Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-10-18 | Mapy

Posłowie pytają o krajową mapę zagrożeń

Czy uruchomiona w tym roku przez MSWiA Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa faktycznie pokazuje zagrożenia bezpieczeństwa? O to w interpelacji pytają resort administracji posłowie Kukiz’15 Jakub Kulesza, Jacek Wilk i Tomasz Jaskóła.


Ilustracja: Posłowie pytają o krajową mapę zagrożeń

Parlamentarzyści zwracają uwagę, że na mapie tej znajdziemy zgłoszenia mieszkańców dotyczące m.in.: bezdomności, miejsc grupowania się małoletnich, nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych czy żebractwa. „Są to albo wykroczenia, albo czyny całkowicie niekaralne, które nie stwarzają same w sobie zagrożenia bezpieczeństwa. Brak natomiast rzeczywistych, poważnych zagrożeń bezpieczeństwa, takich jak rozboje, pobicia, kradzieże, włamania, napaści na tle seksualnym, zabójstwa. Informacji o takich zagrożeniach nie można nanieść na mapę” – piszą posłowie. W ich ocenie mapa ta nie spełnia więc funkcji ostrzegania społeczeństwa przed najistotniejszymi zagrożeniami oraz może powodować nadmierne koncentrowanie się funkcjonariuszy policji na zdarzeniach, które albo nie stanowią faktycznego zagrożenia bezpieczeństwa, albo stanowią je w stopniu niewielkim. „Dodatkowo, kwalifikując np. żebractwo czy bezdomność jako zagrożenia bezpieczeństwa, stygmatyzuje nierzadko ciężko doświadczonych przez los ludzi, zrównując ich automatycznie z przestępcami” – czytamy w interpelacji.

„Na użytek Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa zagrożenia traktowane są jako zjawisko, które nie jest akceptowane społecznie i wymaga w najbliższej przyszłości reakcji właściwych służb, a także które w odczuciu obywatela wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa. Stąd też na mapie pojawiły się takie kategorie, jak np. miejsca grupowania się małoletnich czy żebractwo” – odpowiada parlamentarzystom wiceminister SWiA Jarosław Zieliński.

„Odnosząc się do poruszonej w interpelacji kwestii stygmatyzowania poszczególnych grup społecznych, trzeba podkreślić, że na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa należy patrzeć również poprzez pryzmat możliwych działań ochronnych nie tylko wobec osób zgłaszających zagrożenie, ale i tych, których dane zgłoszenie dotyczy. Zjawisko bezdomności, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, stwarza ryzyko bezpośredniego zagrożenia życia związanego z wychłodzeniem organizmu. Informacja przekazywana tą drogą, pozwala Policji na sprawdzenie czy osoby bezdomne, przebywające w określonych miejscach nie wymagają podjęcia działań pomocowych” – wyjaśnia przedstawiciel rządu.

Na pytanie o wydatki poniesione na wdrożenie mapy minister odpowiedział, że aplikacja nie wygenerowała żadnych kosztów. Przeznaczono jedynie 8,5 tys. zł na promocję tego rozwiązania.

Jarosław Zieliński informuje ponadto, że od 1 lipca do 23 września br. na mapie naniesiono 27 048 informacji o zagrożeniach, przy czym najczęściej wybierano: spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych (9461), przekraczanie dozwolonej prędkości (5537) oraz nieprawidłowe parkowanie (3690).

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

I co dalej? (...) Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to sztandarowy projekt MSWiA, który miał zrewolucjonizować działanie polskiej policji. Okazuje się jednak, że działanie narzędzia, które miało być prostym, wygodnym i przede wszystkim nowoczesnym sposobem na informowanie funkcjonariuszy o zagrożeniach mniejszej wagi, zakończyło się na szumnych zapowiedziach. Sami policjanci podważają zasadność funkcjonowania mapy. http://wiadomosci.wp.pl/kat,142874,title,Krajowa-Mapa-Zagrozen- jednak-nie-taka-doskonala-Malo-zawiadomien-falszywe-zgloszenia-i-slaba-promocja,wid, 18655644,wiadomosc.html
  
To może znaczy, że starostwa też nie potrzebują pieniędzy na swoje mapy? Mapy zrobią się same, bo geodeci będą niepotrzebni, a i firmy informatyczne upadną?
  
darmowa mapa? "Na pytanie o wydatki poniesione na wdrożenie mapy minister odpowiedział, że aplikacja nie wygenerowała żadnych kosztów. Przeznaczono jedynie 8,5 tys. zł na promocję tego rozwiązania." Cuda panie, cuda - mapa się sama za darmo zrobiła, sama wrzuciła na serwer, sama się serwisuje i w ogóle taka mapa samosia z niej.
    2 
 3 
zgadam się z posłami. To policja powinna ujawniać statystyki koncentracji dokonanych zdarzeń o charakterze kryminalnym (jak to jest w innych państwach) a nie społeczeństwo donosić na bezdomnych za sam fakt ich istnienia. Dla mnie w formularzu brakuje możliwości donoszenia na ojca, matkę, sąsiada i przyjaciółkę. Może będziemy żyli bezpieczniej. Głupota polskiej mentalności nie zna granic. Czego firma GP nie wymyśli (bo to ich pomysł) aby zaistnieć.
    3 
 1 



zobacz też:

Mapa zagrożeń działa już w całym kraju

Podczas dzisiejszej (7 października) konferencji prasowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji...

Policja rozszerza mapę zagrożeń i prezentuje nową aplikację

Zasięg Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa rozszerzył się o kolejne pięć...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
według Euklidesa punkt jest tym, co nie ma części?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Leśniok (1914-2007)

Henryk  Leśniok  (1914-2007)
Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1872
We Włoszech powstał Wojskowy Instytut Topograficzny (od 1882 r. Wojskowy Instytut Geograficzny). Pierwszym zadaniem jednostki jest wykonanie mapy topograficznej Włoch w skali 1:100 000.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2