|2015-12-15|
GIS, Mapy, Teledetekcja
Pierwsza taka satelitarna mapa zanieczyszczenia powietrza
Wykorzystując nowe wysokorozdzielcze dane satelitarne, amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zestaw map prezentujących wskaźniki zanieczyszczenia powietrza na niemal całym świecie.
Do ich opracowania wykorzystano dane zbierane w latach 2005-14 przez sensor Ozone Monitoring Instrument zainstalowany na podkładzie satelity Aura. Naukowcy z NASA skupili się na obserwacji dwutlenku azotu – gazu, który emitowany jest m.in. przez samochody, elektrownie i zakłady przemysłowe. W dolnych warstwach atmosfery sprzyja on wzrostowi stężenia ozonu, który z kolei przyczynia się do powstawania smogu.
NASA opublikowała dwa typy map. Pierwszy prezentuje poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu, a drugi – jego zmianę na przestrzeni 9 lat. Dane te można przeglądać zarówno w ujęciu globalnym, jak i dla wybranych 196 aglomeracji – wśród nich jest również Warszawa. Obliczenia NASA wskazują, że w ciągu ostatniej dekady w stolicy Polski poziom zanieczyszczenia powietrza dwutlenkiem azotu spadł o ponad 13%.
Z opracowań jednoznacznie wynika poprawa jakości powietrza w USA, Europie czy Japonii, gdzie wprowadzane są surowe normy emisji spalin, oraz jej pogorszenie w Chinach czy na Bliskim Wschodzie, gdzie gospodarki rozwijają się najszybciej. Ciekawostką jest spadek ilości zanieczyszczeń w Syrii, na co wpływ ma najprawdopodobniej tocząca się w tym regionie wojna.
Jak podkreślają amerykańscy naukowcy, to pierwsze takie opracowanie na świecie. Poprzednie cechowały się albo mniejszym pokryciem przestrzennym, albo gorszą szczegółowością, albo niejednolitością danych źródłowych.
W kolorach niebieskich oznaczono spadek zanieczyszczenia powietrza w latach 2005-14, a w pomarańczowych – wzrost
JK
|