|2016-03-02|
Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Przetargi, Instytucje
Warszawa odstępuje od umowy na system geodezyjny
18 lutego br. Miasto Stołeczne Warszawa podjęło decyzję o odstąpieniu od umowy dotyczącej zbudowania, wdrożenia i serwisowania zintegrowanego systemu informatycznego do obsługi zasobu geodezyjnego i kartograficznego m.st. Warszawy (System ZGiK).
Jak informuje Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy, decyzja została podyktowana w głównej mierze uchylaniem się wykonawcy od usuwania zgłoszonych wad oraz znaczącym i narastającym opóźnieniem w realizacji umowy. Na dzień odstąpienia od umowy opóźnienie wynosiło 356 dni z tytułu przekroczenia terminu realizacji etapu wstępnego oraz 189 dni z tytułu przekroczenia terminu realizacji podetapu „analiza podsystemu pierwszego” w etapie I. „Niski stan zaawansowania prac w stosunku do przewidzianych w harmonogramie oraz jakość przedstawianych przez wykonawcę produktów uniemożliwiająca ich przyjęcie spowodowały podjęcie decyzji o odstąpieniu od umowy w całości” – podaje BGiK.
Co na te zarzuty odpowiadają firmy realizujące projekt? – Z uwagi na tocząca się procedurę formalną zamknięcia projektu konsorcjum na tym etapie postępowania wstrzymujemy się od udzielenia komentarza – usłyszeliśmy w Warszawskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym.
Wyjaśnijmy w tym miejscu, że realizacja umowy została podzielona na sześć etapów (etap wstępny, etapy I-IV, etap końcowy). Dotychczas udało się zakończyć tylko etap wstępny obejmujący: • opracowanie zasad zarządzania projektem i procedur kontroli jakości produktów, • wstępne prace analityczne (w tym analizę wymagań, audyt obecnie używanych systemów, audyt danych zasobu), • projekt ogólny Systemu ZGiK oraz określenie zakresu i kolejności realizacji podsystemów wchodzących w skład Systemu ZGiK.
W momencie odstąpienia od umowy realizowany był etap I, który zgodnie z harmonogramem miał się zakończyć do 31 marca br. Celem tej części była budowa dwóch podsystemów. Pierwszy oprócz funkcji wspólnych dla wszystkich podsystemów (np. obsługa dokumentów i spraw, administracja systemem, raportowanie itp.) miał obejmować także prowadzenie nazewnictwa miejskiego i ewidencji adresów (termin realizacji tego podsystemu upłynął 14 stycznia br.). Drugi podsystem miał obejmować zagadnienia związane z prowadzeniem ewidencji gruntów i budynków (termin jego wykonania to 14 marca br.
W obszarach objętych I etapem udało się wykonać analizę procesów oraz analizę jakości danych systemów źródłowych. Ponadto do momentu odstąpienia od umowy trwały wstępne prace analityczne związane z opisem funkcjonalności tworzonego oprogramowania. Prace nad etapem II miały ruszyć dopiero po zakończeniu poprzedniego etapu.
Przypomnijmy, że kontrakt o wartości ponad 18 mln zł na System ZGiK podpisano w kwietniu 2013 r. z konsorcjum firm w składzie: PGI Compass z Krakowa (kilka miesięcy po zawarciu umowy ogłoszono upadłość tej spółki), Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne oraz Bonair z Warszawy. Prace nad Systemem ZGiK zgodnie z umową miały się zakończyć w październiku 2017 r.
Co będzie dalej z Systemem ZGiK? Z uwagi na konieczność zapewnienia w terminach ustawowych wdrożenia systemu informatycznego do obsługi danych zgromadzonych w zasobie geodezyjnym i kartograficznym m.st. Warszawy Biuro Geodezji i Katastru rozpoczęło procedurę ogłoszenia dialogu technicznego w celu pozyskania i wdrożenia rozwiązania technicznego (wraz z niezbędnym dostosowaniem) opartego o dostępne na rynku oprogramowaniu do obsługi danych zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
JK
|