Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2016-01-08| Mapy, Prawo, Instytucje

Ruanda czy Rwanda? Mjanma czy Birma? Nowe wydanie urzędowego wykazu nazw państw

Działająca przy głównym geodecie kraju Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami RP w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych opracowała trzecie wydanie „Urzędowego wykazu nazw państw i terytoriów niesamodzielnych”.


Ruanda czy Rwanda? Mjanma czy Birma? Nowe wydanie urzędowego wykazu nazw państw

Opracowywanie i publikowanie wykazów nazw geograficznych wynika z realizacji rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych i ma na celu ujednolicenie nazewnictwa geograficznego używanego w relacjach oficjalnych, a także publikacjach kartograficznych, podręcznikach, prasie i innych środkach masowego przekazu. Nazwy geograficzne spełniają ważną rolę informacyjną. Wobec zachodzących w świecie zmian politycznych konieczne jest publikowanie oficjalnych, aktualnych wykazów nazewniczych.

W urzędowym wykazie nazw państw i terytoriów niesamodzielnych umieszczono 195 państw uznawanych przez Rzeczpospolitą Polską (tj. 193 państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych, Kosowo i Watykan) i 69 terytoriów niesamodzielnych. Załącznikiem do wykazu jest lista dziesięciu terytoriów o nieustalonym lub spornym statusie międzynarodowym. Podano poprawną pisownię nazw krajów i ich stolic, którą Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej (KSNG) zaleca do powszechnego użytku w polskich tekstach – w encyklopediach, przewodnikach turystycznych, podręcznikach, pracach pisanych w celu otrzymania stopnia naukowego, w prasie i mediach elektronicznych, a zwłaszcza na mapach. Publikacja uwzględnia uchwały Komisji podjęte do 4 listopada 2015 roku.

Niewłaściwe użycie nazw geograficznych zdarza się nie tylko w internecie i w prasie, lecz nawet w książkach i na mapach. Na przykład zamiast nazwy Holandia, która w języku polskim od XIX w. jest nazwą całego państwa, używana jest czasem nazwa Niderlandy; w druku nadal spotyka się formę Erewan, chociaż wykazy nazw publikowane od 1986 r. zalecają używanie wyłącznie tradycyjnej nazwy Erywań; często stosowana jest forma Phenian, pomimo że od 2006 r. zalecana jest nazwa Pjongjang.

Niniejszy wykaz umożliwia poprawne użycie nazw państw, terytoriów i stolic pracownikom administracji publicznej, autorom i redaktorom tekstów, kartografom, a także wszystkim, którzy chcą poprawnie pisać i mówić po polsku. Zawiera również formy odmiany nazw, wyrazy pochodne od nazw państw i terytoriów oraz dodatkowe informacje. Zgodnie z zaleceniami Organizacji Narodów Zjednoczonych dla wszystkich nazw spolszczonych (egzonimów) podano oficjalne odpowiedniki (endonimy) w pisowni oryginalnej albo zlatynizowanej, tzn. w transliteracji i w transkrypcji.

W języku polskim nazwy państw, terytoriów i ich stolic są używane w postaci spolszczonej (np. Szwecja, Sztokholm) albo oryginalnej (Chile, Santiago). Komisja zaleca używanie utrwalonych w polszczyźnie nazw tradycyjnych – egzonimów. Do tradycyjnych nazw państw, które stanowią nasze dziedzictwo kulturowe i nadal powinny funkcjonować we współczesnej polszczyźnie, należą między innymi Holandia, Mołdawia, Włochy i Wybrzeże Kości Słoniowej. KSNG nie aprobuje zastępowania ich nazwami oryginalnymi lub zbliżonymi do oryginalnych: Niderlandy, Mołdowa, Italia, Côte d’Ivoire.

Zgodnie z zaleceniami ONZ Komisja starała się jednak wyeliminować niektóre niepotrzebne spolszczenia, które nie były szerzej znane i używane albo ich forma budziła zastrzeżenia. W związku z tym należy np. stosować oryginalną pisownię nazw Niamey, Monrovia, Reykjavík, chociaż dawniej zalecano formy Niamej, Monrowia, Rejkiawik. Zaleca się użycie jednej nazwy krótkiej i jednej nazwy oficjalnej dla tego samego państwa. Dlatego zaaprobowano np. nazwy: Kirgistan, Rwanda, Saint Kitts i Nevis i pominięto formy oboczne: Kirgizja, Ruanda, Saint Christopher i Nevis. Wyjątek stanowią Macedonia i Watykan, dla których ustalono, zgodnie z sugestią MSZ, po dwie długie nazwy: Republika Macedonii, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii; Państwo Watykańskie, Stolica Apostolska. Ponadto dla dwóch państw zalecono oboczne nazwy krótkie: Mjanma, Birma; Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo. Zawarte w wykazie nazwy państw, terytoriów i ich stolic uzyskały akceptację Ministerstwa Spraw Zagranicznych; z MSZ pochodzą przypisy wyjaśniające status lub nazwy państw i terytoriów.

Urzędowy wykaz nazw państw i terytoriów niesamodzielnych

Mapa polityczna świata – wykaz nazw

Urzędowy wykaz nazw państw i terytoriów niesamodzielnych (wersja angielska)

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

@Urzędnik mea kulpa. Chodzi o prof. Markowskiego. Wystarczyło skorygować....
  
Fatalna Twoja wpadka Proszę czytaj ze zrozumieniem i pisz na temat.
  
Fatalna wpadka Profesor Makowski odszedł w 2013 roku. W materiale z 2015 roku figuruje jako członek zespołu oraz konsultant językowy. Pozostaje jeszcze opcja że to inny Andrzej Makowski.
  
bez przesady w gugik wszystkie przepisy prawne konsultowano - J. pisał do W. smsa czy jest ok;)ok?
  
Czyżby GUGiK wydał coś sensownego? Jak widać, gdy się chce to i można coś robiąc konsultować sowje prace (z info w publikacji: "Polskie nazwy państw i terytoriów uzyskały akceptację Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Zespołu Ortograficzno-Onomastycznego Rady Języka Polskiego PAN"), a nie liczyć tylko na swoją nieomylność... No ale to prace dość odległe od geodezji, więc pewnie i trudniej na nich polec.
  
 1 



wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-07 | KOSZALIN | Uroczyste przekazanie do zasobu archiwów państwowych osmienastowiecznej mapy Pomorza i Meklemburgii
7 marca o godzinie 17.00 w Archigalerii na terenie Archiwum Państwowego w Koszalinie (ul. Marii ...
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Sygurt Wiśniowski był pierwszym podróżnikiem, który opublikował doniesienia na temat Australii w języku polskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Roman Hlibowicki (1911-1999)

Roman  Hlibowicki  (1911-1999)
Wieloletni kierownik Katedry Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, naukowiec i dydaktyk. Urodził się 8 września 1911 r. w Przemyślu. Studiował we Lwowie. I tam w czasie II wojny światowej zdał egzamin dyplomowy w konspiracji, który ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1993
Na rynku pojawia się pierwszy odbiornik RTK GPS firmy Trimble (USA).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama