Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-05-23 | Geodezja, Mapy, Edukacja

Święto na Wydziale Geodezji i Kartografii

95-lecie Wydziału Geodezji i Kartografii to jubileusz wyjątkowy, wpisuje się bowiem w obchody 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej – mówiła podczas piątkowej Konferencji (20 maja) dziekan WGiK prof. Alina Maciejewska. Kształcenie inżynierów geodetów na Politechnice Warszawskiej rozpoczęło się wraz z utworzeniem Wydziału Mierniczego w 1921 r.


Ilustracja: Święto na Wydziale Geodezji i Kartografii <br />
Dziekan WGIK prof. Alina Maciejewska otwiera Konferencję Jubileuszową (od lewej: prodziekan ds. nauczania dr hab. Janusz Walo, rektor PW prof. Jan Szmidt)
Dziekan WGIK prof. Alina Maciejewska otwiera Konferencję Jubileuszową (od lewej: prodziekan ds. nauczania dr hab. Janusz Walo, rektor PW prof. Jan Szmidt)

Obecnie w różnych formach studiów i na różnych poziomach na Wydziale uczestniczą łącznie 1752 osoby. Oprócz kierunku geodezja i kartografia, w 2005 r. (w miejsce kierunku papiernictwo i poligrafia prowadzonego na Wydziale w latach 1968-2005) uruchomiono gospodarkę przestrzenną, a w 2015 r. – geoinformatykę, pierwszy kierunek o profilu praktycznym na Politechnice Warszawskiej. – O trafności takiej polityki świadczy choćby liczba kandydatów na jedno miejsce na studia pierwszego stopnia w ostatniej rekrutacji – podkreślała dziekan Maciejewska. – Na studia na kierunki geodezja i kartografia oraz gospodarka przestrzenna ubiegało się odpowiednio 13 i 16 kandydatów, a na kierunek geoinformatyka aż 30 – przypomniała.
Wydział w ostatnich latach może pochwalić się nie tylko dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Działania na rzecz jakości kształcenia zostały docenione przez Polską Komisję Akredytacyjną, którą w 2015 r. przyznała ocenę wyróżniającą dla kierunku geodezja i kartografia oraz w 2016 r. wysoko oceniła kształcenie na kierunku gospodarka przestrzenna. Ponadto nowy kierunek geoiformatyka uzyskał certyfikat „Studia z przyszłości”.

Profesor Alina Maciejewska zaznaczyła, że badania prowadzone na Wydziale obejmują cały zakres dyscypliny geodezja i kartografia, a obecnie szczególnie duży nacisk kładziony jest na współpracę z innymi podmiotami (przedsiębiorstwa i instytucje) i prowadzenie badań interdyscyplinarnych o dużym potencjale wdrożeniowym. W planach Wydziału na najbliższe lata jest natomiast rozwój kształcenia w języku angielskim oraz zintensyfikowanie wymiany międzynarodowej studentów w ramach programów Erasmus+ i Athens. Planowana jest również modyfikacja programów kształcenia pod kątem oczekiwań rynków pracy, intensyfikacja współpracy z krajowymi jednostkami naukowymi i przedsiębiorstwami, zwiększenie poziomu komercjalizacji badań oraz silne włączenie się w projekty międzynarodowe.
– Jestem przekonana, że Wydział pozostanie wiodącą jednostką geodezyjną w kraju, a za kolejne 5 lat, podczas jubileuszu 100-lecia, będziemy mogli pochwalić się kolejnymi osiągnięciami i sukcesami – deklarowała dziekan Maciejewska.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt powiedział, że Wydział Geodezji i Kartografii przeżywa obecnie wspaniały okres rozwoju. – Współczesne narzędzia, w szczególności teleinformatyczne, pozwoliły na zupełnie inne spojrzenie, a jednocześnie dają możliwości modelowania, a więc przewidywania, co będzie się działo z naszym otoczeniem. Daje to wielkie pole do działalności naukowej – tłumaczył.
Wiele ciepłych słów pod kierunkiem Wydziału padło ze strony gości, których przybyło ponad 400. Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski przekazał na ręce dziekan Maciejewskiej medal „Pro Mazovia” nadany WGiK przez marszałka województwa, a dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji prof. Ireneusz Winnicki – medal „Zasłużony dla Wydziału WIG”. Kolejka chętnych do złożenia życzeń była tak długa, że nie wszyscy zdołali osobiście odczytać listy gratulacyjne.
W samych superlatywach o Wydziale wypowiadali się również absolwenci i studenci. Przedstawiciele kół naukowych „Geoida” i „Gospodarki przestrzennej” oraz samorządu studentów WGiK zgodnie przyznali, że nie żałują swojej decyzji o podjęciu studiów na Wydziale Geodezji i Kartografii.


Gratulacje złożyli m.in. przedstawiciele Konwentu Dziekanów Wydziałów Geodezyjnych

Piątkowa uroczystość była również okazją do wręczenia okolicznościowych medali. Złote medale 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej otrzymali:
• Główny Urząd Geodezji i Kartografii;
• Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne;
a srebrne:
• prof. Alina Maciejewska;
• prof. Anna Geppert z UniwersytetuParyż-Sorbona;
• prof. Bogdan Ney;
• Komitet Geodezji PAN;
• Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN.
Ponadto pamiątkowe medale otrzymali obecni i emerytowani pracownicy WGiK, przedsiębiorcy oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających geodetów.

Prezentacje sponsorów oraz spotkanie przy kawie, podczas którego wspominano lata spędzone w murach Politechniki zakończyły część konferencyjną obchodów. Zwieńczeniem jubileuszu był jednak Bal 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii. W Dużej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej bawiło się ponad 300 pracowników, absolwentów, studentów i przyjaciół Wydziału. Oprawę muzyczną zapewnił zespół The Engineers Band. Miłym akcentem wieczoru było wspólne śpiewanie Hymnu Geodetów oraz tort-niespodzianka z okazji 95-lecia. Szampańska zabawa odbyła się w niezwykłej scenerii, stworzonej przez architekturę i światło. Można się o tym przekonać zaglądając do naszej GALERII.


Bal 95-lecia WGiK (fot. Katarzyna Pakuła-Kwiecińska)

Sponsorami głównymi uroczystości były firmy Geo-System oraz WPG, a współorganizatorem Balu 95-lecia Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

a żelazna dama... ależ to piękna kobieta. niezmiennie piękna od 40 lat.
    1 
 2 
:) przebranzowiony, szczęśliwy, ale rozgoryczenie na forum tematycznym w dzień swiąteczny po 22 wylewa. z pewnością:)
    1 
 1 
Do Stary Geodeta Frekwencja nie dopisała, na zdjęciach prawie sami pracownicy naukowi, kadra zarządzająca największymi przedsiębiorstwami w Polsce oraz decydenci na najwyższych stołkach administracji. Gdzie pracownicy tych firm, zwykli urzędnicy lub przedsiębiorcy małych firm? Oni myślą jak wyżyć za 1,5-2 tyś a przedsiębiorcy zarzynają się, płaszczą się przed klientami/przetargami za ceny jakie wykreował rynek (podaż/popyt - postawowy ekonomii) po 10h/na dobę, aby zapłacić srusy zusy i jeszcze mieć co do gara włożyć. Więc Stary Geodeto/bajkopisarzu, nie piernicz na forum publicznym o sukcesie, który każdy SWOJĄ CIĘŻKĄ pracą może osiągnąć w geodezji, takie bajeczki możesz opowiadać przy wódce na imieninach rodzinie/znajomym, którzy mieli z geodezją najwyżej tyle co kilka głębszych na imprezie. Trzeba jasno powiedzieć, geodeta dzisiaj to dziad, 70 procent uczelni kształcących geodetów powinna być zlikwidowana natychmiast, a kadra tam zatrudniona wyrzucona na zbity pysk.
    1 
 1 
zniesmaczonych masa a cholercia wszyscy uczelnie pokończyli. Tylko moi mili nie uczelnia gwarantuje sukces a my sami. miernota i po studiach medycznych będzie dalej miernota. A jedyne na co będzie ta miernotę stać to ataki personalne. jakie to typowe.
    1 
 1 
cd Każdy kto kończył "studia" na pw to wie co to za poziom. A Maciejewska i jej PNZ lub napierdzielanie kredkami na praktykach ze scaleń gruntów to dopiero poziom ;-) Błagam- żenada
  
 2 
Pewnie, że znam i wcale mnie to nie cieszy. W zasadzie to trochę smuci, bo jak porównać wiedzę jaką musi pozyskać inżynier np. mechatroniki, czy biologii molekularnej z tą, która przekazywana jest na geodezji, to wstyd nazwać geodezję i jej wyznawców kwiatem polskiej nauki... A to środowisko miałem możliwość poznać i wiem doskonale jak ono działa. Szkoda tylko, że idą na to publiczne pieniądze.
  
 4 
tawariszcz a Ty widać, że znasz od podszewki te idee
    1 
 1 
TWA Towarzystwo Wzajemnej Adoracji... i tak od lat - polskiej nauki kwiat.
  
 3 
cieszyłbym się gdyby niektórzy profesorowie wiedzieli co to facebook. Znaczy że nadążają.
  
 2 
jak nie:) w/g młodego Pani Profesor albo Pan Profesor siedzą na pejsbuku i wrzucaja na fora liceów ogólnokształcących, że geodeta to gość i zarabia milion rocznie już w drugim roku po ukończeniu studiów;)
  
 2 
~ To, że geodezja jest tak popularnym kierunkiem i co roku jest po kilka a nawet kilkanaście osób na miejsce na studia dziwi nas wszystkich. Młodzi ludzie idąc na studia robią to z własnej woli. Nikt nie broni zrobienia rozeznania na rynku pracy. Są portale na których można sprawdzić średnie wynagrodzenie w branży, są ankiety organizowane przez geoforum.pl, są fora. Wszędzie tam geodeci piszą, że jest nędza. W takim razie co kieruje tymi młodymi ludźmi? Niem, ale na pewno nie jest to wina kadry dydaktycznej lub naukowej WGiK PW.
  
 2 
Do starszego kolegi około 2 lata temu w "Geodecie" były zaprezentowane wyniki ankiety losów absolwentów PW rocznik 2012. jak dobrze pamiętam 50% nie pracuje w zawodzie a połowa z tych pracujących chciała zmienić zawód.(do admin: może warto było by odświezyć tą ankiete)
  
 6 
@geodeta uprawniony zakres 1,2 Posłuchaj kolego co Ci starszy kolega podpowie. Jesteś rozgoryczony, bo geodezja to nie Twoja dziedzina. W mojej opinii powinieneś się zająć czym innym. Czymś w czym będziesz mógł się wykazać. W geodezji mimo posiadanych uprawnień nic już nie osiągniesz, bo Ty chcesz mieć sukcesy bez własnego zaangażowania (za sam dyplom), a tak dobrze to niestety nie ma. Zamiast obrzydzać zawód innym może warto zacząć pracować na swój sukces, a nie bez przerwy psioczyć?
    6 
 7 
cd @~Stary - 16 - 20 stolików zadowolonych ludzi, z czego większość do pracownicy PW. Czemu tkwię w geodezji? - walczę, próbuję, nie daję się - tylko czy to o to chodzi? Chodzi mi o to, że nie tak to powinno wyglądać. Co do balu: Takie bale mnie śmieszą. Poklepywanie się po plecach, good job! good job! - coraz więcej jeleni na jedno miejsce, good job! - dla jasności ukończyłem PW z bardzo dobrym wynikiem. A Ci uśmiechnięci to GEOIDA? - oni zawsze byli/są/będą uśmiechnięci - bo muszą
    3 
 6 
@geodeta uprawniony zakres 1,2 To czemu jeszcze tkwisz w tej geodezji? zapewne nie uczestniczyłeś w balu? A szkoda ... Ja widziałem tam wielu uśmiechniętych i zadowolonych z pracy ludzi :)
    6 
 4 
Żal d*@$ ściska Kuźnia bezrobotnych lub niskoopłacanych inżynierów. Powiedzcie prawdę podczas rekrutacji. Powiedzcie, że geodetów jest co najmniej 2 razy za dużo na rynku, powiedzcie, że po studiach nikt im roboty nie da za 2 tysiące mieisięcznie. Powiedzcie im prawdę, że ponad połowa rezygnuje z geodezji po roku, gdyż nie ma dla nich pracy. Powiedzcie im, że Ci którzy jeszcze funkcjonują na rynku mają z roku na rok coraz bardziej przej.... Bo przy spadających cenach za robotę są podnoszone koszty. Powiedzcie im, że geodeta jest traktowany jak najgorsza menda i zło konieczne, a na budowie jest od wszystkiego i za najniższą pensję. Nie marnujcie życia młodym ludziom i nie wciskajcie kitu. O to apeluję.
    4 
 13 
@nowy Wiesz, mogłeś jak doktor Izdebski wyłożyć kasę i zostać sponsorem. Przygotowania do imprezy trwały długo. Był na to czas. Każdy mógł wyłożyć sumkę od sponsora rozłożyć banery i reklamować się. Nie znalazło się bardzo dużo chętnych, a Geosystem jednak taka wole wykazał. Brawo dla sponsorów. Gratulacje dla Wydziału. Oby stulecie było jeszcze bardziej huczne.
    3 
 9 
a ja dla odmiany gratuluję Pani Dziekan, że nie dała się dziadkom i zrobiła z wydziałem porządek, odświeżyła i podniosła jego rangę. Niektórzy już chyba nie pamiętają, jaka groźba wisiała nad wydziałem.
  
 6 
reklama Gratulacje dla dr Izdebskiego za skuteczną reklamę firmy:) Marketing pierwsza klasa.
    1 
 8 



zobacz też:

PW obchodzi jubileusz

Wczoraj (18 listopada) odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu PW – kulminacyjny punkt obchodów 100-lecia Odnowienia...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
dyskietkę komputerową zbudował w 1950 r. Yoshiro Nakamatsu (Nakamats) z Uniwersytetu Cesarskiego w Tokio?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Pachuta (1923-2003)

Stanisław  Pachuta  (1923-2003)
Urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie koło Bochni. Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. W czasie okupacji (od 1942 r.) pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś, jednocześnie działał w Armii Krajowej (zajmował się m.in...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1895
Jules Henry Poincaré (1854-1912), francuski fizyk, matematyk i filozof, pisze pracę z dziedziny topologii "Analysis situs", która jest jedną z pierwszych prób usystematyzowania tej problematyki. Poincaré uważany jest za...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2