wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-31| Geodezja, GIS, Sprzęt, Firma, Prawo, Edukacja, Ludzie

Czym żyło Geoforum.pl w 2015 roku?

Jakie wiadomości w mijającym roku były najchętniej czytane i komentowane na Geoforum.pl?


Czym żyło Geoforum.pl w 2015 roku?

Jak widać z poniższego zestawienia, najwięcej czytelników gromadziły wiadomości poświęcone zagadnieniom prawnym. W naszym „top 10” zajęły one aż 9 pozycji, w tym miejsce pierwsze. Szczególnie duże zainteresowanie (miejsca 1., 4., 6. i 10.) budziły wiadomości dotyczące sporów wokół klauzulowania dokumentów geodezyjnych, w tym poświęcone nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która miała te kontrowersje zakończyć.

Uwagę czytelników przyciągnęła również informacja o nowelizacji Prawa budowlanego. Przypomnijmy, że nałożyła ona obowiązek sporządzania przez geodetów tzw. informacji o zgodności. Problem w tym, że przepisy w tym zakresie są niejasne i do dziś nie wiadomo, jak taki dokument ma wyglądać. Sprawę miało rozwiązać wspólne stanowisko głównego geodety kraju oraz głównego inspektora nadzoru budowlanego. Choć planowano je opublikować latem, to do dziś nie ujrzało ono światła dziennego. Dlaczego? Kierowane przez redakcję Geoforum.pl do GUGiK pytania o ten dokument wciąż nie doczekały się odpowiedzi.

Jedyną pozycją w naszym „top 10” niezwiązaną z zagadnieniami prawnymi jest zapowiedź artykułu z marcowego wydania miesięcznika GEODETA, w którym sprawdziliśmy zawodowe losy wybranych absolwentów geodezji i kartografii. Pokazał on, że trudno znaleźć dobrze płatną pracę w wyuczonym w zawodzie, stąd wielu geodetów decyduje się na pracę w innych branżach i niekiedy dobrze na tym wychodzą.

Najczęściej odwiedzane wiadomości w 2015 r. na Geoforum.pl
1. Prezydent podpisał nowelizację Pgik
2. Wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego
3. Absolwenci. Czy popełniliśmy błąd?
4. GGK wyjaśnia uwierzytelnianie
5. „Rzeczpospolita”: geodeci zubożą powiaty
6. Choroszcz ws. uwierzytelniania
7. Pytania egzaminacyjne na stronie GUGiK
8. Państwowa Rada przyjęła uchwałę ws. zmian w prawie geodezyjnym
9. Rozporządzenie o EGiB do kolejnej zmiany
10. Klauzulowanie ma się odbywać z urzędu – uzasadnienie wyroku

W rankingu wiadomości najchętniej komentowanych prawa jest już znacznie mniej (5 pozycji). Największą dyskusję (95 komentarzy) wzbudził temat samorządu zawodowego geodetów i kartografów (miejsca 1. oraz 10.). Przypomnijmy, że na początku 2015 r. pięć organizacji zawodowych przygotowało koncepcję tej instytucji. Wskutek sprzeciwu Stowarzyszenia Geodetów Polskich pracę nad samorządem utknęły jednak w martwym punkcie.

Poza tym zaciętą dyskusję wzbudzały np.: decyzja GUGiK-u o zakupie dronów oraz mobilnego systemu skanowania czy walka Geodezyjnej Izby Gospodarczej z wymuszaniem stosowania w niektórych wielkopolskich powiatach określonych formatów danych. Niespodzianką jest 3. miejsce, czyli wiadomość o nowym odbiorniku satelitarnym na polskim rynku. Zazwyczaj tego typu newsy nie wzbudzają na Geoforum.pl większych emocji, ale tym razem dystrybutor marki Ruide niechcący zainicjował długą dyskusję o wyższości sprzętu zachodniego nad chińskim.

Najczęściej komentowane wiadomości w 2015 r. na Geoforum.pl
1. Samorząd zawodowy. Jesteś za czy przeciw?
2. GGK wyjaśnia uwierzytelnianie
3. Trzeci odbiornik Ruide już w Polsce
4. GUGiK zamawia drony
5. Jakich zmian w Pgik chce SGP?
6. W Biuletynie GIG raz jeszcze o wielkopolskich formatach
7. Sejm uchwalił nowelizację Pgik
8. Bez senackich poprawek do nowelizacji Pgik
9. Wilk syty i owca cała
10. SGP oficjalnie przeciwne samorządowi geodetów

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS