wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-12-15| GIS, Mapy, Teledetekcja

Pierwsza taka satelitarna mapa zanieczyszczenia powietrza

Wykorzystując nowe wysokorozdzielcze dane satelitarne, amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zestaw map prezentujących wskaźniki zanieczyszczenia powietrza na niemal całym świecie.


Pierwsza taka satelitarna mapa zanieczyszczenia powietrza

Do ich opracowania wykorzystano dane zbierane w latach 2005-14 przez sensor Ozone Monitoring Instrument zainstalowany na podkładzie satelity Aura. Naukowcy z NASA skupili się na obserwacji dwutlenku azotu – gazu, który emitowany jest m.in. przez samochody, elektrownie i zakłady przemysłowe. W dolnych warstwach atmosfery sprzyja on wzrostowi stężenia ozonu, który z kolei przyczynia się do powstawania smogu.

NASA opublikowała dwa typy map. Pierwszy prezentuje poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu, a drugi – jego zmianę na przestrzeni 9 lat. Dane te można przeglądać zarówno w ujęciu globalnym, jak i dla wybranych 196 aglomeracji – wśród nich jest również Warszawa. Obliczenia NASA wskazują, że w ciągu ostatniej dekady w stolicy Polski poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu spadł o ponad 13%.

Z opracowań jednoznacznie wynika poprawa jakości powietrza w USA, Europie czy Japonii, gdzie wprowadzane są surowe normy emisji spalin, oraz jej pogorszenie w Chinach czy na Bliskim Wschodzie, gdzie gospodarki rozwijają się najszybciej. Ciekawostką jest spadek ilości zanieczyszczeń w Syrii, na co wpływ ma najprawdopodobniej tocząca się w tym regionie wojna.

Jak podkreślają amerykańscy naukowcy, to pierwsze takie opracowanie na świecie. Poprzednie cechowały się albo mniejszym pokryciem przestrzennym, albo gorszą szczegółowością, albo niejednolitością danych źródłowych.

W kolorach niebieskich oznaczono spadek zanieczyszczenia powietrza w latach 2005-14, a w pomarańczowych – wzrost

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS