Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-05-09| GNSS, Firma, Ludzie, Instytucje

Budowa Galileo w głębokim kryzysie


Jeżeli marzymy o europejskim systemie nawigacji satelitarnej Galileo, potrzebne będzie jego sfinansowanie z funduszy unijnych.

Wątpliwe jest, by 10 maja br. prace nad programem Galileo ruszyły z miejsca i prywatne konsorcjum, wybrane do jego realizacji, zakończyło spory wokół projektu, jak to niedawno uzgodniono. Bardziej prawdopodobne wydaje się, że podatnicy europejscy będą musieli dopłacić do realizacji projektu, by spełniły się marzenia o europejskim systemie nawigacyjnym. Według Wolfganga Tiefensee, ministra transportu Niemiec: „Galileo przechodzi głęboki kryzys i projekt znalazł się w ślepym zaułku”. Stwierdził on, że potrzebne będzie znalezienie alternatywnego rozwiązania.
Podstawowym problemem jest brak porozumienia pomiędzy członkami konsorcjum wyłonionego do wykonania projektu. Firmy wchodzące w jego skład (EADS, Inmarsat, Alcatel-Lucent, Finmeccanica, AENA, Hispasat oraz TeleOp) do tej pory nie potrafiły uzgodnić strategii działania i podziału przyszłych zysków. Według Michele Cercone, rzecznika UE, realizacja projektu w obecnej formule jest niewykonalna.

Według wstępnych założeń, koszty pierwszej fazy projektu w wysokości 1 mld euro miały zostać pokryte z funduszy publicznych (budżetu Unii). Faza wystrzelenia satelitów i budowy sieci stacji naziemnych, oszacowana na 2 mld euro, w 2/3 miała być sfinansowana przez sektor prywatny. Z uwagi na spory (najpierw pomiędzy krajami, a teraz firmami biorącymi udział w projekcie) budowa systemu jest zagrożona. Do tej pory udało się jedynie wystrzelić satelitę testowego (Giove-A), z drugim (Giove-B) są problemy techniczne, aparat ma się znaleźć na orbicie dopiero w końcu tego roku. System miał być konkurencją dla amerykańskiego GPS. Konstelacja 30 satelitów miała rozpocząć pracę w 2008 roku, teraz mówi się o roku 2012. Galileo może uratować jedynie zwiększenie nakładów ze środków publicznych lub też całkowite finansowanie projektu przez Unię. 16 maja Komisja Europejska ma przedstawić swe stanowisko w tej sprawie, decyzja powinna zapaść w czerwcu.

BBC, AB


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS