Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-08-24 | Geodezja, Teledetekcja, Prawo

Wkrótce nowe zasady latania dronami

Wczoraj (23 sierpnia) w Dzienniku Ustaw (poz. 1317) opublikowano znowelizowane przepisy dotyczące wykorzystania bezzałogowych maszyn latających.


Ilustracja: Wkrótce nowe zasady latania dronami

Mowa o rozporządzeniu ministra infrastruktury i budownictwa zmieniającym rozporządzenie w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy – Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków. Przepisy te zaczną obowiązywać 7 września.

Jak zwraca uwagę Urząd Lotnictwa Cywilnego, nowe regulacje w sposób bardziej precyzyjny wyodrębniają statki powietrzne używane rekreacyjnie lub sportowo (modele latające) od bezzałogowych statków powietrznych używanych do innych celów, np. związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i zarobkowej. Dynamicznie rozwijająca się branża bezzałogowców oraz ich różne zastosowania spowodowały konieczność zróżnicowania przepisów dla obu rodzajów dronów.

„Dokładamy wszelkich starań, aby branża bezzałogowa mogła się w Polsce rozwijać. Staramy się likwidować bariery prawne poprzez nowelizację istniejących przepisów, ale także opracowywanie nowych. Edukujemy użytkowników, uczestniczymy również w pracach międzynarodowych zespołów pracujących nad legislacją w zakresie dronów, gdzie dzielimy się naszymi doświadczeniami, ale również zdobywamy nowe. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpiecznego użytkowania dronów w Polsce” – podkreśla pełniący obowiązki prezesa ULC Piotr Samson.

Osoby latające sportowo i rekreacyjnie będą zobowiązane do zachowania odległości poziomej nie mniejszej niż 100 metrów od zabudowy miejscowości, miast, osiedli lub zgromadzeń osób na wolnym powietrzu oraz 30 metrów od pojedynczych osób, pojazdów, obiektów budowlanych nie będących w dyspozycji lub pod kontrolą operatora. Zapisy te nie będą miały zastosowania wyłącznie dla modeli latających o masie mniejszej niż 0,6 kg. Operatorzy dronów używanych w celach zarobkowych, posiadający świadectwo kwalifikacji (uzyskane po zdanym egzaminie teoretycznym i praktycznym) będą mogli latać w mieście z zachowaniem bezpiecznej odległości, w widocznej kamizelce oraz posiadając instrukcję operacyjną. Dron będzie musiał posiadać tabliczkę identyfikacyjną z nazwą właściciela oraz w przypadku lotów nocnych odpowiednie oświetlenie.

Dodajmy, że od 18 sierpnia obowiązują nowe przepisy dotyczące wykonywania lotów bezzałogowych statków powietrznych w strefach kontrolowanych lotnisk CTR. Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej 2016/1185 z 20 lipca 2016 r., tzw. SERA C (1), nakazuje, żeby loty bezzałogowych statków powietrznych w strefach CTR wykonywane były zgodnie z przepisami ruchu lotniczego SERA tj. rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 923/2012 (2). Oznacza to, że od 18 sierpnia br. loty bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeniach kontrolowanych CTR możliwe będą wyłącznie po: zapewnieniu dwustronnej łączności radiowej, złożeniu planu lotu, a w przypadku niektórych CTR dodatkowo posiadania transpondera.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do droniarzy drony to taka'zabawka' dla niefachowców ...każdy moze! Próbował ktoś, zaktualizować istniejący chociaż mały fragment orta dronami?..owszem cos tam wychodzi, ale geometria zupełnie nie pasuje. No nie da sie tego stosować w tym celu. Lepiej juz starą 'zorką' wychodzi. ;-)
    2 
 4 
Do krytykujących. Szanowni Państwo - dziękuję serdecznie za uwagi, również te krytyczne, agresywne bez podania jakiegokolwiek argumentu. Myślę, że dla osób czytających to forum są znaczące i mówią wiele na temat kondycji branży i nas samych - geodetów. Szkoda tylko, że osoby wygłaszające je nie są na tyle odważne, żeby podpisać się swoim imieniem i nazwiskiem. A jeśli moje opinie kogokolwiek zadziwiają - no cóż, pozostaje mi tylko wyrazić głębokie ubolewanie i przesłać wyrazy najszczerszego współczucia.
    3 
 3 
Zakres7 do p. Olendra odpowiem dokładnie co ktoś tam już mówił. PANIE NIE KOMPROMITUJ SIE BO ZADZIWIASZ...az wstyd!
    1 
 4 
niestety Panie Łukaszu odnośnie uprawnień z zakresu 7 to odsyłam do rozp. MAiC w sprawie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii - załącznik nr 2. Oczywiście życie sobie a prawo sobie. Pozdrawiam
  
 2 
Do geo i geodeta Jak nie rozumiesz to się już nie wysilaj. Ciężko patrzeć.
    2 
 2 
Panie Łukaszu... weź Pan się nie kompromituj.
    3 
 6 
Uprawnienia zakres 7. Ja mam wątpliwość czy zasadne jest wymaganie uprawnień z zakresu 7 w przypadku opracowania np. mdcp na obszarze powiedzmy 10ha.Osobiście uważam,że przy takim opracowaniu ważniejsze są uprawnienia z zakresu 1.Fotogrametria jest techniką pomiarową zatem przy takim zakresie robót należało by analogicznie wymagać uprawnień z zakresu pomiarów tachimetrycznych,pomiaru GNSS i niwelacji geometrycznej.Nie bez powodu,moim zdaniem,przepisy dot. wykorzystania fotogrametrii zamieszczono w rozp. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów syt-wys.Według mnie to przykład na to, że prawo nie nadąża za technologią.Aktualne prawo w tym zakresie było tworzone, kiedy nikt nie brał w ogóle pod uwagę opracowań fotogrametrycznych na obszarze kilku hektarów.Natomiast niezbędne jest posiadanie uprawnień z zakresu 7 do opracowań wielkopowierzchniowych, które reguluje rozporządzenie w spr. baz danych dot. zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT.
    4 
 2 
szczerze mówiąc... oczekiwałem takiej odpowiedzi.W takim razie inspektor w PODGIK zażąda od wykonawcy uprawnień geodezyjnych z zakresu 7 czyli z zakresu fotogrametrii i teledetekcji, które to uprawnienia posiada może...strzelam 1000 osób w Polsce. Drony pozostają więc śpiewem przyszłości jeśli chodzi o geodezję w Polsce.
  
 5 
Ewidencja w PODGiK. Odpowiadając na pytanie poniżej,zgodnie z Rozporządzeniem pomiary wykonane w oparciu o zdjęcia pozyskane z UAV można wykorzystywać do pomiarów geodezyjnych.Istnieje określenie "geodezyjny pomiar fotogrametryczny",które zdefiniowane jest w §2 pkt 8.Pomiary sytuacyjne i wysokościowe mogą być wykonywane jako "geodezjne pomiary fotogrametryczne" §5 ust.1 pkt 2 oraz §5 ust.2 pkt 2. Z punktu widzenia ewidencji w PODGiK ważne są jeszcze §44 ust.1 i 2 mówiące o weryfikacji i uzupełnieniu treści zdjęć z terenem oraz §45 ust.1 i 2 mówiące o konieczności weryfikacji wyników geodezyjnego pomiaru fotogrametrycznego przez geodezyjny pomiar terenowy wybranych szczegółów terenowych równomiernie rozłożonych na opracowywanym obszarze.W skrajnej sytuacji,w której osoba kontrolująca ze znanych tylko sobie powodów uzna,że pomiar na zdjęciach nie jest metodą fotogrametryczną można wykorzystać §15 pozwalający wykorzystać dowolną technikę pomiarową z koniecznością analizy matematycznej danych obserwacyjnych.
    5 
 2 
drony A ja mam pytanie nieco związane z dronami, chociaż z innej beczki. Może coś podpowiecie? Czy możliwy jest pomiar wysokości drzew w lesie takimi dronami? jaki system powinien posiadać taki sprzęt aby załóżmy osiągnąć dokładność rzędu 1 metra?
  
Przepraszam, ale muszę napisać DRONY to jednak stan umysłu. Kilka poważnych biznesów droniarskich juz upadło bo teoria to nie praktyka.Sorry, może dla małej powierzchni jak siądzie pogoda to OK, ale poza tym to dane zebrane w ten sposób to porażka.
    2 
 8 
Fajtakiem? ?
  
BDOT I jak chcesz? :)
  
BDOT Należy zlikwidować mapę zasadniczą, ośrodki niech prowadzą kataster i sieci uzbrojenia terenu a wtedy możesz mierzyć czym chcesz.
  
 2 
wszystko ładnie tylko... niech ktoś napisze jak to po takim pomiarze i zrobieniu opracowań oddać wszystko do PODGIK w mysl przepisów rozporządzenia MSWiA "w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego"? No jak?Tak żeby przyjęli:)
  
 5 



zobacz też:

Nowość o dronach

Nakładem Wydawnictwa „KaBe” ukazała się książka „Drony – teoria i praktyka”. Autorami publikacji są:...

Pora na drona?

Możliwościom bezzałogowych maszyn latających poświęciliśmy już wiele artykułów. W majowym wydaniu miesięcznika GEODETA próbujemy...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
warszawskie posesje ponumerowano dopiero w 1784 r. na polecenie Komisji Brukowej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Grebiennik
Dr. inż. Tomasz Grebiennik był wieloletnim nauczycielem akademickim Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz specjalistą z zakresu teorii wyrównania oraz geodezyjnych pomiarów szczegółowych. „Człowiek o niezwykłej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1966

1966
W Polsce jest 10 142 geodetów i kartografów (w tym 2796 inżynierów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2