Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-04-25 | Geodezja, Edukacja

Na geodezyjnej olimpiadzie Lublin i Rzeszów górą

W minioną sobotę (22 kwietnia) wyłoniono trójkę laureatów XXXIX Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Najlepszym okazał się zawodnik reprezentujący Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie, kolejne dwa miejsca zajęli reprezentanci gospodarza tegorocznej edycji Olimpiady – Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie.


Ilustracja: Na geodezyjnej olimpiadzie Lublin i Rzeszów górą <br />
fot. PSBiG w Lublinie
fot. PSBiG w Lublinie
Do udziału w etapie międzyszkolnym i centralnym (Lublin 20-22 kwietnia) Prezydium Komitetu Głównego Olimpiady pod przewodnictwem Andrzeja Szymczaka zakwalifikowało 25 trzyosobowych drużyn wyłonionych w I etapie (szkolnym), który odbył się w październiku ubiegłego roku (startowały w nim reprezentacje 71 szkół).

W etapie międzyszkolnym uczestnicy walczyli zarówno indywidualnie, jak i drużynowo. W pierwszym dniu (20 kwietnia) młodzież zmierzyła się z 4 zadaniami tekstowymi i 80 pytaniami testowymi. Drugiego dnia uczniowie wykazywali się umiejętnościami praktycznymi, rozwiązując zadania w terenie. Suma punktów zdobytych w obu częściach tego etapu przez trójkę uczniów każdej ze szkół zdecydowała o miejscu na liście najlepszych drużyn:

1. Lublin – PSBiG: Łukasz Sobkowicz, Patrycja Kowalczuk, Wiktor Kowalczuk (402 pkt)
2. Żelechów – ZSP: Cezary Kondej, Dominika Kosińska, Agnieszka Fic (359 pkt)
3. Rzeszow – ZSKU: Izabela Korab, Przemysław Chruniak, Szymon Ślęczka (351 pkt)
4. Bydgoszcz – ZSB: Aleksandra Stereńczak, Małgorzata Sikorska, Patrycja Lasota (340 pkt)
5. Łódź – ZSGT: Natalia Rudzka, Patryk Lipa, Maja Figurska (322 pkt)
6. Szczecin – TZ Nr 1 (318 pkt)
7. Jarosław – ZSDGiL (309 pkt)
8. Bielsko-Biała – ZSB (307 pkt)
9. Warszawa – TGGD (292 pkt)
10. Konin – ZSBiKZ (290 pkt)
11. Białystok – ZSBG (284 pkt)
12. Olkusz – ZS Nr 1 (280 pkt)
13. Wrocław – ZSB (269 pkt)
14. Ostrów Wlkp. – ZSBE (268 pkt)
15. Ostrołęka – ZSZ Nr 1 (267 pkt)
16. Tarnobrzeg – ZSP Nr 3 (265 pkt)
17. Reda – ZSP (264 pkt)
17. Wieluń – ZS Nr 1 (264 pkt)
19. Włoszczowa – TG (248 pkt)
20. Żywiec – ZSBD (237 pkt)
21. Kraków – ZSGDiGW (222 pkt)
22. Piotrków Trybunalski – TKŚ (202)
23. Bełżyce – ZS (187 pkt)
24. Mielec – ZSB (179 pkt)


Równocześnie w etapie tym klasyfikacja indywidualna spośród 72 uczestników Olimpiady wyłoniła – na podstawie wyników zadań i testów – 20 osób, które uzyskały najwyższą punktację. Wzięły one udział w I części etapu centralnego (21 kwietnia), rozwiązując zadania testowe. Spośród nich jury pracujące pod przewodnictwem prof. Zofii Więckowicz wyłoniło 10 finalistów z najwyższą liczbą zdobytych punktów. Przy czym w tym gronie znalazła się cała reprezentacja PSBiG w Lublinie.

Zwycięska drużyna z PSBiG w Lublinie wraz z opiekunem

W finale (22 kwietnia) znakomitą trójkę reprezentantów PSBiG pokonał jednak uczeń Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie Przemysław Chruniak, który zdobył największą liczbę punktów i ukończył Olimpiadę z tytułem laureata, podobnie jak dwaj koledzy z Lublina, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce. Pozostała siódemka uczestników finału (wymieniona w tabeli poniże)j ukończyła Olimpiadę z tytułem finalisty. Warto zauważyć, że w tym gronie znalazła się też cała drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie.

Miejsce Szkoła Imię i Nazwisko Liczba punktów
1 Rzeszów - ZSKU Przemysław Chruniak 84
2 Lublin - PSBiG Łukasz Sobkowicz 76
3 Lublin - PSBiG Wiktor Kowalczuk 63
4 Lublin – PSBiG Patrycja Kowalczuk 62
4 Wrocław – ZSB Adam Pałęcki 62
6 Żelechów – ZSP Cezary Kondej 57
7 Jarosław - ZSDGiL Kamil Zarzyczny 53
8 Żelechów – ZSP Dominika Kosińska 47
9 Łódź – ZSGT Natalia Rudzka 46
10 Żelechów – ZSP Agnieszka Fic 45

Co ważne, laureaci Olimpiady mają zagwarantowany wstęp na dowolną uczelnię w kraju kształcącą na kierunku geodezja i kartografia, a finaliści – na te uczelnie, których senaty podejmą takie decyzje. Oczywiście w każdym
przypadku otrzymanie indeksu z pominięciem procedury rekrutacyjnej będzie możliwe pod warunkiem uprzedniego zdania egzaminu maturalnego.


Organizatorami olimpiady byli: Zarząd Główny SGP oraz Państwowe Szkoły Budownictwa i Geodezji w Lublinie, którego uczniowie również w ubiegłym roku okazali się najlepszą geodezyjną drużyną w kraju. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

geodetaPL Ależ nikt nie powiedział, że jest mało PRACY - tylko PŁACY. I nie jest prawdą, że w każdej branży jest podobna rzeczywistość co w geodezji, bo to trochę za duże uproszczenie. Po prostu do ciągłej szarpaniny zbyt łatwo się przyzwyczaić i potem uznać sytuację za normalną. @Roman Co do techników/studentów - i jedni i drudzy są potrzebni ze względu na różnorodność prac do wykonania. Czym innym skala i jakość tego kształcenia, ale to już było na tym forum...
  
 1 
Zlym powodem nie sa technika... A firmy i nieszanujacy sie geodeci,wlasciciele tych firm robiacy za jak najnizsza cene wogole nie przystajaca do realnej wartosci roboty.Dlaczego tak jest w geodezji a na warzywniaku kazden jeden trzyma taka sama cene marchewki? Ot i tajemnica.
    1 
 2 
Moim skromnym zdaniem technika geodezyjne powinny zostać zlikwidowane. Technika geodezyjne są głównym powodem złej sytuacji na rynku pracy. To jest produkcja taniej geodezyjnej siły roboczej do najczarniejszej roboty (za miskę ryżu). Ponadto wszelakie policealne technika oferują kształcenie geodezji obok tak szacownych kierunków jak florysta, psi fryzjer, kosmetyczka, ochroniarz. Geodeta to zawód obciachowy, wstyd się przyznać.
    7 
 6 
no i oczywiście... gratulacje dla laureatów oraz finalistów Olimpiady Geodezyjnej!!!
  
 2 
a ja uważam wręcz przeciwnie... że za parę lat będzie ogrom pracy dla geodetów po tych wszystkich bublach i pseudo-danych wprowadzonych do zasobu na podstawie robót wykonywanych za jak najniższą cenę, byle jak, przy pomocy studentów etc,etc. Teraz liczy się BYLE JAK, WAŻNE ŻEBY SZYBKO ZAROBIĆ, ZROBIĆ BUBLA I PRZY TYM SKASOWAĆ MARNE PIENIĄDZE ALE SZYBKO I BEZ KONSEKWENCJI. No bo jakie konsekwencje są teraz? Będzie co prostować oj będzie a nawet bym powiedział już jest. I wcale młodzież nie marnuje sobie życia ucząc się geodezji, kto ci takich bzdur naopowiadał? Spójrz na inne zawody jak to cudownie się w innych "zarabia".Wszędzie w Polsce jest tak samo jeśli chodzi o zarobki. I nie psiocz tak na technika, bo zdziwiłbyś się tej "prehistorii", która obecnie jest uczona, oj zdziwił.
  
 1 
@Heimlich Dlaczego uważasz, że kurczący ? Ja bym powiedział, że zmieniający się a nie kurczący. Uważam, że pracy jest przynajmniej taka sama ilość ale zmienia się jej charakterystyka. Dużo szybciej wykonujemy prace terenowe ale w zamian więcej czasu zabiera nam przetwarzanie danych w biurach
  
Jury Dr Próchniewicz wyraźnie znudzony, dr hab. Pachuta zdziwiony. Też bym się dziwił, że są ludzie gotowi iść z takim zapałem na kurczący się rynek geodezyjny :)
  
 3 
Współczuje młodzieży, marnują sobie kilka lat życia. Jedynymi wygranymi jest pięciu panów w jury. Najsmutniejsze jest to że wiedza przekazywana przez technika geodezyjne nie ma praktycznego zastosowania. Tam dalej uczą takiej prehistorii geodezyjnej.
  
 5 
a reszta szkół??? a wszystkie szkoły?
    2 
 1 



wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
numeracja stron w drukowanych książkach pojawiła się w 1470 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Karol Brzozowski (1821-1904)
Inżynier i uczestnik powstań narodowych, który założył sieć linii telegraficznych w Turcji i opracował mapy gór Kurdystanu. Urodził się w Warszawie 29 września 1821 r. jako syn oficera napoleońskiego i leśnika, herbu Korab. Poszedł w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1983
Zmiana definicji metra. Według Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI) jest to teraz droga jaką przebywa w próżni światło w czasie 1/299792458 sekundy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama