wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-07| Geodezja, GIS, Mapy, Instytucje

OS przechodzi na bazę danych topograficznych


Brytyjska agencja kartograficzna Ordnance Survey poinformowała o wycofaniu z rynku 30 września 2008 roku serii map cyfrowych o nazwie Land-Line. Decyzja została podjęta po zbadaniu zapotrzebowania na ten produkt u odbiorców z administracji, firm sieciowych oraz z sektora nieruchomości.

Konsultacje przeprowadzone w połowie 2005 roku wskazały na wzrost zainteresowania innym produktem agencji, prowadzoną równolegle bazą topograficzną o nazwie OS MasterMap. Cechuje ją m.in. łatwiejsze łączenie danych, szybsza aktualizacja, ciągłość bazy danych, niższy koszt gromadzenia i zarządzania danymi.
Według Petera ter Haara, szefa ds. produktów, decyzja o wycofaniu Land-Line pozwoli OS na większe zaangażowanie i nieprzerwane inwestowanie w bazę MasterMap. Od chwili wprowadzenia na rynek w listopadzie 2001 r. OS MasterMap została z powodzeniem przyjęta przez różne grupy klientów. Jest produktem zawierającym o wiele więcej informacji niż Land-Line. Cechą szczególną OS MasterMap jest unikalny identyfikator każdego obiektu (TOID), pozwalający użytkownikom na łączenie obiektów z bazy z ich własnymi danymi. OS MasterMap stała się podstawą georeferencyjną do tworzenia różnego rodzaju systemów GIS w Wlk. Brytanii. W ostatnim roku ponad tysiąc klientów z sektora administracji i z firm sieciowych „przeniosło się” do bazy OS MasterMap.

Analizy prowadzone przez OS wskazały także, że 1/3 użytkowników Land-Line chce nadal korzystać z tego produktu. W związku z tym 1 października 2008 r. OS przekaże tym klientom licencję na korzystanie z niego.

Mapa wektorowa Land-Line dostarczana jest w skalach 1:1250 (tereny miast), 1:2500 (tereny wiejskie) i 1:10 000 (pozostałe obszary) i powstała na bazie digitalizacji map papierowych w połowie lat 90. 229 tys. arkuszy tej serii pokrywa obszar całego kraju. W dużych skalach mapa nie zawiera warstwic. Podział na skale 1250/2500/10 000 administracja brytyjska wprowadziła w 1945 roku. Mapa zawiera 37 kodów obiektów, 47 warstw i (według założeń) jest aktualizowana/uzupełniana co 3 miesiące.

Źródło: Ordnance Survey


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
bierzmy przykład z lepszych A może by tak nasi decydenci poczytali... i wyciągnęli wnioski (zamiast tworzyć nowe BDOTy i inne głupoty)
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS