Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-11-17 | Geodezja, GIS, Firma, Instytucje

Kielce publikują nowoczesne geodane

Wczoraj (16 listopada), podczas Dnia GIS kielecki magistrat udostępnił w swoim serwisie mapowym modele 3D oraz lotnicze zdjęcia ukośne i archiwalne miasta.


Ilustracja: Kielce publikują nowoczesne geodane

Nowy moduł Retromapy umożliwia przeglądanie historycznych zdjęć lotniczych Kielc, a także porównywanie zobrazowań miasta z różnych okresów. Obecnie w serwisie dostępnych jest 11 warstw, przy czym najstarsza pochodzi z 1977 roku, a w planach jest prezentacja niemieckich zdjęć lotniczych z lat 40.

W kieleckim geoportalu znajdziemy również zdjęcia ukośne. W specjalnym module można oglądać miasto z czterech podstawowych kierunków – N, W, S i E. Trzecią nowością są Kielce 3D – aplikacja internetowa, w której można podziwiać trójwymiarowy model miasta opracowany na podstawie lotniczych zdjęć ukośnych.

Nowe dane, które zasiliły kielecki geoportal, pozyskała i dostarczyła tarnowska firma MGGP Aero. Jest ona także autorem technologii do ich prezentacji w internecie. Wartość kontraktu na dostawę danych to 419 tys. zł.

To jednak nie koniec nowości w kieleckim systemie informacji przestrzennej. Od tego tygodnia oferuje on również szybsze działanie i bardziej intuicyjny wygląd dopasowany do innych geoportali. Serwis wzbogacono ponadto o narzędzia, które umożliwiają m.in. dodawanie własnych warstw do legendy czy „szkicowanie” obiektów na mapie.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@ GISman Akurat wypowiedziałem się bo się znam - sam robię takie modele (udostępniam za darmo). I jak pisałem - nie jest to mocno kosztotwórcze - wykonanie takiego modelu wychodzi praktycznie gratis jak się ma źródłowe zdjęcia ukośne z nalotu i wie co się robi.
    1 
 1 
dobrze cwaniaczku - czy można wystąpić do Kielc o te modele budynków 3D np. jako LOD w trybie dostępu do informacji publicznej ? Czy miasto dostało tylko licencje na te dane ? Wystarczająco merytorycznie ? Do czego konkretnie takie produkty miasto wykorzystuje ?
  
 1 
Internet Dużo komentarzy = dużo wejsc = zadowolony reklamodawca. To ze 95 % komentujących nie ma pojęcia o komentowanym zagadnieniu to już inna sprawa. Dlatego nie ma sensu merytorycznie dyskutować niezależnie od tematyki posta
  
tak czytam ze zrozumieniem emocje w stylu braveranu, snickersa, błotnych komentarzy przeplatane lukrowymi pochwałami sączy tu ktoś od producenta lub miasta. Nie ma szału nie jest koszmarnie ale po co ? Po co to zamówiono. To jest pytanie na które warto sobie odpowiedzieć. Nie ogólnie - do oglądania tylko konkretnie do czego ?
    2 
 2 
Czy jest tu chociaż jedna osoba, która potrafi przeczytać bez emocji dłuższy tekst i to jeszcze ze zrozumieniem? Właściwie skąd u osób postronnych (?) emocje, skłaniające do częstowania snickersami, przekręcania pseudonimów, wyczytywania między wierszami rzeczy, których nikt nie powiedział, itd.? Pohamujcie się. Człowiek napisał, żeby odpalić coś w Google Earth, a nie w Google Maps i tyle. O tym, że 3D jest czy nie jest obsługiwane w GMaps nie napisał ani słowa. Nie napisał też, że z geodezyjnego punktu widzenia model jest do bani, tylko (między innymi), że jest nieestetyczny i nie ma się czym chwalić. Sęk w tym, że praktycznie nikt z tu obecnych nie wysilił się, żeby odłożyć emocje na bok, chwilę pomyśleć i zwyczajnie zrozumieć to co chciał przekazać. Niepojęte :)
  
 1 
do osiol amator jesteś jak nie wiesz, że w Google Maps też można oglądać 3D. Czar eksperta prysł. Zjedz snickersa bo tu nie pogwiazdorzysz
  
Dla porównania polecam zerknąć sobie na model 3D Wrocławia w Google Earth (nie Google Maps). Da się zrobić model ze zdjęć ukośnych, który będzie ładny? Da się! Nie zdziwiłoby mnie, gdyby również i ten produkt wyszedł z Tarnowa, tylko za większą kasę :) P.s. Czy w którymkolwiek tutaj komentarzu na "nie" była mowa o geodezji? Była mowa o estetyce, była mowa o jakości, była mowa o funkcjonalności, była mowa o wydawaniu pieniędzy, nawet o stolarzu i stołach.. ale o geodezji...? Ktoś tu chyba wyciągnął zbyt daleko posunięte wnioski, a sprawa jest dużo prostsza niż się wydaje: po kliknięciu na link do modelu Kielc i zbliżeniu widoku do pierwszego lepszego budynku, żeby zobaczyć jak wygląda jego fasada pojawiła się myśl, że ktoś tu chyba przekroczył granicę usprawiedliwiania fuszery szybką i łatwą kasą do zgarnięcia. Naprawdę przykre jak mało osób to rozumie. Pozdrawiam!
  
Nie znam się ale się wypowiem Państwo "asiol, litwin, marketing" jak nie wiecie o czym mówicie to nie mówcie :] Geodezja nie jest pępkiem świata. Nie wszystko co ma Geo w nazwie dotyczy Geodezji. Prezentowane usługi to pochodne bardzo dokładnych danych. Odbiorcami tych danych mogą być geodeci miejscy, a odbiorcami prezentowanych usług nie są geodeci a po prostu specjaliści z innych branż czy ciekawi świata ludzie. Ten model nie był robiony po to, żeby co do centrymetra odwzorować kamienicę na ulicy "Bólu w tyłku 2" tylko po to, żeby w szerszej perspektywie oglądać i analizować model miasta (zastosowania są wszelakie ale ich nie widać przez niwelator).
    1 
 2 
z perspektywy stolicy podany pierwszy link do tych map retro - SUPER! Działa, proste, intuicyjna obsługa i ciekawa treść. Drugi link ze zdjęciami ukośnymi - ŚWIETNE! Po prostu działa, łatwe i daje informacje których wcześniej nie widziałem. Oba rozwiązania biją na głowę każdy gełoportal z warstwami z którymi ja mam zawsze problem tak jak w restauracji gdzie jest zbyt wiele dań do wyboru. Trzecia sprawa 3D. To mnie mniej interesuje, ale widzę że też działa. Trudno powiedzieć jak wewnątrz urzędu to jest wykorzystywane. U nas w największym polskim mieście wydano ogromne pieniądze na model 3D, którego nikt nie widział poza odbierającym. Także Ci co narzekają chyba nie mają pojęcia o czym piszą, ale tak to jest jak się nosi za krótkie spodnie. Marzną kostki.
    3 
 4 
Niezrozumienie tematu Namiastka informacji namieszała niektórym w głowach i dała pole do popisu "znawcom" tematu. Kilka miesięcy temu Kielce informowały o zamówieniu nowych danych. Zamówienie obejmowało wykonanie ortofotomapy (pixel 5cm), zdjęć ukośnych i skaningu laserowego miasta. Model 3d to niejako produkt uboczny zlecenia, więc dla tych najbardziej "niezadowolonych" (chyba najbardziej z życia ogółem) można stwierdzić, że te produkty zostały dorzucone "gratis". Dodatkowo trudno wymagać, żeby model 3D, który powstał z pułapu lotniczego miał geodezyjną dokładność (zwłaszcza jeżeli chodzi o płaszczyzny pionowe, podcienie, lub pnie drzew, które najzwyczajniej w świecie są przesłonięte przez inne elementy). Jako urbanista dostrzegam olbrzymi potencjał produktu. Wykonanie dokładnego modelu 3D warte jest kilkaset tysięcy (biorąc pod uwagę wykonanie również skaningu naziemnego, teksturowanie, itd...) Co do korzystania ze Street View,cóż, poznawać miasto na zdjęciach z przed 6 lat - podziękuję postoję...
    2 
 3 
GIS Day Naprawdę nie rozumiesz na czym polega problem? Do poznawania miasta bez wychodzenia z domu możesz użyć Street View Googla. Tutaj chodzi o to, że Kielce kupiło ciekawy pomysł, ale będący zdecydowanie w pierwszej fazie swojego rozwoju. Zasada powinna być prosta: jeśli coś sprzedajesz, postaraj się, żeby to było dobre: funkcjonalne, estetyczne, żeby dało się to oglądać - po prostu na pewnym poziomie. Zdziwiłbyś się ile osób naprawdę DAJE klientom takie rzeczy za darmo, bo uważa, że to nie jest produkt godny sprzedaży, ale faktycznie, ciekawy i kogoś może cieszyć. Nie wszystko musi iść za kasę i nie wszystko musi być pełne niedoróbek. Zacznijmy w końcu stawiać na jakość i nie szukajmy wszędzie zarobku. Pozdrawiam krótkowzrocznych.
    2 
 1 
no tak lubię napis - urządzenie nie wspiera web gl. Niezwykle użyteczny napis, ciekawy intuicyjny. A tyle ciekawych technologii widziałem na moim komputerze. Ale cóż. Pewnie jestem malkontentem.
    1 
 2 
GIS Day komuś ewidentnie żal coś ściska.. dla mnie ten produkt jest super! Nie znam Kielc a tutaj mogę poznać miasto nie wychodząc z domu. Produkt jak najbardziej użyteczny, ciekawy.. a przede wszystkim INTUICYJNY (nie jak masa zagmatwanych geoportali, których obsługę znają chyba tylko ich twórcy). Zastanawiam się tylko czy to malkontenctwo związane jest z jesienną aurą czy może ma drugie dno? Brak dostrzegania pozytywów, negowanie wszystkiego.. to zakrawa o depresję. Najlepiej stać, nie proponować czegoś lepszego, nie robić i narzekać. Dla mnie krytyka ma sens jeśli jest konstruktywna. A najlepiej jakby wszystko każdemu dać za darmo, gratis, przy okazji.. Moim zdaniem bardzo dobrze wydane pieniądze, bo produkty są ciekawe i dostępne w prosty sposób dla każdego - a nie wąskiego grona "speszjalistów". Jak już tak narzekacie, to pokażcie ciekawsze wdrożenia i rozwiązania. Pozdrowienia dla UM Kielce - dobra robota! Oby więcej takich urzędników w Polsce.
    3 
 4 
Do poprzednikow Za dużo braveranu. Nie tylko korzeń wam płonie
    2 
 1 
Promocja.. Do celów promocyjno-poglądowych chyba raczej tworzy się coś wyjątkowej jakości, czym naprawdę można się pochwalić :) Co można wypromować poprzez model obrazujący krzywe ściany, wyoblone wnęki balkonowe, zniekształcone dachy... Myślicie, że gdyby np. stolarz cokolwiek "promował" stołami o koślawych nogach i dziurawym blacie, klient uznałby to za odpowiednie, przekonujące i co najważniejsze, warte wydanych pieniedzy działanie promocyjne? Litości...
    1 
 1 
"Model nie jest taki zły", "wygląda nieźle".. no właśnie :) Myślicie, że powinno nas to urządzać kiedy wydaje się tak duże pieniądze (nawet jeśli model jest tylko jedną ze składowych całego projektu)? W komentarzu asiola nie widzę nic "błotnego", wręcz przeciwnie - jest bardzo wyważony :) Też uważam, że takie "modele" powinny być rozdawane wyłącznie za darmo, jeśli już ktoś koniecznie się upiera, żeby komukolwiek pokazywać tak słabe produkty.
    2 
 2 
powieciegrodzki czasem to trzeba przetłumaczyć z angielskiego błędy które wydaje z siebie ta aplikacja. Mój według tej aplikacji słaby komputer z kilkunastoma rdzeniami, dużą ilością szybkiej pamięci ram, dyskami ssd i karta pamięci za kilka tysięcy jest dla niej nazbyt powolny. Snickersy nie pomagają jak aplikacje ciekną.
    2 
 2 
chciałbym takie dane u nas! 3D z tego co czytałem to produkt dodatkowy ze zdjęć ukośnych? U mnie działa i wygląda bardzo nieźle! Czasem lepiej zjeść po prostu snickersa i być sobą, niż pisać błotne komentarze ;) Z drugiej strony gdyby nie pierwszy komentarz to bym się nie zainteresował i nie poczytał, że są takie możliwości. Co za czasy
    3 
 3 
Model nie jest taki zły, wręcz całkiem niezły jak na ContextCapture. Nie jest to produkt o dokładności geodezyjnej, bardziej planistyczno/promocyjno/poglądowej, i tak go też trzeba traktować. Taki model nie jest też specjalnie drogi w opracowaniu. Do tego jednym z współproduktów może być aktualna ortofotomapa.
    1 
 3 
Wierząc w dobre intencje wykonawcy mam nadzieję, że przekazał ten model BEZPŁATNIE do UM w Kielcach. W przeciwnym razie ktoś powinien przeanalizować stosunek ceny do jakości tego produktu, a wykonawca zastanowić się gdzie leży granica przyzwoitości, po przekroczeniu której należałoby już zacząć się wstydzić swojej pracy... Wątpiącym proponuję przyjrzeć się temu dziełu sztuki z bliska.
    3 
 3 



zobacz też:

Oglądaj Katowice z ukosa

Serwis mapowy Urzędu Miasta Katowice wzbogacił się w tym tygodniu o zdjęcia ukośne.

Gdańsk udostępnia nowoczesne geodane

Najnowsza ortofotomapa, zdjęcia ukośne oraz model 3D miasta to nowe narzędzia przygotowane dla Gdańska przez...

Nowe geodane dla Rumi już w internecie

Model 3D, ortofotomapa oraz historyczne zdjęcia lotnicze – to nowe dane dla Rumi, jakie udostępnił w...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1985 roku amerykański botanik Subbash Minocha sklonował muchołówkę?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Walery Fedorowski (1899-1974)
Urodził się 3 stycznia 1899 roku w Trościaniczynie (dzisiaj Ukraina). W 1924 roku ukończył studia na Politechnice Lwowskiej, uzyskując dyplom mierniczego I stopnia, a po odbyciu praktyki zawodowej - inżyniera i mierniczego II stopnia. W 1928 roku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1828-1832

1828-1832
Powstaje łańcuch triangulacji podstawowej łączący Górny Śląsk z Pomorzem. Prace prowadzone pod dowództwem generała Wilhelma von Krausenecka (1774-1850), artylerzystę i topografa, w latach 1829-1848 szefa sztabu armii pruskiej.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2