|2016-05-23|
Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy
Dyskutowali o GIS-ie w analizach środowiskowych
W minioną środę (18 maja) na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie odbyła się druga edycja konferencji „GIS w Inżynierii Środowiska”. Celem, jaki przyświecał organizatorom, czyli Sekcji Środowiskowej koła naukowego KNGK Geoinformatyka, była popularyzacja rozwiązań GIS-owych w analizach środowiskowych.
fot. Damian Wójcik
|
|
|
|
|
|
W drugiej edycji organizatorzy wprowadzili kilka zmian. W tym roku konferencja została zaplanowana już jako wydarzenie ogólnopolskie, wprowadzono ponadto dodatkową sesję referatową dla doktorantów. Dodatkowo podjęto decyzję o poszerzeniu zakresu tematycznego spotkania o tematy związanie z wykorzystaniem GIS-u w badaniach środowiska, nie ograniczając się tylko do inżynierii środowiska. Konferencja spotkała się z pozytywnym odbiorem krajowych firm i korporacji, ponieważ utworzono na niej salę ze stoiskami prezentującymi swój dorobek. Swoje stoiska oprócz Esri miały: GUS, EnviroSolutions, ProGea i inne. W konferencji udział wzięło ok 60 uczestników.
Tegoroczną konferencję otworzył dziekan Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska prof. Stanisław Gruszczyński, który wprowadził zgromadzonych uczestników w tematykę wykorzystania geoinformacji w badaniach środowiska.
Głównym punktem spotkania była studencka sesja referatowa, podczas której studenci przedstawili 9 referatów. Wystąpienia zostały ocenione przez 5-osobowe jury w składzie: prof. dr hab. Jacek Kozak (UJ, przewodniczący jury), dr hab. inż. Krystian Kozioł (WGGiIŚ AGH), dr inż. Marta Cebulska (PK), dr Katarzyna Ostapowicz (UJ) i przedstawiciel doktorantów mgr inż. Przemysław Lisowski (WGGOŚ AGH).
W drugiej sesji 4 referaty wygłosili doktoranci. W wystąpieniach dominowała problematyka cieków wodnych, wpływu inwestycji na środowisko oraz budowy geoportali. Po dłuższych obradach jury wskazało cztery najlepsze prace: • I miejsce – Ewelina Stypułkowska, Aleksandra Zbroszczyk (studentki z Politechniki Krakowskiej) „Nowe zagospodarowanie głównego kampusu Politechniki Krakowskiej wspomagane przez GIS”; • II miejsce – Joanna Borowska (studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina ) „Rola GIS w wyznaczaniu przebiegu dróg wodnych – przykład szlaku E 40”; • III miejsce zajęły dwa referaty ex-aequo: Paweł Borek (student WGGiIŚ AGH), „Definicja w środowisku CAD detalicznych elementów systemu HVAC w celu ich eksportu do standardu BIM w formacie .ifc”; Kulis Cezary (student WGGiIŚ AGH), „Przestrzenny rozkład zanieczyszczeń powietrza w Krakowie”.
Wręcznie I nagrody (fot. Maciej Bernaś, KSAF)
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez firmę Esri Polska Sp. z o.o., które wręczone zostały przez Martę Samulowską.
Organizatorzy dziękują dziekanowi WGGiIŚ AGH prof. Stanisławowi Gruszczyńskiemu za pomoc w organizacji konferencji, a firmie Esri Polska – za ufundowanie 3 nagród w konkursie referatów, którymi były kilkudniowe szkolenia w siedzibie firmy w Warszawie oraz firmowe gadżety. Cennym wsparciem konferencji były warsztaty zorganizowane przez firmę Esri i ProGea, gdzie studenci mogli się zapoznać z najnowszymi aplikacjami GIS.
Wydarzenie zostało dofinansowane z funduszu grantu rektora AGH z Pionu Górniczego Kół Naukowych AGH pozyskanego w celu realizacji tej konferencji. Dziękujemy również pozostałym sponsorom konferencji: firmie Esri oraz Stowarzyszeniu im. Stanisława Staszica.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl
Laureaci, jury i organizatorzy (fot. Maciej Bernaś, KSAF)
dr Artur Krawczyk (WGGiIŚ AGH)
|