Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-03-02 | Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje

Warszawa odstępuje od umowy na system geodezyjny

18 lutego br. Miasto Stołeczne Warszawa podjęło decyzję o odstąpieniu od umowy dotyczącej zbudowania, wdrożenia i serwisowania zintegrowanego systemu informatycznego do obsługi zasobu geodezyjnego i kartograficznego m.st. Warszawy (System ZGiK).


Ilustracja: Warszawa odstępuje od umowy na system geodezyjny

Jak informuje Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, decyzja została podyktowana w głównej mierze uchylaniem się wykonawcy od usuwania zgłoszonych wad oraz znaczącym i narastającym opóźnieniem w realizacji umowy. Na dzień odstąpienia od umowy opóźnienie wynosiło 356 dni z tytułu przekroczenia terminu realizacji etapu wstępnego oraz 189 dni z tytułu przekroczenia terminu realizacji podetapu „analiza podsystemu pierwszego” w etapie I. „Niski stan zaawansowania prac w stosunku do przewidzianych w harmonogramie oraz jakość przedstawianych przez wykonawcę produktów uniemożliwiająca ich przyjęcie spowodowały podjęcie decyzji o odstąpieniu od umowy w całości” – podaje BGiK.

Co na te zarzuty odpowiadają firmy realizujące projekt? – Z uwagi na tocząca się procedurę formalną zamknięcia projektu konsorcjum na tym etapie postępowania wstrzymujemy się od udzielenia komentarza – usłyszeliśmy w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym.

Wyjaśnijmy w tym miejscu, że realizacja umowy została podzielona na sześć etapów (etap wstępny, etapy I-IV, etap końcowy). Dotychczas udało się zakończyć tylko etap wstępny obejmujący:
• opracowanie zasad zarządzania projektem i procedur kontroli jakości produktów,
• wstępne prace analityczne (w tym analizę wymagań, audyt obecnie używanych systemów, audyt danych zasobu),
• projekt ogólny Systemu ZGiK oraz określenie zakresu i kolejności realizacji podsystemów wchodzących w skład Systemu ZGiK.

W momencie odstąpienia od umowy realizowany był etap I, który zgodnie z harmonogramem miał się zakończyć do 31 marca br. Celem tej części była budowa dwóch podsystemów. Pierwszy oprócz funkcji wspólnych dla wszystkich podsystemów (np. obsługa dokumentów i spraw, administracja systemem, raportowanie itp.) miał obejmować także prowadzenie nazewnictwa miejskiego i ewidencji adresów (termin realizacji tego podsystemu upłynął 14 stycznia br.). Drugi podsystem miał obejmować zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków (termin jego wykonania to 14 marca br.

W obszarach objętych I etapem udało się wykonać analizę procesów oraz analizę jakości danych systemów źródłowych. Ponadto do momentu odstąpienia od umowy trwały wstępne prace analityczne związane z opisem funkcjonalności tworzonego oprogramowania. Prace nad etapem II miały ruszyć dopiero po zakończeniu poprzedniego etapu.

Przypomnijmy, że kontrakt o wartości ponad 18 mln zł na System ZGiK podpisano w kwietniu 2013 r. z konsorcjum firm w składzie: PGI Compass z Krakowa (kilka miesięcy po zawarciu umowy ogłoszono upadłość tej spółki), Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne oraz Bonair z Warszawy. Prace nad Systemem ZGiK zgodnie z umową miały się zakończyć w październiku 2017 r.

Co będzie dalej z Systemem ZGiK? Z uwagi na konieczność zapewnienia w terminach ustawowych wdrożenia systemu informatycznego do obsługi danych zgromadzonych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym m.st. Warszawy Biuro Geodezji i Katastru rozpoczęło procedurę ogłoszenia dialogu technicznego w celu pozyskania i wdrożenia rozwiązania technicznego (wraz z niezbędnym dostosowaniem) opartego o dostępne na rynku oprogramowaniu do obsługi danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

KASA Kasa robi kasę i o to tu chodzi
  
jak to mozliwe ze do przetargu za 18mln zamówiono usługi doradcze za 1/4 tej kwoty? Panie Tomku tego nawet GUGiK nie robi w biały dzień
  
 2 
śmierdząca sprawa jak to posprzątać?
    1 
 1 
Do Jacka i dol Urala A moim zdaniem lepszy w Ferrari silnik od malucha niż żaden. Bo w tej chwili nie ma żadnego. A ten od malucha jest gotowy (jak zauważył słusznie kolega ~k), więc można go kupić od ręki. I mam tu na myśli konkretnie system obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych, którego w Warszawie póki co nie ma. No ale miś i konsultanci wiedzą najlepiej. S
  
pamiętamy warszawo http://tnij.org/39mln miś i konsultanci wypisz wymaluj
  
 1 
ciekawostka A o misiu i konsultantach słyszałeś? to co koniaczek?
  
czy możliwe??? to może wykonawca mógł wdrożyć geo-mape za 3 mln. chyba ta mapa nie kosztuje tyle to miałby dużo oszczędności?
    3 
 2 
tyle że Ferrari jest w planach a maluch już jest. Albo więc jedziesz na wycieczkę albo zostajesz z planami w garści i problemem na karku.
  
 2 
Geodama Oczywiście można w Ferrari zamontować też silnik od Malucha, czemu nie.
    3 
 3 
baza danych zamiast plików Jest jeden problem, brak wielodostępu. Przy jednym wprowadzającym zmiany w GeoMapie nie ma sprawy, przy 20 operatorach to dyskwalifikujące.
  
 3 
Do Jacka Nie apelant nie oszalał. Napisał jedynie to co wszyscy wykonawcy myślą. System, który działa np. w Mińsku Maz., Wołominie, Otwocku, Piasecznie, Ożarowie mógłby być z powodzeniem wdrożony w Warszawie. Potrzebna jest tylko dobra wola decydentów.
    4 
 3 
Uwaga. Apelant oszalał.
    1 
 5 
ITPL czytam i czytam i zapytam: czyżbyś był dostawca programu niepowiatowego? Nie sądzę, żeby Warszawa wdrożyła ewmapę, więc raczej nie ma się co bać. Myślę również, że sam producent ewmapy też by nie chciał, bo patrząc na zamknięty własnie projekt wymagania Warszawy mogłyby doprowadzić do bankructwa kolejnej rodzimej firmy geoinformatycznej.
  
 3 
samo życie wykonawca był do bani, nawet nie zrozumiał dokumentacji, gdyż nie posiadał niezbędnych kompetencji, zatem nie był w stanie niczego sensownego zaprojektować i okazało się, że temat go przerósł - ot cała tajemnica. teraz zostanie wzięte coś z rynku, a to są niestety powiatowe programiki, a nie jeden spójny system
    4 
Apel Panie Dyrektorze Myśliński przecież w Warszawie pracuje się na systemie Geo-Map. Dlaczego nie chce Pan uruchomić całej technologii geomapowej, która z powodzeniem działa we wszystkich okolicznych ośrodkach i z której jesteśmy bardzo zadowoleni, bo wszystko jest zautomatyzowane, a u Pana trzeba niemiłosiernie długo czekać? Ten system nie powstał na podstawie wiedzy książkowej lecz ogromnego doświadczenia. Przestańcie błądzić zobaczcie jak to działa w Mińsku, Pruszkowie czy Ożarowie. Macie dokładnie to samo oprogramowanie tylko tamci Geodeci Powiatowi bardziej chcieli.
    7 
 6 
Opinia. Projekt został opracowany na podstawie wiedzy książkowej. Zakładał powstanie idealnego systemu, najlepszego na świecie. Od początku było wiadomo, że nie ma żadnej szansy na jego realizację. Wystarczy popatrzyć jakie firmy zgłosiły się do przetargu. Szkoda, że fachowcom to było wiadome a ludziom, którzy uważają się za fachowców, nie. Mogę się założyć o każde pieniądze, że następny projekt zostanie powierzony kolejnym firmom nie mającym żadnego pojęcia w temacie.
  
 5 
Do troli Wykonawca był do niczego tak jak 99% nieudaczników wypisujących bzdury na geoforum.
    6 
 2 
Potrzebny audyt Panie ministrze Adamczyk trzeba zrobić audyt w GUGIK, taki jak w agencji ARiMR. Okaże się jak ogromne pieniądze poszły w błoto ( dla informatyków) na nie działające i nikomu nie potrzebne projekty szumnie nazwane BAZY faza I faza II. A geodeci z tego nie mają żadnych korzyści, wręcz przeciwnie .
    1 
 2 
Zauważcie, że strzałki na tym wartym 300 dużych baniek schemaciku są skierowane W DÓŁ ! To zły "znak" :) Przekaz do podświadomości oczywisty, PR - fatalnie! Zła karma. I co? Co jet na dole? Dno i muł :) I rada dla stołecznych: teraz wybierzcie rozwiązanie, które będzie obrazowane schematem ze strzałkami W GÓRĘ!
  
 3 
Dno Czy nie potrafimy już NIC? Kosztowne zabawki informatyczne zaprowadziły nas w kozi róg lub na muliste dno (jak kto woli). Węzeł gordyjski puchnie coraz bardziej i czeka na odważnego co go przetnie - jednym cięciem, żeby mniej bolało.
  
 1 
czysta zabrakło Ci kwoty: wynosi 3,926 mln zł. Jest to kwota zbliżona to tej, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na realizację prac.
  
 2 
się było robiło, referencje będą Wartość umowy podpisanej przez Urząd z firmą 300 D
  
 1 
woow Pan Tomasz działa prężnie. W 2007 zaczął wyprowadzać warszawską geodezję na prostą. http://tnij.org/naprosta
  
 3 
my też Ewa, my też już kończymy nowelizację pgik, żeby można było zlecić kolejne dostosowanie waszego systemu do nowych przepisów i przetestowanie go w dwóch kolejnych powiatach. Wyślę ci smskiem, które tym razem.
    1 
 2 
my też jesteśmy już gotowi, kończymy testować pod tym kątem system na powiatach.
  
 1 
o to teraz wdrożą teraz ten od maczewskiego i bedzie hulać!
  
 3 
Brawo! Gratulacje dla pana M i zespołu za doskonałe prowadzenie projektu. Najpierw przetarg trwający ponad pięć lat, a teraz to. Nie zamierzam uniewinniac wykonawców, ale to BGiK wychodzi z tego przegrane. Czy Warszawa doczeka się jednolitego i w miarę nowoczesnego systemu? Szczere gratulacje dla spółek doradzających i wspierających. Oni jako jedyni wygrali na tym projekcie. I to całkiem niezłe pieniądze.
  
 5 
ahh To dziś się dowiedzieli, że nic z tego nie będzie? Czy tak im 300DC doradziło z WIZIPISI? Litości.
    2 
 6 
ładny schemat jak te wszystkie schematy od tych pięknych systemów....
  
 5 
A jescze w 2013 ochoczo obiecywano Szkoda tylko, że przez 7 lat mydlili oczy że tworzą system i wydawali pieniądze. Bo przecież kasa poszła i to pewnie spora. Może redakcja zapyta ile wydano kasy na powstanie "niczego"?
    2 
 6 



zobacz też:

Warszawa zapłaci 3,9 mln zł za usługi eksperckie

Urząd m.st. Warszawy rozstrzygnął przetarg ograniczony na świadczenie usług wsparcia eksperckiego...

PGI Compass w upadłości

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Środmieścia ogłosił upadłość Przedsiębiorstwa Geodezyjno-Informatycznego Compass w Krakowie wraz z...

Umowa na system dla stołecznej geodezji podpisana

18 kwietnia w siedzibie Biura Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy została zawarta umowa...

Przetarg na system dla Warszawy: wybrano najlepszą ofertę

Ciągnący się od ponad czterech lat przetarg na budowę i wdrożenie systemu informatycznego...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Wyobraź sobie, że...
Żółwiniec w woj. warmińsko-mazurskim leży 1,3 m poniżej poziomu morza!
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Kadaj (1946-2023)

Roman Kadaj (1946-2023)
Roman Kadaj urodził się 14 marca 1946 r. w Jarosławiu, jako syn Antoniego (+1973) i Anieli (+2008) z domu Puzio, w ośmioosobowej rodzinie. W Jarosławiu uczęszczał do siedmioklasowej szkoły podstawowej, a następnie – w latach 1960–1965...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1804
Ukazuje się "Jeografia, czyli opisanie matematyczne i fizyczne ziemi" napisana przez profesora Jana Śniadeckiego (1756-1830).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2