Mieczysław Sobol urodził się w Warszawie, w rodzinie oficera lotnictwa. Powstanie przeżył w stolicy, następnie był wywieziony do obozu, później wobec zniszczenia dotychczasowego miejsca zamieszkania trafił do rodziny w Tarnowie. W roku 1956 ukończył Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Zawodowo jest związany z geodezją i rejonem tarnowskim, zarówno na poziomie miasta, powiatu, jak i województwa. Pełnił m.in. obowiązki geodety województwa. Dzięki jego osobistym zabiegom województwo tarnowskie miało jako pierwsze w kraju opracowaną nową mapę zasadniczą, a także jako jedno z nielicznych mogło się poszczycić własnym atlasem zawierającym wiele map i danych statystycznych dotyczących tego regionu.
Pasją Mieczysława Sobola są mapy. Odnalazł między innymi najstarszy znany i zachowany do dziś obraz kartograficzny rejonu tarnowskiego – mapę okolic Gręboszowa z 1678 roku. Od kilku lat jest już na emeryturze, ale nadal wydaje opinie dla sądów w zakresie geodezji i kartografii. Był wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także złotą odznaką „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”.
Starosta tarnowski Roman Łucarz, przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego Paweł Smoleń oraz wicestarosta tarnowski Zbigniew Karciński wręczyli Mieczysławowi Sobolowi Grosz Tarnowski Ziemski, w dowód uznania jego zasług dla geodezji i kartografii regionu tarnowskiego.