Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-18| GIS, Firma

W kierunku inteligentnych zmian

To hasło tegorocznej edycji konferencji HxGN Local Poland 2016 zorganizowanej przez firmy należące do grupy Hexagon. Smart city, inteligentne mapy, Big Data – to tylko kilka zagadnień, które poruszono podczas tego spotkania (Sopot, 5-7 października).


W kierunku inteligentnych zmian

Konferencję otworzył wykład prof. Macieja Szostaka (Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego), dotyczący aspektów prawnych bezpieczeństwa publicznego, pod tytułem: „Dlaczego Achilles nie może dogonić żółwia? Czyli, dlaczego warto inwestować w badania nad bezpieczeństwem?”. Następnie głos zabrali Maximilian Weber, Dariusz Cieśla oraz Mirosław Czarnecki z Hexagon, którzy mówili o kierunkach, w których powinien dążyć rozwój, inteligentne zmiany oraz jak zmieniać wizję w działanie.
O swojej działalności opowiedzieli też pracownicy oraz dyrektorzy firm Hexagon Geospatial, Leica Geosystems oraz Hexagon Metrology. Na koniec przedstawiona została prezentacja firmy Huawei, dotycząca wkładu w rozwój rynku ICT w Polsce, a także prezentacje o dokonaniach oraz celach firm: OPEGIEKA Elbląg, IT Punkt oraz WIZIPiSI.

Czwartkowy poranek (6 października) rozpoczął się biegiem po plaży. Mimo niesprzyjającej aury, znaleźli się ochotnicy, którzy podjęli się tego wyzwania. Następnie podczas 9 sesji tematycznych poruszono takie zagadnienia, jak: inteligentne miasta, transport, bezpieczeństwo publiczne oraz bezpieczeństwo baz danych. Podczas jednego z paneli zaprezentowano niektóre z pomysłów finalistów konkursu IGNITE, zorganizowanego przez Hexagon Geospatial (polegał on na przedstawieniu pomysłu na aplikację, która mogłaby zostać stworzona w środowisku Smart M.Apps). Warto także wspomnieć, iż trójka z dwudziestu finalistów konkursu pochodzi z Polski.
W tym samym czasie odbywał się warsztaty, podczas których można było zapoznać się z nowym produktem, jakim jest Smart M.Apps, popracować w programie Erdas Apollo lub GeoMedia Smart Client.
Drugi dzień konferencji zakończono trzema panelami dyskusyjnymi. Na jeden z nich Robert Widz (prezes fundacji OMNIGEA) zaprosił czwórkę gości, którzy zastanawiali się nad jakością wykorzystywania danych udostępnianych powszechnie przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a w szczególności: kto najczęściej korzysta z tych zbiorów oraz jak efektywnie tego dokonuje.

Ostatniego dnia konferencji uczestnicy spotkania mieli szansę ponownie wziąć udział w warsztatach, bądź grze terenowej. Ich zadaniem było odnaleźć wszystkie punkty rozmieszczone w okolicy miejsca konferencji za pomocą aplikacji mobilnej.

Tematem przewodnim konferencji było pokazanie, jak integracja różnych technologii grupy Hexagon oraz jej partnerów może pomóc w budowie nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki. Konferencja stanowi kontynuację spotkań organizowanych przez ostatnie 20 lat przez firmę Intergraph Polska, dlatego też warto zauważyć istotną zmianę polegającą na odejściu od koncentrowania się na technologiach GIS do znacznie szerszego kontekstu: zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa publicznego, inteligentnych miast, inteligentnego przemysłu itd. Zmiana ta jest odzwierciedleniem włączenia znanych nam technologii GIS do bardzo szerokiego portfolio produktów grupy Hexagon.
Konferencja została podzielona na 20 sesji, podczas których zaprezentowano ponad 40 referatów. W wydarzeniu wzięło udział 190 osób, w tym m.in. członkowie Stowarzyszenia Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW „Geoida” (na fot. poniżej).

Stowarzyszenie Studentów Geoida, Hexagon Safety & Infrastructure


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS