Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-07-18| Geodezja, Edukacja, Ludzie

Odszedł Kazimierz Juzwa

15 lipca w wieku 84 lat zmarł dr inż. Kazimierz Juzwa, pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach w latach 1953-97.


Odszedł Kazimierz Juzwa

Kazimierz Juzwa urodził się 17 lutego 1932 r. w Zaleszczykach nad Dniestrem. Po ekspatriacji do Polski zamieszkał z rodziną w Bytomiu, gdzie w 1953 r. ukończył szkołę średnią. W tym samym roku rozpoczął studia wyższe na Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Jeszcze jako student podjął pracę w Katedrze Geodezji, w której na różnych stanowiskach naukowo-dydaktycznych pracował aż do emerytury w roku 1997. Przed przejściem na emeryturę sprawował funkcję kierownika Zakładu Geodezji.

Działalność dydaktyczno-naukowa Kazimierza Juzwy ukierunkowana była na zagadnienia geodezji inżynieryjnej, ze szczególnym uwzględnieniem pomiarów, diagnostyki i rektyfikacji budowli, urządzeń przemysłowych oraz obiektów komunikacyjnych na terenach górniczych i nieustabilizowanych. Jako pracownik katedry i jednocześnie od 1974 r. rzeczoznawca SGP wykonał z tego zakresu setki opracowań i ekspertyz często dotyczących stanów przedawaryjnych i katastrofalnych. Na szczególne podkreślenie zasługują badania i osiągnięcia w zakresie pomiarów transportu wewnątrzzakładowego, chłodni kominowych i mostów. Był jednym z inicjatorów powstania Instrukcji Geodezyjnej MPC oraz wiodącym współautorem „Wytycznych wykonania pomiarów suwnic i jezdni suwnicowych”. Jest autorem 24 publikacji i 54 referatów wygłoszonych na krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. W 2004 r. przyczynił się do opracowania „Zasad prowadzenia mapy zasadniczej na terenach szkód górniczych”, opublikowanych jako „Wytyczne Techniczne K-1.8.”. W swojej działalności zawodowej cechował się kreatywnością i twórczymi pomysłami.

Od 1964 r. był członkiem Stowarzyszenia Geodetów Polskich, współorganizatorem Koła Terenowego SGP w Gliwicach. Był jego przewodniczącym przez wiele lat oraz przewodniczącym Zarządu Oddziału SGP w Katowicach i przewodniczącym Regionalnej Komisji specjalizacji zawodowej. Aktywnie działał w Sekcji Geodezji Inżynieryjnej SGP, od 1990 do 2004 był wiceprzewodniczącym Sekcji Geodezji Przemysłowej PAN, a w ostatniej kadencji był przewodniczącym „Zespołu do spraw standardów z zakresu geodezji inżynieryjnej”.W trzech ostatnich kadencjach do 2004 był też wiceprzewodniczący Gremium Geodezji, Kartografii, Katastru i Nawigacji Polskiej Akademii Inżynierskiej.
W działalności dydaktycznej charakteryzował się życzliwym podejściem do studentów, za co zyskiwał ich uznanie i sympatię. W życiu prywatnym bezpośredni, przyjazny, nie wyniosły, pełen energii i pomysłów.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1974), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Srebrną Odznaką za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii (1980) oraz Złotą Honorową Odznaką Odznaka NOT (1993) i SGP (1985), a także medalami Politechniki Śląskiej i medalem Politechniki w Bratysławie. Współlaureat nagrody MSzWiT II st. za osiągnięcia dydaktyczne oraz wielu nagród Rektora Politechniki Śląskiej.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 19 lipca o godz. 10.30 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (kościół związany z Zakonem Braci Kapucynów) ul. Ligonia 2 w Bytomiu (kościół usytuowany na tyłach Szpitala Wojewódzkiego). Uroczystości pogrzebowe odbędą się o godz. 12:00 na cmentarzu Mater Dolorosa przy ul. Piekarskiej 71 w Bytomiu.

Źródło: Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS