wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-10-28| Teledetekcja, Sprzęt

Zamienisz smartfona w skaner 3D za 200 dolarów?

Trzech Australijczyków zaprezentowało urządzenie Eora 3D, które pozwala zamienić smartfona w instrument do precyzyjnych pomiarów 3D.


Zamienisz smartfona w skaner 3D za 200 dolarów?

Twórcami Eora 3D są Rich Boers, Rahul Koduri i Asfand Khan z Sydney. Ich pomysł wynikł z potrzeby precyzyjnego pomiaru pewnego parabolicznego odblaskowego elementu do śledzenia słońca, który zwiększyłby moc paneli słonecznych. Wynalazcy dostrzegli, że dostępne na rynku rozwiązania są bardzo drogie, stąd zaczęli pracować nad własnym, znacznie tańszym instrumentem.

Eora 3D można połączyć z różnymi modelami smartfonów za pomocą Bluetooth 4.0. Wynalazek współpracuje zarówno z systemem iOS, jak i Android. Dzięki wykorzystaniu zielonego lasera instrument generuje chmurę punktów o dokładności poniżej 100 mikronów, pozwalając uchwycić obiekty o wymiarach od 250 mikronów. Zasięg pomiaru wynosi do 1 metra. Sprzężenie skanera z wbudowanym w smartfon cyfrowym aparatem pozwala zaś na kolorowanie chmury.

Specyfikacja instrumentu świadczy o tym, że będzie się on nadawał przede wszystkim do generowania modeli 3D niewielkich obiektów i ich ewentualnego druku w trzech wymiarach. Pomiar może być wykonany na dwa sposoby – albo poprzez umieszczenie przedmiotu na obrotowej platformie, albo poprzez sklejenie kilku skanów wykonanych z różnych pozycji (umożliwia to specjalnie przygotowana mobilna aplikacja).

By wynalazek mógł wejść do sprzedaży, potrzeba jednak jeszcze więcej pieniędzy. Twórcy Eora 3D zbierają je na crowdfundingowym portalu Kickstarter. Udostępniono na nim kilka opcji wsparcia, przy czym podstawowa (uprawniająca do otrzymania jednego skanera) kosztuje 199 dolarów. Autorzy pomysłu liczyli, że zbiorą w ten sposób 80 tys. dolarów, a już udało im się uzyskać ponad pięć razy więcej.

Według zapewnień australijskich wynalazców pierwsze instrumenty Eora 3D mają opuścić taśmę produkcyjną w kwietniu przyszłego roku, a do darczyńców z Kickstartera trafią w czerwcu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS