Prof. Stanisław Gruszczyński (ur. 1949 r.) specjalizuje się w geoinformatyce, inżynierii środowiska, monitoringu środowiska, ocenie oddziaływania na środowisko oraz rekultywacji i ochronie gleb. Od wielu lat jest związany z Wydziałem Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska, gdzie pełnił m.in. funkcję kierownika studiów doktoranckich, zastępcy kierownika Katedry Kształtowania i Ochrony Środowiska (KKiOŚ) oraz prodziekana do spraw nauki, współpracy i rozwoju. Od 2012 r. dziekan Wydziału. W 2014 r. został zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego. Kieruje Zespołem Rekultywacji i Ochrony Gleb KKiOŚ.
Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1987 r. na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH (temat pracy: „Prognoza szkód górniczych na użytkach rolnych i leśnych”), doktora habilitowanego nauk technicznych w zakresie inżynierii środowiska – w 2000 r. na WGGiIŚ AGH (temat rozprawy: „Symulacja skutków przekształceń gleb na terenach górniczych za pomocą klasyfikatorów neuronowych”), a tytuł profesora – w 2010 r.
Prof. Gruszczyński jest autorem licznych artykułów naukowych, promotorem 6 prac doktorskich oraz recenzentem 10 rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Ponadto opublikował (jako autor lub współautor) kilka książek, m.in. „Analiza danych kartograficzno-glebowych w procedurach ocen oddziaływania na środowisko” (Kraków, 2008), „Zasady bonitacji gleb industrioziemnych na terenach rekultywowanych” (Kraków, 2008), „Akumulacja węgla organicznego w utworach bezglebowych, zrekultywowanych dla leśnego kierunku zagospodarowania” (Kraków, 2014).
Jest członkiem Komisji Geoinformatyki Polskiej Akademii Umiejętności.