Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-11-30 | GIS, Imprezy

Jak świętowano Dzień GIS na Uniwersytecie Śląskim

Światowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego świętowano w tym roku 17 listopada. Była to okazja do prezentacji prac i badań studentów II roku specjalizacji GIS w tej dziedzinie, a uczestnikami wydarzenia były również firmy produkujące specjalistyczne oprogramowanie oraz twórcy i użytkownicy systemów informacji geograficznej.


Ilustracja: Jak świętowano Dzień GIS na Uniwersytecie Śląskim
VIII GIS Day na WNoZ podzielono na cztery części. Pierwszą stanowiły dwa rodzaje warsztatów, w których czynnie uczestniczyli zarówno studenci, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty pod hasłem „GPS – gra terenowa” przeprowadzili paracownicy WNoZ ŚLABGIS: A. Piechota i M. Ciepły, a warsztaty pod hasłem „Inwentaryzacja przyrodnicza w technologii GPS/GIS” – przedstawiciel firmy NaviGate J. Mucha.

W drugiej części spotkania referaty wygłosili zaproszeni goście. M. Badurska z firmy Eurosystem przedstawiła charakterystykę bezzałogowych systemów lotniczych w geodezji i GIS, T. Nycz omówił europejskie zbiory danych publicznych na przykładzie Sentinela i EU-DEM. Nowoczesne platformy usług przedstawił A. Kępys reprezentujący firmę Abakus St. O nowościach i planach na Geoportalu ORSiP opowiedziała I. Leszczyniak z ŚCSI. M. Danch z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii opowiedział o wyznaczaniu południka 19° przebiegającego przez województwo śląskie.

W przerwie można było zapoznać sięz mapami stanowiącymi zasób Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach, jak również uzyskać szczegółowe informacje na temat Geoportalu ORSIP. Zaprezentowane zostały również zbiory kartograficzne Państwowego Instytutu Geologicznego. Odbyła się wtedy również sesja posterowa studentów II MU GIS z WNoZ, którzy zaprezentowali postępy związane z realizacją swoich prac magisterskich.



Czwartą część spotkania otworzył W. Paciura z Państwowego Instytutu Geologicznego, który zaprezentował Centralną Bazę Danych Geologicznych i rozwiązania GIS w dostępie do danych geologicznych. J. Mucha z NaviGate omówił najnowsze trendy w oprogramowaniu GIS do pomiarów, a A. Potocki z Esri Polska zaprezentował referat pt. Kalejdoskop GIS. O mapach jako przyszłości motoryzacji opowiedział S. Żurek z firmy HERE, o pomiarach zintegrowanych Geomax – A. Domagała z firmy GeoLine. Ostatnim referatem było wystąpienie P. Krzyszczuka z IMGW nt. identyfikacji obszarów i obiektów hydrotechnicznych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.


Wśród uczestników konferencji rozlosowano nagrody (m.in. kalendarze ufundowane przez firmę MGGP Aero). Wręczono też nagrody studentom II MU GIS w konkursie na najlepszy poster. Laureatami zostali: Dominika Bałdys „Analiza potencjalnego występowania osuwisk w masywie Babiej Góry przy użyciu narzędzi GIS” (I miejsce), Emilia Jendryczko „Zmiany w zasięgu pokrywy śnieżnej w północnej Skandynawii w okresach wiosennych ostatniej dekady” (II miejsce) oraz Łukasz Waligóra „Analiza przydatności terenu pod kątem wykorzystania energetyki wiatrowej na przykładzie powiatu częstochowskiego” (III miejsce). Gratulujemy!

dr Bartłomiej Szypuła


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Urząd Wojewódzki Kielecki rozpoczął działalność pod koniec października 1944 r. w Sandomierzu? Dopiero 22 stycznia 1945 r. został przeniesiony do Kielc?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Daniel Bernoulli (1700-1782)

Daniel  Bernoulli  (1700-1782)
Szwajcarski matematyk i fizyk. Urodził się 8 lutego 1700 roku w Gröningen. W latach 1725-33 był pracownikiem Akademii Nauk w Petersburgu, gdzie kierował katedrą fizjologii, a następnie matematyki. Po powrocie do Szwajcarii (1733 r.) został...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1893
Niemiec Albrecht Meydenbauer (1834-1921) jako pierwszy używa terminu fotogrametria.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2