Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-11-03 | Edukacja, Ludzie

Kuźnia elit

W listopadowym wydaniu GEODETY (wkrótce w sprzedaży) JM rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt opowiada o rozwoju uczelni związanym z wykorzystaniem funduszy unijnych, problemach szkolnictwa wyższego w Polsce i dystansie do najlepszych uniwersytetów na świecie. Rozmową z rektorem podsumowujemy i zamykamy cykl wywiadów z profesorami Wydziału Geodezji i Kartografii PW, które prezentowaliśmy w poprzednich numerach GEODETY.


Ilustracja: Kuźnia elit <br />
fot. Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej
fot. Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

GEODETA: Dość często widzimy pana rektora na konferencjach i seminariach organizowanych przez Wydział Geodezji i Kartografii.

Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt:
To zasługa pani dziekan prof. Aliny Maciejewskiej, która jest tak uparta, że trudno jej odmówić (śmiech). Ale tacy zdeterminowani ludzie zazwyczaj do czegoś dochodzą w życiu.

Dla dziekana to chyba wskazane predyspozycje?

Oczywiście, pani dziekan robi bardzo wiele i dlatego Wydział Geodezji i Kartografii świetnie się rozwija, z czego jestem ogromnie zadowolony. Jeszcze za kadencji poprzedniego dziekana rozmawiałem z kolegami z Wydziału i dziwiłem się, że mając tylu kandydatów na studia, przyjmują tylko 100 osób. Jeżeli nawet nie na studia dzienne, to przecież są studia wieczorowe, zaoczne. I pewnie wielu ludzi chętnie by takie studia podjęło…

Nasze środowisko ma jednak spory problem z nadprodukcją geodetów!

Jeżeli jest nadprodukcja geodetów, to dlaczego tylu młodych ludzi chce studiować geodezję? Ze statystyk, którymi dysponujemy, nie wynika, żeby geodeci mieli kłopot z zatrudnieniem. Młodzież dzisiaj jest bardzo wyczulona na tym punkcie. Nie podejrzewam więc, aby oblegała kierunek, po którym nie można znaleźć pracy. Czyli geodeci chyba pracę znajdują.

Poza renomowaną Politechniką Warszawską geodetów kształci w Polsce ponad 20 uczelni i grubo ponad 100 szkół średnich. Stopa bezrobocia wśród geodetów, niegdyś bardzo niska, teraz zmierza do średniej krajowej. Do tego dochodzą słabe zarobki. Szacujemy, że 40% ogółu absolwentów kierunków geodezyjnych ląduje poza zawodem. Ratuje nas to, że studenci są kształceni dość szeroko.

Zadziwiacie mnie państwo. Nasze badania karier absolwentów – a robimy je najlepiej w Polsce – tego nie potwierdzają. Od 8 lat prowadzimy bardzo profesjonalne, systemowe badania oparte na wiedzy statystycznej naszych specjalistów z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych. Wyniki pokazują, że w ciągu pierwszego roku po ukończeniu studiów tylko 2-3% naszych absolwentów ma kłopot ze znalezieniem pracy.

Może jest problem z dotarciem do wszystkich absolwentów, szczególnie tych, którym się nie powiodło?

Zgoda, nie do wszystkich docieramy, i dlatego bada się próbkę reprezentatywną. Poza tym doktoranci i studenci prowadzą w tym zakresie swoje niezależne badania (a oni przecież trafiają do innej grupy niż my) i ich wyniki pokrywają się z naszymi. Natomiast dziekani niektórych wydziałów zgłaszają nam problem zgoła przeciwny – studenci pracują już na III roku studiów i nie mają czasu, by obronić dyplom! Dotyczy to m.in. elektroniki, automatyki, robotyki, informatyki czy MEL. Bywa tak, że to my dostosowujemy się do studentów, żeby się z nimi spotkać!

Wspomniał pan, że Wydział Geodezji i Kartografii świetnie się rozwija. Jak to wygląda z punktu widzenia władz uczelni?

Rzeczywiście w ostatnich latach Wydział wykazuje się znaczną aktywnoś­cią. Duża liczba kandydatów na jedno miejsce oraz wyróżniająca ocena Polskiej Komisji Akredytacyjnej są dla władz uczelni powodem do satysfakcji. Jeżeli chodzi o działania w branży geodezyjnej i kartograficznej, to państwo sami najlepiej widzą, w jakich inicjatywach i z jakim zaangażowaniem działają władze i pracownicy Wydziału. Na forum Politechniki pracownicy są członkami i często liderami wielu zespołów. Jako przykład mogę podać działalność w zakresie wdrażania nowych metod nauczania określanych jako „design thinking” i „project based learning”. W zakresie badań i rozwoju jest to między innymi działalność przygotowująca do realizacji dużych międzywydziałowych projektów z zakresu „smart city”. Wydział był także inicjatorem przystąpienia Politechniki Warszawskiej do Polskiego Konsorcjum Polarnego. To oczywiście tylko niektóre przykłady pokazujące dynamikę rozwoju Wydziału Geodezji i Kartografii.

Czy sprawdził się prowadzony na tym Wydziale kierunek gospodarka przestrzenna, który właśnie obchodzi swoje 10-lecie?

Po 10 latach wyraźnie widać, że kierunek ten spełnił pokładane w nim nadzieje. Przygotował do pracy kilka roczników wysoko wyspecjalizowanych absolwentów. Trzeba pamiętać, że jakość zagospodarowania przestrzennego odgrywa istotną rolę w nowoczesnej gospodarce. Podstawowym celem kształcenia studentów na tym kierunku jest przygotowanie kadr specjalistów z zakresu kształtowania przestrzennej organizacji rozwoju społeczno-gospodarczego. W gospodarce rynkowej następuje intensyfikacja procesów inwestycyjnych związanych z zagospodarowaniem przestrzeni, co wymaga obsługi zarówno urbanistycznej, jak i geodezyjnej. Potrzebujemy zatem specjalistów, którzy działają na styku tych dwóch dyscyplin. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza obecnie, gdy obserwujemy w naszym kraju wiele konfliktów przestrzennych, związanych chociażby z wykorzystaniem środków unijnych na intensywny rozwój infrastruktury technicznej.
Szerokie kompetencje kadry naukowo-dydaktycznej na kierunku gospodarka przestrzenna pozwalają nam wypuszczać z uczelni specjalistów przygotowanych do rozwiązywania złożonych zagadnień z tego zakresu. A takich specjalistów w Polsce brakuje…

Cały wywiad w listopadowym wydaniu GEODETY

W listopadowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• Trudna sztuka wyceny – przypadki z praktyki sądowej opisuje Magdalena Durzyńska
• Granice są najważniejsze, przekonuje Bogdan Grzechnik i przedstawia zasady opracowania różnego rodzaju map jednostkowych wraz z przykładami
• GISforum 2015: Debata „Dane 3D – trend czy konieczność?”
• Ostrożnie z dorabianiem w służbie cywilnej – ograniczenia związane z pracą w wojewódzkiej inspekcji geodezyjnej i kartograficznej
• Wyniki rekrutacji na studia na kierunek geodezja i kartografia 2015/2016

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do ~koń Postaram się teraz zejść na Twój poziom, choć nie wiem czy można aż tak nisko. No dobra wczuję się i odpowiem: Wieśniaki pracują a szlachta może siedzieć przy komputerze, bo ją na to stać...
    1 
 3 
Puenta Kuźnia elit...Elit co wegetują, mimo że uczciwie pracują ? Echhh Panie Profesorze JM Rektorze... Co po tytule jak g....w szkatule ?....
  
 6 
Kuźnia W kuźni to chyba znacznie lepiej płacą kowalom niż wielkim Panom mgr inż. geodetom...
  
 10 
Prawda Panie Rektorze, prośba - czy mógłby Pan zacząć mówić prawdę, a nie to co jest potrzebne dla osiągania wyznaczonych celów ? Jaka elita ? Zwykli szeregowi pracownicy na budowie się śmieją jak słyszą ile geodeci zarabiają. Jeśli szanuje Pan ludzi, bardzo Pana proszę o obiektywizm - studia geodezyjne powoli stają się tematem dla hobbystów; z punktu widzenia zarobkowego to strata czasu. Chyba, że ktoś chce dołączyć do wspomnianej elity - ale na uczelni i mieć ciepłą posadkę.
  
 10 
??? "tylko 2-3% naszych absolwentów ma kłopot ze znalezieniem pracy" - owszem racja Profesorze - ale poza Polską zdecydowanie, w Polsce pracę w zawodzie geodety niedługo będzie znajdować 2-3% absolwentów.
  
 9 
może JM prezes SM i posiadacz tytułów wszelakich opublikuje listę płac tych kowali, co to tak kują te elyty w tej kuźni. Profesory tam pewnie na "geodezję" nie narzekają.
  
 11 
A wnuczek teraz na portalach geodezyjnych przesiaduje ... no to chyba coś rodzince się przestało powodzić :-D
    10 
Elit, dobre sobie. Po takich elitach to mój dziadek na konia wsiadał.
  
 12 
ssss po geodezji nie ma pracy, a jak jest to za 1500 na smieciowce, geodezja to upodlenie, kto chce byc murzynem, wegetowac i byc upodlonym niech sie ksztalci na geodete. A profesory niech skoncza sciemniac na politechnice warszawskiej jakie to wspaniale zycie czeka ich studentow. Jest to zwykle oszustwo
  
 13 
pozdrowienia Pozdrowienia dla genialnego Profesora Janusza Bogusza! Fotogrametria :)
  
 9 
Praca w geodezji Ktoś wie gdzie można wypełnić te ankiety po geodezji na PW? Podajcie linka, chętnie "naprawię" rektorowi i szanownej pani Dziekan statystyki...
  
 14 
geodezja Geodezja to ściema, niedługo sprowadzi się tylko do katastru. Nie warto się tego badziewia uczyć, koniec kropka.
    4 
 17 
Ostatnio znajomy zaoferował mi pracę w geodezji. Pensja jakieś 2-3 razy większa niż "normalna". Niestety nie za bardzo mi pasował region. Postanowiłem podzwonić po znajomych z PW. Jakieś 95% nie pracuje w geodezji, a reszta pracuje. Tyle że w UK.
  
 17 
no profesor odleciał, to fakt. Wdrażają na PW nowe metod nauczania: "design thinking", "project based learning"... A pracownicy WGiK przygotowują studentów do realizacji projektów z zakresu "smart city". Wystarczy posłuchać tej nowomowy, żeby zrozumieć dlaczego uczelniom nie zależy na rzetelnym kształceniu przyszłych fachowców dla geodezji. Tam się liczą przede wszystkim: dynamika rozwoju obliczona na uzyskanie dobrej oceny od PKA, pozyskiwanie środków na finansowanie wszelakich działalności, zwykły, ale agresywny marketing, który ma wabić kolejnych kandydatów na studia.
  
 19 
??? "Czyli geodeci chyba pracę znajdują". Tak Panie Profesorze "chyba" znajdują pracę za najniższą krajową (i super jeśli na etat a nie na jakąś umowę zlecenie). Po co takie dyrdymały wypisywać, firmy geodezyjne upadają jedna po drugiej i zwalniają ludzi - nawet tu na tym portalu wystarczy poczytać. Rozumiem, że trzeba dorabiać teorię do praktyki, ale może Pan zapyta się absolwentów GiK PW z ostatnich 5-10 lat ilu z nich pracuje w wyuczonym zawodzie; a jeśli tak to ile "zarabiają" - i niech Pan takie wyniki oficjalnie opublikuje. To dla kolejnych kandydatów będzie cenna informacja - aby później nie żałowali.
  
 21 
Przerażające Oderwanie profesora od rzeczywistości jest już nie tyle śmieszne, co przerażające. A może to zwykłe wyrachowanie? - ale jakie to pocieszenie...
  
 20 
profesor jako wieloletni prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Idealne Mieszkanie" z pewnością doskonale zna się na: rynku nieruchomości, gospodarce przestrzennej, geodezji, ekonomii, medycynie naturalnej i wróżbiarstwie. Ostatnio uwierzył w statystyki, które sama dla siebie tworzy PW.
  
 22 
to już koniec pocztów profesorskich?:( profesory się zapłaczą.
  
 20 
Do Profffesssora Panie Profesorze, oderwał się Pan od matki Ziemi. Pana badania sytuacji zatrudnienia są nic nie warte.
  
 22 
abs zgadzam sie z pankracym... piekne slowa... 'Jeżeli jest nadprodukcja geodetów, to dlaczego tylu młodych ludzi chce studiować geodezję? Ze statystyk, którymi dysponujemy, nie wynika, żeby geodeci mieli kłopot z zatrudnieniem. Młodzież dzisiaj jest bardzo wyczulona na tym punkcie. Nie podejrzewam więc, aby oblegała kierunek, po którym nie można znaleźć pracy. Czyli geodeci chyba pracę znajdują.'
    12 
 3 
śmiechu warte Z mojej grupy ze studiów w zawodzie geodety (ściśle jako geodeta) nie pracuje nikt. Kilka osób pracuje w Urzędzie, kilka gdzieś w branżach pokrewnych. Nie ma pracy dla geodetów, a jak jest to na umowie na najniższą krajową, po min 10 godz dziennie i bez prawa do urlopu.
  
 23 
No a co on ma innego powiedzieć? przecież uczelnia zarabia pieniądze na studentach. Dobrze, że kształcą, ale po co 500 absolwentów rocznie? Jeśli to ma być elita, to grubo rozwarstwiona.
  
 23 



wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan był pierwotnie obszarem ziemi, jaki zapewniłby utrzymanie chłopskiej rodzinie, zajmującej się jego uprawą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henry Briggs (1561-1630)
Angielski matematyk. Urodził się w lutym 1561 roku w Warleywood. W latach 1577-81 studiował w St John’s College w Cambridge, gdzie następnie wykładał matematykę i medycynę. Od 1596 roku był profesorem w Gresham College w Londynie. W 1610 roku...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1945
W latach 1939-45 w wyniku działań wojennych oraz w obozach koncentracyjnych zginęło około 1000 polskich geodetów.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama