Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2015-06-12 | Geodezja, Edukacja, Ludzie

Obserwacje wyprzedziły teorię

W czerwcowym wydaniu GEODETY (już w sprzedaży) kontynuujemy cykl „Poczet Profesorów PW” w rozmowie z prof. Aleksandrem Brzezińskim, specjalistą ds. teorii ruchu obrotowego Ziemi.


Ilustracja: Obserwacje wyprzedziły teorię <br />
fot. Stanisław Nazalewicz
fot. Stanisław Nazalewicz
GEODETA: Nagroda Kartezjusza za projekt związany z nutacją Ziemi jest pana najważniejszym osiągnięciem?

ALEKSANDER BRZEZIŃSKI: W sensie zdobytej nagrody tak, natomiast od strony naukowej to był tylko jeden z elementów pracy. Miałem taki okres z dobrymi wynikami. Pod koniec lat 90. pracowali ze mną w CBK Rosjanin Siergiej Pietrow, który później obronił w Olsztynie doktorat z wyróżnieniem, i Christian Bizouard z Obserwatorium Paryskiego, który przyjechał na stypendium podoktorskie. Stworzyliśmy niezły zespół i mieliśmy parę ciekawych publikacji. I akurat te nasze wyniki bardzo nadawały się do włączenia do tego projektu unijnego.

Czego dokładnie dotyczyła ta praca?

Sam projekt dotyczył teorii nutacji dla Ziemi odkształcalnej, natomiast my zajmowaliśmy się efektami geofizycznymi, głównie atmosferycznymi. Konkretnie chodziło o to, w jaki sposób można uwzględnić efekty atmosferyczne w nutacji. To był nasz główny wkład, ale ta współpraca była o wiele szersza. Nagroda (300 tys. euro) w całości musiała być przeznaczona na cele naukowe (inaczej niż np. Nagroda Nobla). Véronique Dehan z Brukseli, która była kierowniczką projektu, powołała konsorcjum do decydowania, jak te fundusze rozdysponować. Dostąpiłem tego zaszczytu i byłem w grupie pięciu decyzyjnych osób. Odbywały się konkursy, aplikacje i udało się trochę tych pieniędzy ściąg­nąć do Polski (łącznie ok. 30 tys. euro).

A mógłby pan wyjaśnić, co to jest Ziemia niesztywna?

Modelowanie ruchu obrotowego Ziemi sztywnej jest stosunkowo proste, opisane np. w książce „Teoria bąka” Kleia i Sommerfelda z 1897 roku. Dobre podstawy stworzył już Euler w XVIII w. Znając efemerydy ciał niebieskich, które oddziałują na ruch obrotowy Ziemi, można w tej chwili teorię precesji i nutacji dla Ziemi sztywnej opracować z dokładnoś­cią kątową do ułamków mikrosekundy łuku, inaczej mówiąc – mikrometrową. Natomiast problemy zaczynają się, jeśli uwzględniamy, że Ziemia nie jest bryłą sztywną, tylko ma części stałe, ciekłe, gazowe i że wszystko płynie. Nawet kiedy próbujemy zdefiniować układ związany z Ziemią, to rodzi się problem, ponieważ jeśli weźmiemy jakiekolwiek dwie stacje, to ich odległość ciągle się zmienia w sposób liniowy na skutek obrotu płyt kontynentalnych, na co nakładają się różne periodyczne przemieszczenia, które wynikają z deformacji. Wszystko płynie.
W ostatnich latach do tych pomiarów można było wykorzystywać rozmaite precyzyjne techniki kosmiczne itp., a jak się to robiło kiedyś? Przecież te badania nie są nowe.

Efekt swobodnej nutacji jądra (FCN) teoretycznie był przewidziany już na przełomie XIX i XX wieku. Został opisany, szczegółowo zajmował się nim m.in. wielki matematyk Henri Poincare w 1910 r., ale ten efekt jest na tyle mały, że zaobserwować go z pomiarów można było dopiero po uruchomieniu pełnej konstelacji VLBI, czyli pod koniec lat 80. Tak więc teoretycy przewidywali pewne rzeczy, ale ze względu na niedostateczną dokładność obserwacji te efekty były nie do potwierdzenia. Prof. Barbara Kołaczek, z którą wiele lat współpracowałem, zawsze mówiła, że były takie okresy w his­torii, gdzie teoria wyprzedzała obserwacje, i takie okresy, gdzie obserwacje wyprzedzały teorię. Jako przykład w drugą stronę można podać, że Hipparch zaobserwował precesję już w II w. p.n.e., ale w żaden sposób nie kojarzył jej z ruchem obrotowym Ziemi, czyli obserwacje wyprzedziły teorię (...)

Jak to jest u nas z oceną naukowca? Bo a to lista filadelfijska, a to europejska ERIH, a to znowu lista MNiSW czy teraz Google Scholar. Jak sprawiedliwie ocenić naukowca?

Ministerstwo narzuca nam ostatnio, by w różnych raportach, rozliczeniach korzys­tać z bazy Web of Science, a uzys­kane na tej podstawie wyniki punktowe traktuje według wspólnych kryteriów. Oczywiście trudno jest zakwestionować zróżnicowanie oceny wartości czasopism ze względu na ich zasięg i wpływ na uczonych uprawiających daną dziedzinę. Niemniej jednak stosowany obecnie system oceny jest niewątpliwie krzywdzący dla środowiska geodetów. Szczególnie jaskrawo widać to w przypadku obliczania liczby cytowań i wynikającego z niej tzw. indeksu Hirsha. W tej chwili artykuł recenzowany w najważniejszym piśmie w obszarze geodezji „Journal of Geodesy” to ponad 30 punktów. Tylko że ono powstało na przełomie tysiącleci w wyniku połączenia się dwóch czasopism: „Manuscripta Geodaetica” i „Bulletin Géodésique”, których baza Web of Science w ogóle nie widzi...


Szersza treść wywiadu w czerwcowym wydaniu GEODETY

W czerwcowym wydaniu GEODETY ponadto m.in.:
• 6 kroków do katastru: czy w nowej perspektywie finansowej uda się doprowadzić do ładu EGiB
• Potencjał ortofotomapy w pomiarach budynków
• Nieruchomościowiec to brzmi dumnie – Bogdan Grzechnik podpowiada, jak być: geodetą, rzeczoznawcą majątkowym, zarządcą nieruchomości, pośrednikiem i doradcą dla właścicieli nieruchomości
Wątpliwości na tle wydzielenia działek pod drogi – przypadki z praktyki sądowej opisuje sędzia Magdalena Durzyńska
• Przypadki chodzą po ludziach, czyli czy warto ubezpieczyć firmę geodezyjną
• Czy mierniczy górniczy podzieli nieruchomość?
• Przegląd szkół kształcących w zawodzie technik geodeta
+ Kupon rabatowy na zakup książek, sprzętu i oprogramowania geodezyjnego oraz zdjęć lotniczych (sponsorzy: Geomax, Geopryzmat, Geo-System, MGGP Aero)

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

absolwentko politechniki, 25 tys. zł to jest ok. 6 tys. euro. :-)) Ty pewnikiem jeździsz do dubaju. ale do tego zawodu studia nie są potrzebne.
    1 
 4 
Czytajcie dzieci. Wprowadzenie w błąd polega na podjęciu przez sprawcę zabiegów mających na celu wytworzenie w świadomości pokrzywdzonego nieprawdziwego obrazu rzeczywistości. Błąd może przejawiać się w postaci urojenia nieistniejącego faktu lub nieświadomości prawdziwego stanu rzeczy. Przedmiot błędu musi obiektywnie stanowić przyczynę dokonania rozporządzenia i powinien ściśle wiązać się z jego niekorzystnością. Zachowanie sprawcy może polegać na działaniu (nieprawdziwe zapewnienie o pewnych okolicznościach) lub zaniechaniu (zatajenie pewnych okoliczności).
    1 
 3 
odp. nie za rok, i nie pracuje w wietnamskiej knajpie. Nie rozumiem tylko w czym Wam Profesor zawinił, trzeba było wybrać inny kierunek studiów. Ja wybrałam geodezję i nie żałuje, podobnie jak wielu moich znajomych. Tylko my pracujemy, a nie wylewamy swoje żale na forum i nie oczekujemy że ktoś nam coś da. No nie wiem, jak wam tak źle to może kolega ma jakieś znojomści w knajpie wietnamskiej i zorganizuje wakat. Tylko ostrzegam tam też za narzekanie nie płacą. W każdym razie powodzenia ;)
    4 
 2 
aa spytaj się koleżanek które nie trafiły do międzynarodowych korporacji a do urzędów lub wykonastwa prywatnego w Polsce ile zarabiają. To że ktoś zarabia po geodezji 25tyś 1na tysiąc też mi coś. 95%wegetuje. Koleżanko na tle innych zawodów jesteśmy dziadami lekarz lub prawnik po aplikacji zarabia srednio 10tyś , a ten 1 na tysiąc 100tyś a może i milion. Więc tymi 25tyś to możesz sobie pomachac przed nosem koleżankom ... po geodezji.
    1 
 4 
absolwentko politechniki nie dodałaś tylko, że te 25 tys. na rękę to dostajesz za rok. jak na geodezję dziś, to faktycznie są godne warunki zatrudnienia. tylko ta grupa międzynarodowa...? może ty w wietnamskiej knajpie pracujesz?
    1 
 4 
WAŻNE absolwentka Politechniki (5 lata temu), na rekę 25 tys rękę, praca w grupie międzynarodowej, związana z zajęciami prowadzonymi przez Profesora. Dziękuje Panu Panie Profesorze za wykształcenie które budzi szacunek moich europejskich kolegów. A szanownym forumowiczom radzę wziąć się do pracy za komentarze na forum nikt nie płaci. A wogóle to co to jest za podejście?, obwiniac wszystkich do okoła za własne niepowdzenie. Ludzie, Profesor nie jest od tego żeby wskazywać Wam kierunek w życiu, On po prostu stara się wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi. I dba o to żeby każdy młody człowiek który już zdecydował się na takie studia otrzymał najlepsze z możliwych wykształcenie!!! I za to niewątpliwie temu Panu należy się szacunek !!!
    4 
 4 
dajcie spokój, profesorowi to bardzo mądry człowiek. ja sama nawet nie wiem, czym jest ta cała nutacja. byłam ostatnio w biedronce i widziałam tylko nutellę, ale to chyba coś innego. uważam, że tacy ludzie, jak profesor są potrzebni, to dzięki nim polska geodezja rośnie w siłę. efekty ich wytężonej pracy widać na każdym kroku. ileż to dziś geodetów na ulicach polskich miast i wsi pracuje, trudno ich nie dostrzec. a narzekać to każdy potrafi, a trzeba się wziąć za robotę i budować polskie - nawet za najniższą krajową. ku chwale profesorów i narodu, i unii.
  
 4 
_ Grant za grantem, a studenci w kolejce do pośredniaka. Świadomość nutacji przyda się na zmywaku w Anglii.
  
 4 
Nutacja? Jeśli chodzi o nutacje czy inne zjawiska to założę się że do swoich teorii naciągali pomiary, wszyscy geodeci tak robią.
  
 4 
każdy dostanie po równo tylko że jedni kaszanki a inni policzków wołowych i ośmiorniczek.
  
 3 
I każdemu po równo, bo żołądki jednakowe? Litości!!
  
 4 
dsss najważniejsze aby wbijać młodym naiwnym dzieciakom do głów czy jest nutacja i inne #$%!!oły. Pokazywać drony i lasery aby wmówić że ich bezrobocie nie dotyczy z tak szeroką wiedzą. Czyli aby zachować swoje miejsca pracy, odpływ studentów byłby równoznaczny z brakiem pracy dla profesorów. Co jest bardziej szkodliwe dla gospodarki kraju? Kilka tysięcy bezrobotnych lub wegetujących geodetów (których nigdy nie będzie stać aby wspomóc swoją egzystencją przemysł budowlany, motoryzacyjny lub turystyczny) czy 200 bezrobotnych profesorów geodezji? Ludzie jesteśmy tak liczną grupą społeczną, że bez problemu możemy się zebrać napisać petycje do rządu o zmiany prawa i zamknięcie raz na zawsze fabryk bezrobotnych!.
    1 
 5 
? Jeśli już się chwalimy wynikami to niech profesor pochwali się ilu bezrobotnych geodetów wypuścił ze swojej zacnej uczelni?
  
 3 



wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
łan chełmiński miał 30 morgów polskich?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stefan Juliusz Hausbrandt (1896-1971)

Stefan Juliusz  Hausbrandt  (1896-1971)
Urodził się w Warszawie 19 listopada 1896 roku. W 1922 roku ukończył tamtejszą Państwową Szkołę Mierniczą. Przez kilka lat prowadził prace pomiarowe związane z triangulacją, poligonizacją i scaleniami, najpierw jako praktykant, a po uzyskaniu tytułu...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2009
Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliwuje satelitę GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer), który ma zebrać dane do opracowania najdokładniejszego modelu geoidy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama