzennej. To informatyczne narzędzie nie tylko dla urzędników, ale również inwestorów i mieszkańców miasta. Obejmuje ono dane z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy ewidencji dróg i obiektów mostowych. Posiada także moduł zgłoszeń, pozwalający mieszkańcom wskazywać miejsca zakłóceń porządku, różnych awarii, aktów wandalizmu czy uszkodzeń dróg.

Ponadto w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w mieście od 2016 r. w 12 placówkach oświatowych funkcjonuje system zarządzania energią. W placówkach tych zamontowano urządzenia monitorujące zużycie energii. Są one sterowane zdalnie poprzez system informatyczny, dzięki któremu optymalizowane jest zużycie ciepła.

W ostatnich tygodniach natomiast miasto rozstrzygnęło przetarg na opracowanie projektu budowy inteligentnego parkingu przy ul. Markowej w Nowym Bytomiu przy Miejskim Centrum Kultury. Parking ma być m.in. wyposażony w czujniki detekcyjne, wykrywające obecność pojazdu na stanowisku oraz tablicę świetlną informującą o ilości miejsc ogółem i ilości miejsc wolnych.

Źródło: Urząd Miasta Ruda Śląska


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS