Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-23| Geodezja, Mapy, Edukacja

Święto na Wydziale Geodezji i Kartografii

95-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii to jubileusz wyjątkowy, wpisuje się bowiem w obchody 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej – mówiła podczas piątkowej Konferencji (20 maja) dziekan WGiK prof. Alina Maciejewska. Kształcenie inżynierów geodetów na Politechnice Warszawskiej rozpoczęło się wraz z utworzeniem Wydziału Mierniczego w 1921 r.


Święto na Wydziale Geodezji i Kartografii <br />
Dziekan WGIK prof. Alina Maciejewska otwiera Konferencję Jubileuszową (od lewej: prodziekan ds. nauczania dr hab. Janusz Walo, rektor PW prof. Jan Szmidt)
Dziekan WGIK prof. Alina Maciejewska otwiera Konferencję Jubileuszową (od lewej: prodziekan ds. nauczania dr hab. Janusz Walo, rektor PW prof. Jan Szmidt)

Obecnie w różnych formach studiów i na różnych poziomach na Wydziale uczestniczą łącznie 1752 osoby. Oprócz kierunku geodezja i kartografia, w 2005 r. (w miejsce kierunku papiernictwo i poligrafia prowadzonego na Wydziale w latach 1968-2005) uruchomiono gospodarkę przestrzenną, a w 2015 r. – geoinformatykę, pierwszy kierunek o profilu praktycznym na Politechnice Warszawskiej. – O trafności takiej polityki świadczy choćby liczba kandydatów na jedno miejsce na studia pierwszego stopnia w ostatniej rekrutacji – podkreślała dziekan Maciejewska. – Na studia na kierunki geodezja i kartografia oraz gospodarka przestrzenna ubiegało się odpowiednio 13 i 16 kandydatów, a na kierunek geoinformatyka aż 30 – przypomniała.
Wydział w ostatnich latach może pochwalić się nie tylko dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Działania na rzecz jakości kształcenia zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną, którą w 2015 r. przyznała ocenę wyróżniającą dla kierunku geodezja i kartografia oraz w 2016 r. wysoko oceniła kształcenie na kierunku gospodarka przestrzenna. Ponadto nowy kierunek geoiformatyka uzyskał certyfikat „Studia z przyszłości”.

Profesor Alina Maciejewska zaznaczyła, że badania prowadzone na Wydziale obejmują cały zakres dyscypliny geodezja i kartografia, a obecnie szczególnie duży nacisk kładziony jest na współpracę z innymi podmiotami (przedsiębiorstwa i instytucje) i prowadzenie badań interdyscyplinarnych o dużym potencjale wdrożeniowym. W planach Wydziału na najbliższe lata jest natomiast rozwój kształcenia w języku angielskim oraz zintensyfikowanie wymiany międzynarodowej studentów w ramach programów Erasmus+ i Athens. Planowana jest również modyfikacja programów kształcenia pod kątem oczekiwań rynków pracy, intensyfikacja współpracy z krajowymi jednostkami naukowymi i przedsiębiorstwami, zwiększenie poziomu komercjalizacji badań oraz silne włączenie się w projekty międzynarodowe.
– Jestem przekonana, że Wydział pozostanie wiodącą jednostką geodezyjną w kraju, a za kolejne 5 lat, podczas jubileuszu 100-lecia, będziemy mogli pochwalić się kolejnymi osiągnięciami i sukcesami – deklarowała dziekan Maciejewska.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt powiedział, że Wydział Geodezji i Kartografii przeżywa obecnie wspaniały okres rozwoju. – Współczesne narzędzia, w szczególności teleinformatyczne, pozwoliły na zupełnie inne spojrzenie, a jednocześnie dają możliwości modelowania, a więc przewidywania, co będzie się działo z naszym otoczeniem. Daje to wielkie pole do działalności naukowej – tłumaczył.
Wiele ciepłych słów pod kierunkiem Wydziału padło ze strony gości, których przybyło ponad 400. Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przekazał na ręce dziekan Maciejewskiej medal „Pro Mazovia” nadany WGiK przez marszałka województwa, a dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji prof. Ireneusz Winnicki – medal „Zasłużony dla Wydziału WIG”. Kolejka chętnych do złożenia życzeń była tak długa, że nie wszyscy zdołali osobiście odczytać listy gratulacyjne.
W samych superlatywach o Wydziale wypowiadali się również absolwenci i studenci. Przedstawiciele kół naukowych „Geoida” i „Gospodarki przestrzennej” oraz samorządu studentów WGiK zgodnie przyznali, że nie żałują swojej decyzji o podjęciu studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii.


Gratulacje złożyli m.in. przedstawiciele Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych

Piątkowa uroczystość była również okazją do wręczenia okolicznościowych medali. Złote medale 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej otrzymali:
• Główny Urząd Geodezji i Kartografii;
• Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne;
a srebrne:
• prof. Alina Maciejewska;
• prof. Anna Geppert z UniwersytetuParyż-Sorbona;
• prof. Bogdan Ney;
• Komitet Geodezji PAN;
• Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
Ponadto pamiątkowe medale otrzymali obecni i emerytowani pracownicy WGiK, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających geodetów.

Prezentacje sponsorów oraz spotkanie przy kawie, podczas którego wspominano lata spędzone w murach Politechniki zakończyły część konferencyjną obchodów. Zwieńczeniem jubileuszu był jednak Bal 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii. W Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej bawiło się ponad 300 pracowników, absolwentów, studentów i przyjaciół Wydziału. Oprawę muzyczną zapewnił zespół The Engineers Band. Miłym akcentem wieczoru było wspólne śpiewanie Hymnu Geodetów oraz tort-niespodzianka z okazji 95-lecia. Szampańska zabawa odbyła się w niezwykłej scenerii, stworzonej przez architekturę i światło. Można się o tym przekonać zaglądając do naszej GALERII.


Bal 95-lecia WGiK (fot. Katarzyna Pakuła-Kwiecińska)

Sponsorami głównymi uroczystości były firmy Geo-System oraz WPG, a współorganizatorem Balu 95-lecia Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS