wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-06-19| Teledetekcja, Firma, Przetargi, Instytucje

Jest ugoda ws. "portalu za 66 mln zł"

Firma Qumak oraz Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosiły dziś (19 czerwca) zawarcie ugody ws. budowy platformy e-DolnyŚląsk ochrzczonej przez internautów „portalem za 66 mln”. Obejmuje ona m.in. ortofotomapę województwa.


Jest ugoda ws. "portalu za 66 mln zł" <br />
fot. UMWD
fot. UMWD

Zgodnie z treścią ugody strony zrzekły się wszelkich roszczeń, w tym kar umownych. Urząd Marszałkowski zobowiązał się do nabycia wytworzonych w czasie realizacji umowy ortofotomapy i wideobanerów, a także sprzętu komputerowego. Wartość tych elementów to 5,7 mln zł, ale urząd zapłaci za nie tylko 1,59 mln zł. Oznacza to, że suma wszystkich kosztów poniesionych w związku z realizacją całego projektu e-Dolny Śląsk nie przekroczy 2,8 mln złotych. Qumak zobowiązał się natomiast do wycofania pozwu przeciwko urzędowi złożonego 7 kwietnia br., w którym wnosił o zapłatę wynagrodzenia za realizację umowy oraz odszkodowania na pokrycie poniesionej szkody.

– Zawarcie ugody z UMWD w sporze dotyczącym odstąpienia od zlecenia na stworzenie platformy informacyjnej e-DolnyŚląsk jest krokiem poprzedzonym intensywnymi negocjacjami i popartym szczegółową analizą biznesową. Warunki ugody zostały wypracowane obopólnie, z uwzględnieniem możliwości, potrzeb i ograniczeń zarówno spółki, jak i urzędu – powiedział prezes Qumaka Paweł Jaguś.

– Wypracowaliśmy rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla mieszkańców, zapewniliśmy wykorzystanie 66 milionów złotych na najważniejsze inwestycje w regionie i uniknęliśmy zagrożeń związanych z długotrwałym procesem – skomentował ugodę Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

– Dzięki tzw. mechanizmowi elastyczności 55 mln złotych unijnej dotacji przesunęliśmy na najważniejsze dla województwa inwestycje. Środki te zainwestujemy w zakup sprzętu medycznego, budowę i modernizację dróg i kolei oraz zakup nowoczesnych szynobusów – tłumaczy członek zarządu Jerzy Michalak

Umowę na wykonanie platformy zawarto w połowie 2013 roku. W zamierzeniu zamawiającego, czyli UMWD, system miał stać się kompendium wiedzy nie tylko o województwie, ale także o całym Dolnym Śląsku. Miał oferować m.in. opracowania tematyczne, skany historycznych dokumentów, zdjęcia, dane statystyczne czy informacje dla turystów i inwestorów. E-DolnyŚląsk miał ponadto udostępniać różnorodne cyfrowe mapy, a także przygotowaną specjalnie dla tego projektu ortofotomapę województwa z pikselem 10 cm.

Przede wszystkim z powodu wysokiej ceny projektu od początku było on mocno krytykowany przez opozycję w sejmiku, ekspertów od technologii internetowych, część obywateli, a w końcu nawet przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego. Tłumacząc się narastającymi opóźnieniami w budowie platformy, 20 lutego br. UMWD zerwał umowę z Qumakiem i naliczył jej karę w wysokości blisko 27 mln zł. Firma podała wówczas Urząd do sądu, żądając wypłaty blisko 100 mln zł.

Jednym z przedmiotów sporu była ortofotomapa województwa. Okazało się bowiem, że przed wypowiedzeniem umowy Qumak przekazał opracowanie do państwowego zasobu geodezyjnego, ale przepisy prawa geodezyjnego nie przewidują w takiej sytuacji możliwości wycofania materiału z PZGiK. W praktyce oznaczało to, że choć Qumak nie otrzymał zapłaty za ortofotomapę, to zarówno wojewódzki, jak i centralny ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej mogły ją sprzedawać.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
@bing odpowiedźna pytanie zanjduje się tutaj https://www.youtube.com/watch?v=5v43hnR6aH8
 3 
odpowiedz zgłoś
dziwne, Wartość tych elementów to 5,7 mln zł, ale urząd zapłaci za nie tylko 1,59 mln zł. Kto w takim razie dołożył brakujące 4mln? cudów nie ma.
 1 
odpowiedz zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS