wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-05-23| Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

Dyskutowali o GIS-ie w analizach środowiskowych

W minioną środę (18 maja) na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyła się druga edycja konferencji „GIS w Inżynierii Środowiska”. Celem, jaki przyświecał organizatorom, czyli Sekcji Środowiskowej koła naukowego KNGK Geoinformatyka, była popularyzacja rozwiązań GIS-owych w analizach środowiskowych.


Dyskutowali o GIS-ie w analizach środowiskowych <br />
fot. Damian Wójcik
fot. Damian Wójcik

W drugiej edycji organizatorzy wprowadzili kilka zmian. W tym roku konferencja została zaplanowana już jako wydarzenie ogólnopolskie, wprowadzono ponadto dodatkową sesję referatową dla doktorantów. Dodatkowo podjęto decyzję o poszerzeniu zakresu tematycznego spotkania o tematy związanie z wykorzystaniem GIS-u w badaniach środowiska, nie ograniczając się tylko do inżynierii środowiska. Konferencja spotkała się z pozytywnym odbiorem krajowych firm i korporacji, ponieważ utworzono na niej salę ze stoiskami prezentującymi swój dorobek. Swoje stoiska oprócz Esri miały: GUS, EnviroSolutions, ProGea i inne. W konferencji udział wzięło ok 60 uczestników.

Tegoroczną konferencję otworzył dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Stanisław Gruszczyński, który wprowadził zgromadzonych uczestników w tematykę wykorzystania geoinformacji w badaniach środowiska.

Głównym punktem spotkania była studencka sesja referatowa, podczas której studenci przedstawili 9 referatów. Wystąpienia zostały ocenione przez 5-osobowe jury w składzie: prof. dr hab. Jacek Kozak (UJ, przewodniczący jury), dr hab. inż. Krystian Kozioł (WGGiIŚ AGH), dr inż. Marta Cebulska (PK), dr Katarzyna Ostapowicz (UJ) i przedstawiciel doktorantów mgr inż. Przemysław Lisowski (WGGOŚ AGH).

W drugiej sesji 4 referaty wygłosili doktoranci. W wystąpieniach dominowała problematyka cieków wodnych, wpływu inwestycji na środowisko oraz budowy geoportali. Po dłuższych obradach jury wskazało cztery najlepsze prace:
• I miejsce – Ewelina Stypułkowska, Aleksandra Zbroszczyk (studentki z Politechniki Krakowskiej) „Nowe zagospodarowanie głównego kampusu Politechniki Krakowskiej wspomagane przez GIS”;
• II miejsce – Joanna Borowska (studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina ) „Rola GIS w wyznaczaniu przebiegu dróg wodnych – przykład szlaku E 40”;
• III miejsce zajęły dwa referaty ex-aequo: Paweł Borek (student WGGiIŚ AGH), „Definicja w środowisku CAD detalicznych elementów systemu HVAC w celu ich eksportu do standardu BIM w formacie .ifc”; Kulis Cezary (student WGGiIŚ AGH), „Przestrzenny rozkład zanieczyszczeń powietrza w Krakowie”.

Wręcznie I nagrody (fot. Maciej Bernaś, KSAF)

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę Esri Polska Sp. z o.o., które wręczone zostały przez Martę Samulowską.

Organizatorzy dziękują dziekanowi WGGiIŚ AGH prof. Stanisławowi Gruszczyńskiemu za pomoc w organizacji konferencji, a firmie Esri Polska – za ufundowanie 3 nagród w konkursie referatów, którymi były kilkudniowe szkolenia w siedzibie firmy w Warszawie oraz firmowe gadżety. Cennym wsparciem konferencji były warsztaty zorganizowane przez firmę Esri i ProGea, gdzie studenci mogli się zapoznać z najnowszymi aplikacjami GIS.

Wydarzenie zostało dofinansowane z funduszu grantu rektora AGH z Pionu Górniczego Kół Naukowych AGH pozyskanego w celu realizacji tej konferencji. Dziękujemy również pozostałym sponsorom konferencji: firmie Esri oraz Stowarzyszeniu im. Stanisława Staszica.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl


Laureaci, jury i organizatorzy (fot. Maciej Bernaś, KSAF)

dr Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS