VIII GIS Day na WNoZ podzielono na cztery części. Pierwszą stanowiły dwa rodzaje warsztatów, w których czynnie uczestniczyli zarówno studenci, jak i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty pod hasłem „GPS – gra terenowa” przeprowadzili paracownicy WNoZ ŚLABGIS: A. Piechota i M. Ciepły, a warsztaty pod hasłem „Inwentaryzacja przyrodnicza w technologii GPS/GIS” – przedstawiciel firmy NaviGate J. Mucha.
W drugiej części spotkania referaty wygłosili zaproszeni goście. M. Badurska z firmy Eurosystem przedstawiła charakterystykę bezzałogowych systemów lotniczych w geodezji i GIS, T. Nycz omówił europejskie zbiory danych publicznych na przykładzie Sentinela i EU-DEM. Nowoczesne platformy usług przedstawił A. Kępys reprezentujący firmę Abakus St. O nowościach i planach na Geoportalu ORSiP opowiedziała I. Leszczyniak z ŚCSI. M. Danch z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii opowiedział o wyznaczaniu południka 19° przebiegającego przez województwo śląskie.
W przerwie można było zapoznać sięz mapami stanowiącymi zasób Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach, jak również uzyskać szczegółowe informacje na temat Geoportalu ORSIP. Zaprezentowane zostały również zbiory kartograficzne Państwowego Instytutu Geologicznego. Odbyła się wtedy również sesja posterowa studentów II MU GIS z WNoZ, którzy zaprezentowali postępy związane z realizacją swoich prac magisterskich.

Czwartą część spotkania otworzył W. Paciura z Państwowego Instytutu Geologicznego, który zaprezentował Centralną Bazę Danych Geologicznych i rozwiązania GIS w dostępie do danych geologicznych. J. Mucha z NaviGate omówił najnowsze trendy w oprogramowaniu GIS do pomiarów, a A. Potocki z Esri Polska zaprezentował referat pt. Kalejdoskop GIS. O mapach jako przyszłości motoryzacji opowiedział S. Żurek z firmy HERE, o pomiarach zintegrowanych Geomax – A. Domagała z firmy GeoLine. Ostatnim referatem było wystąpienie P. Krzyszczuka z IMGW nt. identyfikacji obszarów i obiektów hydrotechnicznych za pomocą bezzałogowych statków powietrznych.

Wśród uczestników konferencji rozlosowano nagrody (m.in. kalendarze ufundowane przez firmę MGGP Aero). Wręczono też nagrody studentom II MU GIS w konkursie na najlepszy poster. Laureatami zostali: Dominika Bałdys „Analiza potencjalnego występowania osuwisk w masywie Babiej Góry przy użyciu narzędzi GIS” (I miejsce), Emilia Jendryczko „Zmiany w zasięgu pokrywy śnieżnej w północnej Skandynawii w okresach wiosennych ostatniej dekady” (II miejsce) oraz Łukasz Waligóra „Analiza przydatności terenu pod kątem wykorzystania energetyki wiatrowej na przykładzie powiatu częstochowskiego” (III miejsce). Gratulujemy!