Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2017-03-28 | Geodezja, Edukacja, Ludzie

Pracownicy IGiG UPWr odznaczeni

Dwaj pracownicy Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – dr inż. Krzysztof Mąkolski oraz dr inż. Mirosław Kaczałek, zostali odznaczeni na wniosek ministra infrastruktury i budownictwa złotą odznaką honorową „Za Zasługi dla Geodezji i Kartografii”.


Ilustracja: Pracownicy IGiG UPWr odznaczeni

Dr inż. Krzysztof Mąkolski (na fot. z lewej) ukończył studia geodezyjne na Wydziale Melioracji Akademii Rolniczej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) i od marca 1978 roku jest pracownikiem tej uczelni. W roku 1987 obronił pracę doktorską na temat „Wpływu warunków środowiska kopalni odkrywkowej na dokładność określenia odległości zenitalnej i współrzędnej wysokościowej” i został mianowany na stanowisko adiunkta. Jest autorem lub współautorem około 50 artykułów naukowych (w tym 6 rozdziałów w pracach monograficznych) oraz licznych opracowań i ekspertyz związanych z gospodarką narodową i ochroną środowiska. Był kierownikiem projektu badawczego „Geodynamiczne badania współczesnych ruchów Karkonoszy oraz ich przedgórza”, był również wykonawcą 4 projektów badawczych dotyczących badania deformacji obiektów przyrodniczych (górnej warstwy litosfery) realizowanych na zlecenia Komitetu Badań Naukowych. Jest współautorem jednego patentu oraz jednego wzoru użytkowego. Istotna część prac badawczych realizowanych przez dr. Mąkolskiego dotyczyła zadań związanych z ochroną unikalnych obiektów przyrody nieożywionej realizowanych na obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych (od roku 1974) oraz na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego (a właściwie we wnętrzu i w otoczeniu Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, od roku 1975).

Przez cały okres pracy zawodowej dr Mąkolski prowadzi szeroką działalność organizacyjno-społeczną. Od roku 1987, a więc już od 30 lat, jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego Geodetów przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Pod opieką dr. Mąkolskiego członkowie SKN Geodetów zorganizowali ponad 50 obozów naukowych, opracowali co najmniej 150 referatów i posterów, które przedstawili na międzynarodowych oraz ogólnopolskich konferencjach naukowych. Opracowania te uzyskały liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Został on odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi (2017), Srebrną Honorową Odznaką Naczelnej Organizacji Technicznej (2016), Złotą Honorową Odznaką Stowarzyszenia Geodetów Polskich (2011), Medalem Złotym „Za Długoletnią Służbę” (2010), Srebrną Honorową Odznaką Stowarzyszenia Geodetów Polskich (2006) oraz odznaką „Zasłużony dla Akademii Rolniczej we Wrocławiu” (1997).

Dr inż. Mirosław Kaczałek posiada średnie i wyższe wykształcenie z zakresu geodezji. Od maja 1980 roku jest pracownikiem Katedry Geodezji i Fotogrametrii Akademii Rolniczej. W roku 1992 obronił pracę doktorską na temat „Teledetekcyjnych badań uwilgotnienia gruntów dla potrzeb melioracji wodnych”. Jest autorem lub współautorem kilku rozdziałów w monografiach, kilkunastu artykułów naukowych, kilkudziesięciu publikacji konferencyjnych, posterów oraz ekspertyz i opracowań zastrzeżonych związanych z gospodarką narodową i ochroną środowiska. Dr Mirosław Kaczałek był między innymi kierownikiem projektu badawczego „Wykonanie przekrojów batymetrycznych rzeki Odry i Oławy na odcinku od ujścia Oławy do ujścia Odry Śródmiejskiej do Starej Odry”. Był również wykonawcą w kilku projektach badawczych dotyczących badania deformacji obiektów przyrodniczych realizowanych na zlecenia Komitetu Badań Naukowych. Uczestniczył w licznych pracach realizowanych w ramach programów resortowych dotyczących głównie badania deformacji górotworu na terenie kopalń odkrywkowych. Brał również udział w licznych innych pracach dotyczących badań naukowych związanych z ochroną przyrody. Ponadto uczestniczył w realizacji wielu prac zleconych.

Przez cały okres pracy zawodowej dr Kaczałek prowadzi aktywną działalność organizacyjno-społeczną. Od roku 1993 jest współopiekunem Studenckiego Koła Naukowego Geodetów. Pod jego opieką członkowie SKN Geodetów zorganizowali kilkadziesiąt obozów naukowych (w tym międzynarodowych), rajdów studenckich, wyjazdów terenowych, opracowali kilkanaście referatów oraz posterów, które wygłosili na konferencjach krajowych oraz międzynarodowych, uzyskując liczne nagrody oraz wyróżnienia.

Pełnił wiele funkcji na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji. Doświadczenie zawodowe zdobyte w kilkudziesięcioletniej praktyce zawodowej geodety uprawnionego twórczo wykorzystuje w procesie dydaktycznym na kierunku geodezja i kartografia UP we Wrocławiu. Opiekun wielu prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich.

Za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych oraz dziedzinie dydaktyczno-wychowawczej otrzymał kilkanaście nagród rektora. Od 2014 roku jest członkiem komisji ds. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii powołanej przez prezesa GUGiK. Od 2013 roku autor zadań i juror Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej.

Dodajmy, że w ramach konkursu „Ocena działalności Studenckich Kół Naukowych”, przeprowadzanego corocznie na Uniwersytecie Przyrodniczym, Koło Naukowe Geodetów zajmowało wielokrotnie czołowe miejsca, a w okresie opieki sprawowanej przez doktorów Mąkolskiego i Kaczałka zajęło 6 razy pierwsze, 8 razy drugie i 3 razy trzecie miejsce.

Źródło: IGiG, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Gratulacje Gratulacje dla promotora! :)
  
Gratulacje Gratulacje
  
 3 
Pracownicy IGiG UPWr odznaczeni Gratulacje, fajni i prawdziwi geodeci. Jeszcze raz gratulacje i uznanie...
  
 4 
gratulacje Gratuluję odznaczeń.
  
 3 



wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1960 r. należało do: PZPR 1,1 mln osób, związków zawodowych - 6,1 mln, PCK - 2,9 mln, a do Towarzystwa Kultury Moralnej - 230 osób?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Aleksander Stryjeński (1804-1875)

Aleksander  Stryjeński  (1804-1875)
Inżynier wojskowy i kartograf, współtwórca pierwszej nowoczesnej mapy Szwajcarii. Przyszedł na świat 20 września 1804 r. w Białymstoku w rodzinie szlacheckiej. W czasie studiów w wojskowej Szkole Aplikacyjnej Artylerii i Inżynierów w Warszawie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
499
Aryabhata I (476-550), hinduski matematyk, ukończył traktat "Aryabhatiya", w którym podał kilkadziesiąt reguł matematycznych z zakresu arytmetyki, algebry, trygonometrii. Określił wartość liczby pi (3,1416) oraz obwód Ziemi (24 835 mil). Do zapisu...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2