Czasopismo „Journal of Geodesy” poinformowało, że Ziemia jest mniejsza, niż do tej pory sądzono. Ostatnie badania wykazały, że średnica naszej planety jest o 5 mm mniejsza w porównaniu z wynikami pomiarów przeprowadzonych 5 lat temu.
Według "Journal of Geodesy" nowe dane mogą mieć znaczenie np. dla badań zmian klimatu. Najnowsze obliczenia sugerują, że średnica Ziemi wynosi 12 756,274 km.
Ta niewielka rozbieżność, nie jest jednak nieistotna. Ma znaczenie m.in. dla badań zmian klimatu, pomiarów satelitarnych, śledzenia satelitów ze stacji naziemnych.
Dokładne zmierzenie Ziemi wymagało dwuletnich prac, które polegały m.in. na wysyłaniu w przestrzeń fal radiowych. Na całym świecie fale te są odbierane przez sieć ponad 70 radioteleskopów. Ponieważ stacje pomiarowe znajdują się od siebie dość daleko, otrzymują sygnały radiowe z pewnym opóźnieniem. Właśnie na podstawie tego opóźnienia naukowcy zmierzyli odległość pomiędzy dwoma radioteleskopami z dokładnością do 2 mm na tysiąc km. Pomiar Ziemi realizowany był w ramach międzynarodowego projektu. Swoje dane udostępniło do niego 34 partnerów z 17 krajów.