START jest największym w Polsce programem stypendialnym dla najlepszych młodych badaczy, którzy nie ukończyli 30 lat, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki. Jest najdłużej realizowanym projektem Fundacji. Grono laureatów wszystkich konkursów, łącznie z tegorocznymi, liczy już ponad 2800 osób. Stypendia, które można przeznaczyć na dowolny cel, mają wesprzeć finansowo młodych naukowców w trudnych początkach kariery badawczej i umożliwić im pełne poświęcenie się nauce.
Laureaci tegorocznej edycji konkursu zostali wyłonieni spośród 1152 kandydatów. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł.
Karina Wilgan ukończyła jednolite studia magisterskie, kierunek matematyka (specjalność matematyka finansowa i ubezpieczeniowa) na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej. Jej praca magisterska dotyczyła obliczania ryzyka ubezpieczyciela aproksymowanego za pomocą procesów dyfuzji anomalnej (tytuł: „Uogólniony model Cramera-Lundberga”). – Po skończeniu studiów uznałam, że bardziej niż matematyką finansową wolę zajmować się matematyką stosowaną, i rozpoczęłam studia doktoranckie pod okiem prof. Jarosława Bosego w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki – tłumaczy stypendystka. – Tytuł mojej złożonej w kwietniu pracy doktorskiej to „Integracja modeli troposfery uzyskanych z danych GNSS i meteorologicznych z Numerycznymi Modelami Prognozy Pogody na potrzeby precyzyjnego pozycjonowania”. Przedmiotem moich badań jest wykorzystanie i rozwijanie modeli matematycznych w badaniach najniższej warstwy atmosfery, tj. troposfery. Zastosowanie wysokorozdzielczego modelu troposfery, np. w serwisach PPP (Precise Point Positioning), zwiększa dokładność wyznaczania składowych wysokościowych i poziomych, a także skraca czas zbieżności rozwiązania. Zaproponowany przeze mnie model opiera się na danych z numerycznych modeli prognozy pogody kalibrowanych produktami GNSS – wyjaśnia Karina Wilgan.