Nakładem Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej ukazała się książka prof. Marcina Barlika i dr. Andrzeja Pachuty „Geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna. Teoria i praktyka”.
Jest to podręcznik dotyczący geodezji wyższej, czyli o wpływie pola siły ciężkości, wytwarzanej przez Ziemię, na opracowanie wyników obserwacji geodezyjnych, astronomicznych i satelitarnych.
W książce przedstawiono elementy teorii potencjału siły grawitacji (Newtona), siły odśrodkowej i siły ciężkości. Podano sposób określenia natężenia normalnej siły ciążenia ziemskiego i elementy aproksymacji figury Ziemi przez wirujące sferoidalne bryły pozostające w stanie równowagi. Przedstawiono pojęcie i sposób określenia potencjału zakłócającego normalne pole siły ciężkości Ziemi przez zastosowanie redukcji grawimetrycznych do zaobserwowanego przyspieszenia ziemskiej siły ciężkości. Publikacja zawiera także informacje dotyczące współczesnych pomiarów grawimetrycznych – absolutnych i względnych, a także problematyki wykorzystania informacji grawimetrycznych w procesie wyznaczania kształtu Ziemi oraz przy opracowaniu pomiarów geodezyjnych w ziemskim polu siły ciężkości.
Skrypt przeznaczony jest zarówno dla studentów, jak i inżynierów zajmujących się pomiarami grawimetrycznymi czy poszukiwaniami geofizycznymi.
Książka ma 366 stron, a jej cena to 32 zł.