Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-05-04| Geodezja, GIS, Edukacja, Imprezy

XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji za nami

Przegląd zastosowań technologii LiDAR, opracowania fotogrametryczne, szeroko pojęte analizy GIS czy stworzenie do celów dydaktycznych symulatora instrumentów geodezyjnych to tematyka prac zaprezentowanych podczas XI Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Geodezji. Wydarzenie zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Geodetów działające przy Instytucie Geodezji i Geoinformatyki odbyło się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu (21-22 kwietnia).


XI Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji za nami
W Konferencji udział wzięło 70 osób reprezentujących m.in.: Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Politechnikę Warszawską, Wojskową Akademię Techniczną w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Politechnikę Śląską, Wyższą Szkołę Inżynieryjno-Ekonomiczną w Rzeszowie, Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. W tym roku studenci prezentowali wyniki swoich prac w dwóch sesjach: referatowej i posterowej. Ich znacząco zróżnicowana tematyka dowodzi wszechstronności i otwartości na nowe technologie dzisiejszych studentów geodezji. Pokazuje to również, jak duże pole manewru zapewniają studentom najlepsze uczelnie w Polsce.

W uroczystym otwarciu Konferencji uczestniczyli: dziekan Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UP we Wrocławiu prof. Bernard Kontny, prodziekan ds. kierunku geodezja i kartografia, a zarazem prorektor elekt ds. nauki i współpracy z zagranicą prof. Jarosław Bosy, a także przedstawiciel wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Geodetów Polskich dr inż. Olgierd Kępa. Po przywitaniu gości w roboczy klimat obrad uczestników wprowadził dr hab. inż. Krzysztof Sośnica, wygłaszając wykład pt. „Wyznaczanie i ocena jakości orbit sztucznych satelitów Ziemi z wykorzystaniem obserwacji GNSS i SLR”.

Pierwszego dnia spotkania wygłoszono 11 referatów. Między sesjami referatowymi odbył się panel posterowy, podczas którego autorzy mieli czas na dyskusję z jurorami na temat swoich prac. W czasie przerw na kawę najnowszy sprzęt geodezyjny prezentowały firmy: Navigate, GeoMax oraz Geotronics. Finalnym punktem pierwszego dnia Konferencji było spotkanie integracyjne w Hotelu Jasek, które pozwoliło na nawiązanie nowych kontaktów oraz zacieśnienie więzi między uczestnikami spotkania.

Drugiego dnia obrad dokończono panel referatowy, podczas którego wygłoszono 5 prezentacji. Tego dnia przewidziano również czas na prezentacje dla sponsorów wydarzenia. O najnowszych technologiach w sprzęcie geodezyjnym opowiedzieli: przedstawiciel firmy Geoline Pan Cezary Krajniak oraz przedstawiciel firmy Navigate Pan Michał Polański. Po wszystkich wystąpieniach jury, w skład którego wchodzili opiekunowie wszystkich zgromadzonych kół naukowych, przystąpiło do obrad i po podliczeniu punktów oraz dyskusjach wyróżniono oraz nagrodzono poniższe prace. Nagrody i wyróżnienia wręczali: dziekan prof. Bernard Kontny oraz przewodniczący jury dr inż. Krzysztof Mąkolski.

Wyniki sesji referatowej:
I miejsce – „GEODsim – symulator geodety” Krzysztof Pepłoński (Koło Naukowe GEOPixel z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie)
II miejsce – „Analiza bezpieczeństwa w zakresie lokalizacji monitoringu z wykorzystaniem narzędzi GIS” inż. Magdalena Wyleżoł oraz inż. Marcin Wróblewski (Studenckie Koło Naukowe Geodetów „Agrimensor” z Politechniki Śląskiej)
III miejsce – „Wykonanie analiz sieci transportowej wybranej dzielnicy Wrocławia na potrzeby geomarketingu”
wygłoszoną przez inż. Kamila Smolaka (Koło Naukowe Geoinformatyków z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)
Pięć wyróżnień: • „Wykorzystanie danych pochodzących z lotniczego skaningu laserowego dla określenia potencjału solarnego użytków rolnych" inż. Rafała Woźniaka (Koło Naukowe Geodetów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie), • „Wyznaczenie pozycji mobilnej platformy techniką GNSS/IMU do skanowania laserowego” inż. Grzegorz Bury (Studenckie Koło Naukowe Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), • „Określenie możliwości wykorzystania niemetrycznych kamer fotograficznych w celach fotogrametrycznych” inż. Radosław Zajdel (Studenckie Koło Naukowe Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), • „Analiza poprawności zrealizowania projektu nalotu fotogrametrycznego z wykorzystaniem UAV” inż. Arkadiusz Sukta (Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie), • „Zastosowanie technologii LiDAR w pasywnej dokumentacji obiektów zabytkowych” Marcin Kret, Dawid Kiedos, Anna Michniewicz, Wojciech Tylko, Emil Milo, Krzysztof Wilczyński, Joanna Kołodziej, Karolina Binko, Adam Bugajski, Małgorzata Kraus (Koło naukowe Geodetów „Geo-Team” z Wyższej Szkoły Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie)


Wyniki sesji posterowej:
I miejsce – „Implementacja algorytmu upraszczania linii bazującego na teselacji heksagonalnej do ośrodka ArcGIS w języku programowania Python” nż. Karolina Mamczarz (Koło Naukowe Geodetów „Dahlta” z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie)
II miejsce – „Od kartografii ziemskiej do nieziemskiej” Paulina Gajownik, Karolina Grodzka i Dominika Janiuk (Koło Naukowe GEOPixel z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie)
Trzy III miejsca: • „Badania przemieszczeń bloków skalnych na obiektach polskiej i czeskiej części Gór Stołowych” Karolina Lisowska i Kinga Gancarek (Studenckie Koło Naukowe Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), • „Wybrane aspekty określenia dokładności pomiarów niwelacyjnych realizowanych z zastosowaniem precyzyjnych instrumentów kodowych” inż. Marzena Kruszakin i inż. Patrycja Czechowicz (Studenckie Koło Naukowe Geodetów z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu), • „Analiza wyników próbnego obciążenia wiaduktu drogowego w ciągu obwodnicy Warszawy” Piotr Osiaka i Maria Łysiak (Koło Naukowe GEOPixel z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie)

Propozycja „gry” zaprezentowana w zwycięskim referacie może zapoczątkować rewolucję w dydaktyce. Dzięki pomysłowi Krzysztofa Pepłońskiego z Wojskowej Akademii Technicznej uczniowie techników geodezyjnych oraz studenci przy użyciu symulatora zapoznają się z oprogramowaniem poszczególnych instrumentów geodezyjnych przy użyciu komputera nie wychodząc teren. Dzięki temu można będzie, mając pierwszy raz do czynienia z danym instrumentem, bez straty czasu obsłużyć każdy sprzęt. Przyjazny trójwymiarowy interfejs graficzny przeniesie użytkownika w teren, tak aby mógł on zapoznać się z podstawowymi zadaniami geodety.

Tematem zwycięskiej pracy w panelu posterowym było z kolei uogólnianie danych oraz przygotowania mapy dla określonych odbiorców. Proces ten polega na tworzeni algorytmów zwiększających procent jego automatyzacji. Karolina Mamcarz z AGH w Krakowie przedstawiła algorytm upraszczania oparty na teselacji heksagonalnej, doskonale nadający się do przetwarzania danych docelowo do skali o wysokiej liczbie mianownika. Praca miała na celu przedstawienie wyników jego implementacji do środowiska ArcGIS przy zastosowaniu języka programowania Python.

Po rozdaniu nagród tradycyjnie odbyły się obrady członków Ogólnopolskiego Klubu Studentów Geodezji. W szeregi Klubu włączono Koło Naukowo-Badawcze GIS działające przy Politechnice Wrocławskiej, a prezydencję w OKSG na kolejny rok objęło MSKN GeoSin działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Organizatorzy serdecznie gratulują nie tylko zwycięzcom, ale wszystkim prelegentom, którzy zaprezentowali swoje prace. Z każdą kolejną edycją poziom prezentowanych prac jest coraz wyższy i czas, jaki jury poświęciło na obrady, był tego najlepszym dowodem. Wszystkim prelegentom organizatorzy dziękują za wysoki poziom przedstawionych prac oraz wspaniałą atmosferę na spotkaniu integracyjnym, a szanownemu jury – za trudy wyboru najlepszych prac. Organizatorzy szczególnie dziękują władzom uczelni, dzięki którym udało się zorganizować Konferencję oraz sponsorom wydarzenia (Navigate, GeoLine, Geotronics, Leica Geosystems, Softline, WROGEO oraz Geodezja i Kartografia – Mateusz Zawiślak), a także patronom (Głównemu Urzędowi Geodezji i Kartografii, redakcji GEODETY i Geoforum.pl, Gisplay.pl oraz Wrocławskiemu Towarzystwu Naukowemu, a także portalowi dlaStudenta.pl).

Grzegorz Bury (SKNG UP we Wrocławiu)


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama