wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-22| GIS, Mapy, Teledetekcja

Będą geomatyczne nartostrady

Przed otwarciem sezonu narciarskiego konsorcjum dwóch firm – krakowskiej ProGea 4D (lider) oraz gdańskiej ZUI Apeks – dostarczyło pakiet danych geoprzestrzennych niezbędny do funkcjonowania pierwszego w Polsce innowacyjnego systemu zarządzania flotą ratraków oraz pokrywą śnieżną na nartostradach SNOWsat (PistenBully).


Będą geomatyczne nartostrady
Wdrażane w Ośrodku Narciarskim „Kotelnica Białczańska” (największej stacji narciarskiej położonej na Podhalu) rozwiązanie geoinformatyczne bazuje na: technologii GNSS do śledzenia ruchu ratraków, monitorowaniu parametrów pracy pojazdów (telemetria) oraz specjalistycznym oprogramowaniu czołowego producenta maszyn (PistenBully) do przygotowania pokrywy śnieżniej. Zadaniem systemu jest optymalizacja prac związanych z utrzymaniem pokrywy śnieżnej o zadanej grubości.

Prawidłowe działanie systemu zależy od jakości danych geoprzestrzennych w tym przede wszystkim od Numerycznego Modelu Terenu oraz innych informacji GIS/CAD. W sierpniu dokonano nalotu wiatrakowcem (ZUI Apeks), pozyskując chmurę punktów ALS (>40 pkt/m2) oraz zdjęcia cyfrowe RGB (GSD 3,5 cm). Na ich podstawie opracowano (ProGea 4D) sklasyfikowaną chmurę punktów, NMT (RMSZ <0,05 m) oraz ortofotomapę lotniczą RGB. Dodatkowo system SNOWsat zasilony został danymi GIS/CAD.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Ośrodek Narciarski „Kotelnica Białczańska” może zredukować koszty, zmniejszając ilość produkowanego śniegu oraz optymalizując jego rozłożenie (oszczędność do 15%). Skrócenie tras przejazdu to oszczędność do 8% zużytego paliwa oraz do 5% krótszy czas przygotowania tras.

Źródło: ProGea 4D Sp. z o.o.


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
PRZEROST FORY NAD TRESCIA SZCZEGÓLNIE CHMURA Z CO NAJMNIEJ 40 PKT NA 1M2
odpowiedz zgłoś
Będą tańsze karnety? Jeszcze prośba o odpowiednia pogodę, dłuższy sezon i możliwość współdzielenia karnetu. Fajny projekt bo związany z nartami, ale czy faktycznie takie wygibasy potrzebne fachowcowi od ratrakowania? Nie sądzę,
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS