wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-03-02| Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje

Warszawa odstępuje od umowy na system geodezyjny

18 lutego br. Miasto Stołeczne Warszawa podjęło decyzję o odstąpieniu od umowy dotyczącej zbudowania, wdrożenia i serwisowania zintegrowanego systemu informatycznego do obsługi zasobu geodezyjnego i kartograficznego m.st. Warszawy (System ZGiK).


Warszawa odstępuje od umowy na system geodezyjny

Jak informuje Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, decyzja została podyktowana w głównej mierze uchylaniem się wykonawcy od usuwania zgłoszonych wad oraz znaczącym i narastającym opóźnieniem w realizacji umowy. Na dzień odstąpienia od umowy opóźnienie wynosiło 356 dni z tytułu przekroczenia terminu realizacji etapu wstępnego oraz 189 dni z tytułu przekroczenia terminu realizacji podetapu „analiza podsystemu pierwszego” w etapie I. „Niski stan zaawansowania prac w stosunku do przewidzianych w harmonogramie oraz jakość przedstawianych przez wykonawcę produktów uniemożliwiająca ich przyjęcie spowodowały podjęcie decyzji o odstąpieniu od umowy w całości” – podaje BGiK.

Co na te zarzuty odpowiadają firmy realizujące projekt? – Z uwagi na tocząca się procedurę formalną zamknięcia projektu konsorcjum na tym etapie postępowania wstrzymujemy się od udzielenia komentarza – usłyszeliśmy w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym.

Wyjaśnijmy w tym miejscu, że realizacja umowy została podzielona na sześć etapów (etap wstępny, etapy I-IV, etap końcowy). Dotychczas udało się zakończyć tylko etap wstępny obejmujący:
• opracowanie zasad zarządzania projektem i procedur kontroli jakości produktów,
• wstępne prace analityczne (w tym analizę wymagań, audyt obecnie używanych systemów, audyt danych zasobu),
• projekt ogólny Systemu ZGiK oraz określenie zakresu i kolejności realizacji podsystemów wchodzących w skład Systemu ZGiK.

W momencie odstąpienia od umowy realizowany był etap I, który zgodnie z harmonogramem miał się zakończyć do 31 marca br. Celem tej części była budowa dwóch podsystemów. Pierwszy oprócz funkcji wspólnych dla wszystkich podsystemów (np. obsługa dokumentów i spraw, administracja systemem, raportowanie itp.) miał obejmować także prowadzenie nazewnictwa miejskiego i ewidencji adresów (termin realizacji tego podsystemu upłynął 14 stycznia br.). Drugi podsystem miał obejmować zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków (termin jego wykonania to 14 marca br.

W obszarach objętych I etapem udało się wykonać analizę procesów oraz analizę jakości danych systemów źródłowych. Ponadto do momentu odstąpienia od umowy trwały wstępne prace analityczne związane z opisem funkcjonalności tworzonego oprogramowania. Prace nad etapem II miały ruszyć dopiero po zakończeniu poprzedniego etapu.

Przypomnijmy, że kontrakt o wartości ponad 18 mln zł na System ZGiK podpisano w kwietniu 2013 r. z konsorcjum firm w składzie: PGI Compass z Krakowa (kilka miesięcy po zawarciu umowy ogłoszono upadłość tej spółki), Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne oraz Bonair z Warszawy. Prace nad Systemem ZGiK zgodnie z umową miały się zakończyć w październiku 2017 r.

Co będzie dalej z Systemem ZGiK? Z uwagi na konieczność zapewnienia w terminach ustawowych wdrożenia systemu informatycznego do obsługi danych zgromadzonych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym m.st. Warszawy Biuro Geodezji i Katastru rozpoczęło procedurę ogłoszenia dialogu technicznego w celu pozyskania i wdrożenia rozwiązania technicznego (wraz z niezbędnym dostosowaniem) opartego o dostępne na rynku oprogramowaniu do obsługi danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS